Fotorelacje

Jak Sandomierzanie świętowali 3 Maja ? – Zobacz fotorelację

Jak Sandomierzanie świętowali 3 Maja ? – Zobacz fotorelację

Mieszkańcy miasta i turyści wzięli udział w dzisiejszych obchodach Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji Ojczyzny. Następnie odbył się przemarsz na Rynek Starego Miasta, gdzie zorganizowano uroczystości patriotyczne. Wydarzenie uświetniła obecność Sandomierskiej Orkiestry Dętej, Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego w barwach II Pułku Ułanów Księstwa Warszawskiego, Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz licznych pocztów sztandarowych.

Ks. Zygmunt Gil, proboszcz parafii katedralnej podczas modlitwy zwrócił uwagę na postać Matki Bożej jako patronki Polski, w swoim kazaniu powoływał się również na literaturę narodową. Jego zdaniem Polacy powinni zawierzyć swój kraj opiece Królowej Polski.

Po mszy świętej odbył się przemarsz pod pamiątkową płytę, która znajduje się na ścianie ratusza miejskiego. Uroczystość rozpoczęła Sandomierska Orkiestra Dęta, która odegrała Hymn Polski. Ksiądz Gil odmówił modlitwę za Polaków, którzy polegli w walce o niepodległość kraju oraz za twórców Konstytucji 3 Maja. Następnie głos zabrał starosta sandomierski Stanisław Masternak.

- W XVII wieku Polska była potęgą, potrafiła sprzeciwić się i zwyciężyć wojny na Wschodzie. Coraz większa prywata magnatów Polskich przyczyniła się do upadku kraju, przyczyną pogrzebu Polski nie byli tylko sąsiedzi ale również nasi przodkowie. Myślę, że mówiąc o przeszłości powinniśmy zastanowić się nad tym, co teraz dzieje się w Polsce – powiedział Stanisław Masternak, Starosta Powiatu Sandomierskiego.

Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski w swoim przemówieniu odwołał się do historii naszego kraju i wartości jakie wprowadziła Konstytucja 3 Maja. Burmistrz podkreślił również czym jest patriotyzm oraz jak ważną rolę odgrywa w istnieniu kraju i narodu.

- Podczas dzisiejszego święta zebraliśmy się, by uczcić pamięć o przełomowym wydarzeniu w dziejach Narodu Polskiego i Litewskiego. 3 maja 1791 roku Sejm Wielki podjął dzieło odbudowy Rzeczypospolitej. Polski naród chciał udźwignąć upadający kraj. Konstytucja 3 Maja była testamentem, który musimy wypełnić,  dziełem polskiej myśli oświeceniowej i polskiego ducha. Przywracała szacunek do państwa i najwyższych wartości jakimi są patriotyzm, ojczyzna i poszanowanie godności człowieka – powiedział Marek Kwitek, Poseł na Sejm.

Po przemówieniach Sandomierska Orkiestra Dęta odegrała Rotę oraz inne pieśni patriotyczne. Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej wykonała armatnie salwy honorowe. Delegacje złożyły wiązanki i znicze pod pamiątkową płytę, a poczty sztandarowe oddały hołd.

W wydarzeniu wzięli udział kombatanci, parlamentarzyści, władze miasta i powiatu,  duchowieństwo, przedstawiciele różnych instytucji miejskich i powiatowych, uczniowie sandomierskich szkół, delegacje i poczty sztandarowe oraz rekonstruktorzy. W  obchodach Święta Konstytucji 3 Maja licznie uczestniczyli mieszkańcy miasta i regionu, ale również turyści.

K.K. Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w Fotorelacje

scianka (35)

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

tsa24.com11 lutego 2019
IMG_5794 (Kopiowanie)

Wisła Sandomierz przegrywa w 1\8 Pucharu Polski z Odrą Opole

tsa24.com5 grudnia 2018
10

Klimontów. Otwarcie boiska wielofunkcyjnego

tsa24.com6 września 2018
1-IMGP2611

Święto młodego wina

tsa24.com20 listopada 2017
img-3701

Festiwal Rzemiosł Dawnych w Piszczelach

tsa24.com13 września 2017
okł mosir

100 zawodników wystartowało w IX letnim Triathlonie

tsa24.com29 sierpnia 2017
okładka baletu

Baśniowa kraina tańca na sandomierskim Festiwalu

tsa24.com27 sierpnia 2017
IMG_1420 (Kopiowanie)

Było głośno i “bardzo miło” – finałowy koncert zespołu Konsystorz

tsa24.com26 sierpnia 2017
okł

Wieczór z muzyką i tańcem irlandzkim już za nami

tsa24.com25 sierpnia 2017