sport

Młode piłkarki z Klimontowa wśród najlepszych w województwie

Młode piłkarki z Klimontowa wśród najlepszych w województwie

Dwa pełne sportowych emocji dni były potrzebne do wyłonienia najlepszych piłkarskich drużyn województwa świętokrzyskiego w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12. W rozegranym w dniach 23-24 kwietnia finale wojewódzkim XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zwycięstwa odniosły: AMO Kielce i Stowarzyszenie Edukacja i Przyszłość Baćkowice w kategorii U-8, AMO Kielce i UKS Kunów w U-10 oraz SP 27 Kielce 7363 i UKS Orlik Klimontów wśród grup wiekowych U-12. Już na przełomie kwietnia i maja drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentowały województwo podczas Finału Ogólnopolskiego w Warszawie, gdzie staną przed szansą zagrania na stadionie PGE Narodowym.

klimontow (1)

Finałowe zmagania w świętokrzyskim odbyły się w Ćmińsku. Dla występujących w nich najzdolniejszych młodych piłkarzy i piłkarek z regionu były one kontynuacją drogi z podwórka na stadion, która rozpoczęła się jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. W Ćmińsku na uczestników rozgrywek czekały nagrody oraz zabawa w najlepszym sportowym wydaniu. Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiły zespoły w kategorii U-12 oraz dziewczynki do lat 8. Dzień później obserwowaliśmy zmagania dzieci do lat 10 i chłopców w kategorii U-8. Wspaniała atmosfera piłkarskiego święta udzieliła się nie tylko zawodnikom i zawodniczkom, ale także ich rodzicom, którzy gorącym dopingiem zagrzewali swoje pociechy do gry.

– To, co najbardziej mnie cieszy, to społeczne wsparcie tego turnieju. Na przestrzeni tych 18 lat widzę, że coraz więcej rodziców przyjeżdża ze swoimi dziećmi, interesuje się ich zawodami i je wspiera. Pokazuje to też, jaki postęp zrobiła nasza piłka, jeśli chodzi o zainteresowanie dyscypliną – ocenił Prezes Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej, Mirosław Malinowski.

W trakcie dwóch dni byliśmy świadkami wielu emocjonujących momentów i nagłych zwrotów akcji. W turnieju dziewczynek do lat 8 drużynie Biedronek Bukowa zabrakło zaledwie 4 sekund, by awansować do finału rozgrywek. Prowadzone przez panią Elżbietę Struskę zawodniczki długo prowadziły w półfinale z Czarodziejkami 1:0, lecz tuż przed końcowym gwizdkiem sędziego rywalki zdobyły wyrównującą bramkę i miały nieco więcej szczęścia w loteryjnych rzutach karnych.

O tym, że w piłce nożnej szczęście jednego oznacza pecha kogoś innego, wiemy od dawna. Powiedzieć coś na ten temat może Karolina Kosowska z drużyny SP Gadka. Zawodniczka w meczu z SP Pacanów uderzeniem z własnego pola karnego, a więc z odległości niemal 40 metrów, pokonała bezradną bramkarkę rywali! – Zdarzało mi się już trafiać z takich odległości, strzelałam celowo – powiedziała po ostatnim gwizdku Karolina, na której własny wyczyn zdawał się wywrzeć dużo mniejsze wrażenie niż na wszystkich innych obserwatorach meczu, zwłaszcza jej trenera, który dopytywał się nas, czy przyznamy, że to gol turnieju.

Ten tytuł należy się jednak Kubie Minuczyc. W finałowym spotkaniu chłopców do lat 10 przeciwko AMO Sandomierz, zawodnik AMO Kielce strzelił najpiękniejszą bramkę finałów w Ćmińsku, wieńcząc tym samym znakomity turniej w swoim wykonaniu. Piłkarz wyprzedził bramkarza z Sandomierza w wyścigu do uciekającej na skraj pola karnego piłki, by następnie stanąć na niej, przełożyć ją sobie na drugą nogę w stylu Zinedine’a Zidane’a i trafić do pustej bramki. – Planowałem to zrobić. Chciałem go zastawić, co się udało – powiedział po zwycięskim finale. Jego trener jest przekonany, że Kuba ma odpowiednie cechy dla piłkarza. – Jest systematyczny, pracowity. Wszystkie zadania na treningach wykonuje na sto procent. Cechuje się dużą szybkością i lubi grać jeden na jeden. Jednocześnie dużo widzi na boisku, dlatego nie ograniczamy go, pozwalamy sami podejmować decyzje – podkreśla trenujący go Michał Kosucha.

Szybkością i dryblingiem imponowała także Julia Kaczmarczyk z UKS Orlik Klimontów. Zawodniczka została królową strzelczyń w kategorii U-12, walnie przyczyniając się do triumfu jej drużyny. – Julia może grać na każdej pozycji, ma mocne uderzenie. Dodatkowo jest pracowita, zawsze punktualna – podkreśla trener Krzysztof Dywan. Tak utalentowana piłkarka musiała wzbudzić zainteresowanie obserwatorów. Jak przyznaje jej szkoleniowiec, podpytywali o nią już trenerzy z Kielc, zgłosił się do niego także trener wojewódzkiej kadry dziewcząt. Turniej o Puchar Tymbarku może więc pomóc nabrać rozpędu jej piłkarskiej przygodzie.

W trwającej XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” po raz drugi w historii nagradzane są postawy godne naśladowania. „Zieloną Kartką Fair Play” obdarowani mogą zostać trenerzy, zawodnicy oraz kibice, którzy podczas sportowej rywalizacji wykażą się wzorowym zachowaniem zgodnym z zasadami gry fair (może to być np. przyznanie się do przewinienia, którego nie zauważy sędzia). Organizatorzy rozgrywek na stronie internetowej Turnieju opublikują listę drużyn odznaczonych „Zieloną Kartką”. Arbitrzy w Ćmińsku pokazywali ją sześciokrotnie.

Na „Zieloną Kartkę” z pewnością zasłużył trener SP Łopuszna w kategorii U-12 dziewczynek. Szkoleniowiec żywiołowo reagował na wydarzenia finałowego meczu z UKS Orlikiem Klimontów, jednak otwarcie chwalił także przeciwniczki. – Ach, ale to wybroniła! – jęknął z zawodu po jednej z interwencji bramkarki z Klimontowa. – Brawo bramkarka! – Krzyknął w następnej sekundzie tak, by ta pochwała z pewnością do niej dotarła. Jak przyznał po meczu, potrafi docenić klasę i nie ogląda spotkań tylko przez pryzmat własnych podopiecznych.

klasy ok

WIELKI FINAŁ I NAGRODA GŁÓWNA

Finały wojewódzkie to ostatni etap rywalizacji drużyn w najmłodszej kategorii wiekowej. Z kolei zwycięzcy w kategoriach U-10 i U-12 będą reprezentowali swoje województwa podczas Finału Ogólnopolskiego, który w dniach 29 kwietnia – 2 maja 2018 roku odbędzie się w Warszawie. Decydujące mecze tradycyjnie już zostaną rozegrane na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałowym spotkaniem o piłkarski Puchar Polski i podobnie jak przed rokiem będą transmitowane na żywo w otwartych kanałach telewizji Polsat. Nagrodą dla najlepszych będzie nie tylko Puchar Tymbarku, ale także możliwość obejrzenia z wysokości trybun meczu reprezentacji Polski oraz spotkanie z idolami – reprezentantami Polski i selekcjonerem Adamem Nawałką.

TURNIEJ PRZYSZŁYCH REPREZENTANTÓW POLSKI

„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy piłkarski turniej dla dzieci w Europie. Głównym sponsorem rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej od 12 lat jest firma Tymbark, a od poprzedniej edycji brązowym sponsorem jest firma Electrolux. Celem rozgrywek jest popularyzacja sportu i aktywności fizycznej u najmłodszych oraz wyłanianie piłkarskich talentów. Do dotychczasowych edycji Turnieju łącznie zgłoszonych zostało blisko 2 miliony dzieci. Turniej był początkiem piłkarskich karier dla ponad 50 reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych. W tym gronie znajdują się ambasador Turnieju i napastnik włoskiego SSC Napoli – Arkadiusz Milik – a także inni reprezentanci Polski: Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy najdroższa polska piłkarka w historii – Paulina Dudek.

Honorowy patronat nad XVIII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Partnerem turnieju w województwie świętokrzyskim jest firma Lobo.

Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na stronach: www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl

klimontow (3)

Materiały prasowe

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w sport

144

Granie i pomaganie na hali w Sandomierzu

tsa24.com12 grudnia 2018
asdf

Powiatowy Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt

tsa24.com11 grudnia 2018
tsa

Rusza III Plebiscyt Sportowy na najpopularniejszego sportowca portalu tsa24.com

tsa24.com7 grudnia 2018
IMG_5794 (Kopiowanie)

Wisła Sandomierz przegrywa w 1\8 Pucharu Polski z Odrą Opole

tsa24.com5 grudnia 2018
7 (Kopiowanie)

Kolejne sukcesy sandomierskich karateków

tsa24.com5 grudnia 2018
dav

Sukcesy sportowe sandomierskich karateków

tsa24.com19 listopada 2018
wisła1

Wisła Sandomierz zagra z Odrą Opole w 1\8 finału Pucharu Polski

tsa24.com8 listopada 2018
8049221e6ad67cd215bc1de9c822175d825e35

Wisła Sandomierz w 1\8 finału Pucharu Polski

tsa24.com2 listopada 2018
20180925_091801(0)

Powiatowy Bieg Niepodległości

tsa24.com26 września 2018