kultura i rozrywka

Premiera filmu „Sandomierz Królewska Opowieść”

Premiera filmu „Sandomierz Królewska Opowieść”

W czwartkowe popołudnie, 23 maja br., miała miejsce premiera ciekawego filmu animowanego pt. „Sandomierz Królewska Opowieść”, jej twórcami są trzej, młodzi i utalentowani sandomierzanie Mariusz i Grzegorz Bańkowscy oraz Adam Zwierzyk. Na premierę przybyli goście reprezentujący miejski samorząd, duchowieństwo, instytucje kultury, branżę turystyczną, a także rodzina i przyjaciele twórców.

Pokaz pięknej, historycznej opowieści o Sandomierzu poprzedził występ Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej z kasztelanem Karolem Burym na czele. Formacja zaprezentowała pokaz walk z udziałem białej broni oraz tańce dworskie. Następnie odbył się pokaz filmu. Animacja przedstawia dzieje Sandomierza zamknięte w 20 minutowej projekcji. Twórczy sandomierzanie, którzy zaangażowali się w realizację tej kreatywnej formy promocji miasta zaprezentowali dzieje królewskiego grodu od powstania pierwszej osady aż do czasów współczesnych. Zaawansowana animacja, wzbogacona narracją oraz efektami dźwiękowymi przenosi widza w odległe czasy, tworząc niepowtarzalny klimat.

Po projekcji zabrał głos Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, który zwrócił uwagę przede wszystkim na fakt, że animacja ta wymaga od widza, szczególnie tego sandomierskiego „czucia klimatu” tej wyjątkowej opowieści. Gospodarz miasta podkreślił unikalny charakter tego obrazu, mówił także o tym, że film jest obowiązkową lekcją historii o Sandomierzu dla każdego odbiorcy, w każdym wieku. Burmistrz oddał głos twórcom filmu. Mariusz Bańkowski mówił o tym, że chciałby aby obraz miał wymiar edukacyjny oraz poznawczy. Żeby był skierowany do wielu różnych grup oraz żeby promował miasto w innowacyjny sposób. Adam Zwierzyk opowiedział widzom o procesie tworzenia obrazu, o tym że pomysł zrodził się w głowach przyjaciół 10 miesięcy temu i wówczas stworzyli scenariusz, z którym udali się do dr Romana Chyły. Następnie Grzegorz Bańkowski podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by film „Sandomierz Królewska Opowieść” trafił na ekrany. Jako ostatni wystąpił dr Roman Chyła, który mówił o istotności tego obrazu dla Sandomierza, wspomniał także jak ciekawy i dynamiczny przebieg miała współpraca z młodymi, kreatywnymi twórcami. Historyk zachęcał wszystkich do upowszechnienia tego obrazu i bycia jego ambasadorami, ze względu na jego edukacyjny wymiar.

Ostatnim punktem spotkania były rozmowy z twórcami.

ura-5894

ura-5899

ura-5985

ura-5942

ura-5947

ura-5949

Źródło: UM Sandomierz 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

asd

XXIX Festiwal Muzyka w Sandomierzu

tsa24.com24 lipca 2019
saffaf

XXX Sandomierskie Wieczory Organowe

tsa24.com2 lipca 2019
hands-2847508_960_720

Dzisiaj weekend, czyli będzie się działo!

tsa24.com7 czerwca 2019
ura-6832

Międzyprzedszkolny Mini Przegląd Piosenki Angielskiej

tsa24.com7 czerwca 2019
ura-6103

Premiera wyjątkowej publikacji pt.”Sandomierskie Straszony”

tsa24.com28 maja 2019
1-1

“Od Wyszehradu do Wyszehradu” – nowa wystawa w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

tsa24.com23 maja 2019
dsc-0182

Spotkanie z Janem Karpielem-Bułecką w Muzeum Okręgowym

tsa24.com22 maja 2019
ura-5603

Sandomierska Noc Muzeów

tsa24.com20 maja 2019
image016

Recytatorskie potyczki przedszkolaków

tsa24.com17 maja 2019