kultura i rozrywka

PRAWDZIWIE BOGACI W SANDOMIERZU?

PRAWDZIWIE BOGACI W SANDOMIERZU?

PRAWDZIWIE BOGACI W SANDOMIERZU

Koniec roku to dobry czas, żeby pogadać o tym, kto w tym roku stał się milionerem. Pewnie za takiego uznać można kogoś zarabiającego powyżej 50 tysięcy złotych miesięcznie. Dla jednych taka wiadomość, to ciekawostka, kogoś innego wkurza, a jeszcze inni sinieją z zazdrości. Tym bardziej warto przyjrzeć się tej sprawie, że obecna władza rządowo – parlamentarna skutecznie zwiększa społeczną niechęć i nieufność do takich ludzi. Ciekawe ilu takich milionerów jest w Polsce, województwie świętokrzyskim i samym Sandomierzu?

POLSKA I EUROPA

Firma doradcza KPMG, wykorzystując dane Ministerstwa Finansów, ustaliła ilu w Polsce jest milionerów. Oczywiście chodzi o tych z jawnymi dochodami liczonymi w kwotach brutto. I tak w Polsce są 164 tysiące osób zarabiających powyżej 20 tysięcy złotych miesięcznie. W tym jest 40 tysięcy z zarobkami ponad 50 tysięcy miesięcznie. To ci prawdziwi, oficjalni milionerzy. Dla lepszej ilustracji dodajmy, że w 2017 roku 57 tysięcy Polaków ma majątek wart ponad milion dolarów, a 203 osoby posiada majątek większy niż 100 milionów dolarów. Niestety nie mamy danych ile z tych osób mieszka w województwie świętokrzyskim i w Sandomierzu. Do tej sprawy jeszcze wrócimy. Na razie porównajmy to z innymi krajami Europy. Najwięcej dolarowych milionerów ma Wielka Brytania, bo prawie dwa miliony dwieście tysięcy. a taka Rosja uważana za zagłębie milionerów ma ich 132 tysiące. Dla nas istotne są dane z krajów podobnych do Polski. I tak w Grecji niby pogrążonej w kryzysie jest 88 tysięcy osób z majątkiem powyżej miliona dolarów. W cztery razy mniejszych Czechach mają 30 tysięcy dolarowych milionerów. Również dużo mniejsza i ponoć nie bogatsza Portugalia ma 68 tysięcy milionerów, czyli więcej od Polski.

POLSKA I ŚWIĘTOKRZYSKIE

Jak widać w Polsce na tle dużo mniejszych krajów liczba milionerów nie wypada imponująco. A jak na tle Polski wygląda województwo świętokrzyskie? Według obliczeń firmy KPMG w województwie świętokrzyskim jest tysiąc osób mających miesięczne dochody powyżej 50 tysięcy złotych miesięcznie. W całym województwie mieszka około 1.300.000 osób. Jednak jeżeli chodzi o dochody, to bardziej będzie odpowiednia liczba uprawnionych do głosowania, a więc osób w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym, a do tego mogąca wpływać na różne rozstrzygnięcia mające wpływ na wielkość dochodów wszystkich obywateli. W województwie świętokrzyskim jest około 1.037.000 osób uprawnionych do głosowania. Więc jeden zarabiający powyżej 50 tysięcy złotych miesięcznie przypada na około 1037 uprawnionych do głosowania. Dodajmy, że wszyscy ci milionerzy miesięcznie zarabiają łącznie 1.056.000 złotych, a rocznie miliard 56 milionów złotych. Dla ilustracji podajmy, że w 2016 roku średni zarobek brutto wynosił w województwie świętokrzyskim 3200 złotych. Z tego 25% zarabiających zarabiało powyżej 4500 złotych. Mówiąc krótko, to bogato nie jest. Dla dodatkowego porównania najwięcej wspomnianych milionerów jest w województwie mazowieckim. Jest ich prawie jedenaście tysięcy. Wiadomo – Warszawka. Świętokrzyskie wypada również gorzej w zestawieniu z Lubelskim i Podkarpackim, które maja po 1100 osób z dochodami powyżej 50 tysięcy miesięcznie i łączne kwoty ich zarobków są oczywiście większe.

ŚWIĘTOKRZYSKIE I SANDOMIERZ

Na razie nie udało się nam ustalić dokładnej liczby osób w Sandomierzu, zarabiających powyżej 50 tysięcy miesięcznie. W zależności od źródła jest to od kilkunastu do prawie stu osób. Jedna osoba, którą uważamy za dobrze zorientowaną podała liczbę 36 osób. Przyznajemy, że kompletnie nie potrafimy się do tej liczby odnieść. Mamy nadzieję, że uda nam się dokładne dane otrzymać z urzędu skarbowego i wtedy wrócimy do sprawy. Jednak jesteśmy pewni, że w Sandomierzu mieszka dobrze ponad setka osób, których majątek przekracza wartość miliona dolarów i jest ich najprawdopodobniej więcej niż tych zarabiających 50 tysięcy miesięcznie. Szacujemy, że co najmniej kilkanaście domów w Sandomierzu wartych jest około miliona dolarów, czyli około czterech milionów złotych. Nie wliczamy do tego, tego co w tych domach stoi i wisi na ścianach. Trochę pospekulowaliśmy prawie plotkując, więc trzeba to pokazać na tle pewnych liczb. Mimo tego, że Sandomierz na tle większych miast województwa ma opinię stosunkowo zamożnego, to jednak średnia płaca miesięczna jest najniższa wśród nich i wynosi 3000 złotych brutto. W Sandomierzu liczba mieszkańców wynosi około 24,600 osób. Liczba uprawnionych do głosowania i osób w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym jest porównywalna i wynosi odpowiednio 20.500 i 20.300 osób. Prawdopodobnie stosunek “zarobkowych milionerów” do tych liczb wypadnie lepiej niż w województwie i zaryzykujemy stwierdzenie, że również lepiej niż w większości dużych miast województwa. Co nas do tego upoważnia? To jest specyfika Sandomierza. Ale  o tym więcej jak będziemy mieć pewne dane.

WERONIKA PRZESTÓJ

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

karpaty

W sobotę mecz Wisła Sandomierz – Karpaty Krosno

tsa24.com23 maja 2018
muzuem glo

„Malarstwo – 25 lat obecności”

tsa24.com22 maja 2018
toddler-878746_640

Piknik animacyjno-rekreacyjny w Sandomierzu

tsa24.com20 maja 2018
matka

Piknik animacyjno – rekreacyjny z okazji Dnia Matki

tsa24.com19 maja 2018
glowne noc

Noc w Galerii BWA w Sandomierzu

tsa24.com18 maja 2018
sandomierz_noc-1000x600

Już jutro Noc Muzeów w Sandomierzu

tsa24.com18 maja 2018
glowqne

„Moje abstrakcje” – fotografie Łukasza Maxa Kani

tsa24.com17 maja 2018
sandomierz_noc-1000x600

„Spotkania z antykiem” podczas Nocy Muzeów

tsa24.com15 maja 2018
DAFreakz 800x600

DaFreakz Meet’18 – auta, tuning, muzyka, taniec w G2A Arena!

tsa24.com14 maja 2018