kultura i rozrywka

PRAWDZIWIE BOGACI W SANDOMIERZU?

PRAWDZIWIE BOGACI W SANDOMIERZU?

PRAWDZIWIE BOGACI W SANDOMIERZU

Koniec roku to dobry czas, żeby pogadać o tym, kto w tym roku stał się milionerem. Pewnie za takiego uznać można kogoś zarabiającego powyżej 50 tysięcy złotych miesięcznie. Dla jednych taka wiadomość, to ciekawostka, kogoś innego wkurza, a jeszcze inni sinieją z zazdrości. Tym bardziej warto przyjrzeć się tej sprawie, że obecna władza rządowo – parlamentarna skutecznie zwiększa społeczną niechęć i nieufność do takich ludzi. Ciekawe ilu takich milionerów jest w Polsce, województwie świętokrzyskim i samym Sandomierzu?

POLSKA I EUROPA

Firma doradcza KPMG, wykorzystując dane Ministerstwa Finansów, ustaliła ilu w Polsce jest milionerów. Oczywiście chodzi o tych z jawnymi dochodami liczonymi w kwotach brutto. I tak w Polsce są 164 tysiące osób zarabiających powyżej 20 tysięcy złotych miesięcznie. W tym jest 40 tysięcy z zarobkami ponad 50 tysięcy miesięcznie. To ci prawdziwi, oficjalni milionerzy. Dla lepszej ilustracji dodajmy, że w 2017 roku 57 tysięcy Polaków ma majątek wart ponad milion dolarów, a 203 osoby posiada majątek większy niż 100 milionów dolarów. Niestety nie mamy danych ile z tych osób mieszka w województwie świętokrzyskim i w Sandomierzu. Do tej sprawy jeszcze wrócimy. Na razie porównajmy to z innymi krajami Europy. Najwięcej dolarowych milionerów ma Wielka Brytania, bo prawie dwa miliony dwieście tysięcy. a taka Rosja uważana za zagłębie milionerów ma ich 132 tysiące. Dla nas istotne są dane z krajów podobnych do Polski. I tak w Grecji niby pogrążonej w kryzysie jest 88 tysięcy osób z majątkiem powyżej miliona dolarów. W cztery razy mniejszych Czechach mają 30 tysięcy dolarowych milionerów. Również dużo mniejsza i ponoć nie bogatsza Portugalia ma 68 tysięcy milionerów, czyli więcej od Polski.

POLSKA I ŚWIĘTOKRZYSKIE

Jak widać w Polsce na tle dużo mniejszych krajów liczba milionerów nie wypada imponująco. A jak na tle Polski wygląda województwo świętokrzyskie? Według obliczeń firmy KPMG w województwie świętokrzyskim jest tysiąc osób mających miesięczne dochody powyżej 50 tysięcy złotych miesięcznie. W całym województwie mieszka około 1.300.000 osób. Jednak jeżeli chodzi o dochody, to bardziej będzie odpowiednia liczba uprawnionych do głosowania, a więc osób w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym, a do tego mogąca wpływać na różne rozstrzygnięcia mające wpływ na wielkość dochodów wszystkich obywateli. W województwie świętokrzyskim jest około 1.037.000 osób uprawnionych do głosowania. Więc jeden zarabiający powyżej 50 tysięcy złotych miesięcznie przypada na około 1037 uprawnionych do głosowania. Dodajmy, że wszyscy ci milionerzy miesięcznie zarabiają łącznie 1.056.000 złotych, a rocznie miliard 56 milionów złotych. Dla ilustracji podajmy, że w 2016 roku średni zarobek brutto wynosił w województwie świętokrzyskim 3200 złotych. Z tego 25% zarabiających zarabiało powyżej 4500 złotych. Mówiąc krótko, to bogato nie jest. Dla dodatkowego porównania najwięcej wspomnianych milionerów jest w województwie mazowieckim. Jest ich prawie jedenaście tysięcy. Wiadomo – Warszawka. Świętokrzyskie wypada również gorzej w zestawieniu z Lubelskim i Podkarpackim, które maja po 1100 osób z dochodami powyżej 50 tysięcy miesięcznie i łączne kwoty ich zarobków są oczywiście większe.

ŚWIĘTOKRZYSKIE I SANDOMIERZ

Na razie nie udało się nam ustalić dokładnej liczby osób w Sandomierzu, zarabiających powyżej 50 tysięcy miesięcznie. W zależności od źródła jest to od kilkunastu do prawie stu osób. Jedna osoba, którą uważamy za dobrze zorientowaną podała liczbę 36 osób. Przyznajemy, że kompletnie nie potrafimy się do tej liczby odnieść. Mamy nadzieję, że uda nam się dokładne dane otrzymać z urzędu skarbowego i wtedy wrócimy do sprawy. Jednak jesteśmy pewni, że w Sandomierzu mieszka dobrze ponad setka osób, których majątek przekracza wartość miliona dolarów i jest ich najprawdopodobniej więcej niż tych zarabiających 50 tysięcy miesięcznie. Szacujemy, że co najmniej kilkanaście domów w Sandomierzu wartych jest około miliona dolarów, czyli około czterech milionów złotych. Nie wliczamy do tego, tego co w tych domach stoi i wisi na ścianach. Trochę pospekulowaliśmy prawie plotkując, więc trzeba to pokazać na tle pewnych liczb. Mimo tego, że Sandomierz na tle większych miast województwa ma opinię stosunkowo zamożnego, to jednak średnia płaca miesięczna jest najniższa wśród nich i wynosi 3000 złotych brutto. W Sandomierzu liczba mieszkańców wynosi około 24,600 osób. Liczba uprawnionych do głosowania i osób w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym jest porównywalna i wynosi odpowiednio 20.500 i 20.300 osób. Prawdopodobnie stosunek “zarobkowych milionerów” do tych liczb wypadnie lepiej niż w województwie i zaryzykujemy stwierdzenie, że również lepiej niż w większości dużych miast województwa. Co nas do tego upoważnia? To jest specyfika Sandomierza. Ale  o tym więcej jak będziemy mieć pewne dane.

WERONIKA PRZESTÓJ

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

IMG_0550

Czy się Śpi czy się leży…….w Sandomierzu się należy.

tsa24.com30 października 2019
znicze

AKCJA ZNICZ 2019

tsa24.com29 października 2019
obraz

W Obrazowie idą w ETNO-dizajn

tsa24.com29 października 2019
Zawichost_2019_0242

MINĘŁO JUŻ 10 LAT…

tsa24.com28 października 2019
aaaaa

Odpowie za posiadanie znacznej ilości narkotyków

tsa24.com28 października 2019
dwikozy

KOMPLEKSOWA REWITALIZACJA CENTRUM GMINY DWIKOZY MAJĄCA NA CELU OŻYWIENIE ZDEGRADOWANEGO OBSZARU

tsa24.com25 października 2019
cmentarz_katedralny-1

Przed Dniem Święta Wszystkich Świętych

tsa24.com25 października 2019
policja

Policjanci z wizytą w szkole.

tsa24.com25 października 2019
marcin marzec

Burmistrzu czemu kłamiesz ?

tsa24.com24 października 2019