Fotorelacje

Oaza winoroślowa już otwarta

Oaza winoroślowa już otwarta

W winnicy Św. Jakuba odbyło się uroczyste Sandomierskie Winobranie. Ojcowie Dominikanie prowadzili plantacje winorośli już w XIII wieku, przypuszczają, że to Św. Jacek wracając z Włoch przywiózł pierwsze sadzonki. Tradycja braci Dominkanów będzie kontynuowana.

Na wzgórzu Św. Jakuba spotkali się w środę, 21 września o godz. 12.00 o.o. Dominikanie, Radni Powiatu Sandomierskiego, przedstawiciele szkół oraz innych instytucji samorządowych a także wielu gości zainteresowanych prowadzeniem winnicy. Nie zabrakło także turystów.

Po uroczystym otwarciu oraz przemówieniach m.in. wicestarosty – Wojciecha Dzieciucha, Ojca Michała Śliża- przeora zakonu, czy Marcelego Markiewicza – właściciela Winnicy Sandomierskiej w Górach Wysokich, rozpoczęto tradycyjne winobranie. Następnie zaprezentowano wykonanie nastawu wina oraz poczęstunek i degustację. Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach programu SWISS Contribution. Dzięki współpracy starostwa powiatowego i Klasztoru Dominikanów na wzgórzu przyklasztornym nasadzono 1800 sadzonek winorośli różnych odmian. Obecnie Dominikanie wytwarzają wino tylko do swoich celów. Dzięki średniowiecznej recepturze, wino jest wykonywane tradycyjny sposób, co pozwala na używanie go podczas sprawowania Mszy Świętej.

-Wina sandomierskie miały początek na tym wzgórzu. Nigdy nie powrócimy do świetności win z XIII czy XIV wieku, kiedy to w kronikach czytamy, że wina Św. Jakuba były uznawane na dworach. Dworów już nie ma, ale próbujemy wracać do źródeł tego smaku. Opieramy się na średniowiecznych recepturach. – skomentował Przeor Ojciec Michał Śliż.

Jak podają źródła, pierwsza sandomierska winnica powstała w 1226r. przy Klasztorze o.o. Dominikanów. Odtworzenie tej winnicy jest szansą na promocję miasta oraz zwiększenie jego walorów turystycznych. W ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z Nowymi Krajami Unii Europejskiej pozyskano w tym celu 49500 zł. W przyszłym roku zaplanowano zbudowanie piwnicy przeznaczonej na składowanie wina oraz izby tradycji winiarskiej.

Kinga Kędziora

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

1-333765

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

tsa24.com9 stycznia 2020
policjant (2)

NIETRZEŹWI KIEROWCY NA SANDOMIERSKICH DROGACH

tsa24.com3 stycznia 2020
scianka (35)

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

tsa24.com11 lutego 2019
IMG_5794 (Kopiowanie)

Wisła Sandomierz przegrywa w 1\8 Pucharu Polski z Odrą Opole

tsa24.com5 grudnia 2018
10

Klimontów. Otwarcie boiska wielofunkcyjnego

tsa24.com6 września 2018
1-IMGP2611

Święto młodego wina

tsa24.com20 listopada 2017
img-3701

Festiwal Rzemiosł Dawnych w Piszczelach

tsa24.com13 września 2017
okł mosir

100 zawodników wystartowało w IX letnim Triathlonie

tsa24.com29 sierpnia 2017
okładka baletu

Baśniowa kraina tańca na sandomierskim Festiwalu

tsa24.com27 sierpnia 2017