W Sandomierzu

Radny oskarża starostów

Radny oskarża starostów

Radny powiatowy Tomasz Ramus złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego starostę sandomierskiego Stanisława Masternaka oraz obecnego Marcina Piwnika. Chodzi o nieprawidłowości w pozyskaniu dotacji przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Zawichoście.

Zdaniem niedoszłego burmistrza obaj starości złamali prawo nie zawiadamiając prokuratury o rzekomym przestępstwie dokonanym przez dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, Jerzego Samołyka, które miało polegać na “wprowadzeniu w roku 2011 fałszywych danych (tzw. martwych dusz) do systemu informacji oświatowej (…), co skutkowało zawyżeniem otrzymywanej przez Powiat Sandomierski subwencji oświatowej o kwotę około 1 200 tys. zł” – czytamy w zawiadomieniu złożonym do prokuratury.

Tomasz Ramus stwierdził, że w powiecie istnieje „układ kolesiowski” PSL, gdyż osoby powiązane z tą partią są chronione. Uważa, że sprawa nie została zgłoszona, gdyż w MOW pracuje córka i zięć przewodniczącego Rady Powiatu, Tomasza Huka, a kierownik internatu jest radnym gminy Zawichost z PSL. Przedstawił tez wynik kontroli Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie przeprowadzonego w zawichoskim MOW-ie w pierwszym kwartale 2016 roku. Na pytanie, dlaczego zawiadomienie do prokuratury składa tak późno, odpowiada, że do dokumentów dotarł dopiero niedawno. Jest to zastanawiające, gdyż radny jest nauczycielem MOW, a dokumenty o których mowa od kilku lat są dostępne na powiatowym BIP-ie. O sprawie ograniczania środków finansowych i zwrocie samej subwencji mówi się zresztą w placówce nie od dziś.

W poniedziałek, 13 maja, odbyło się posiedzenie Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Sandomierskiego ws. wniosku MOW o zgodę na rozwiązanie umowy o pracę z Tomaszem Ramusem. Radny uważa, że jest to konsekwencją ujawnienia przez jego osobę powyższych informacji. Jak sam zainteresowany tłumaczy, nie pojawił się na tym posiedzeniu, by nie pozwolić na kolejne ataki na siebie.

- Pan Ramus stara się postawić w roli osoby pokrzywdzonej i swoimi wymysłami próbuje przez atak odpowiedzieć na to, co się aktualnie dzieje w sprawie jego osoby. Dziwię się, że do prokuratury jestem podany ja i poprzedni starosta, a nie osoby, które kontrolowały placówkę. Jeżeli pracownicy UKS dopatrzyliby się takich nadużyć, jak wskazuje radny, to powinni zawiadomić prokuraturę. Uważam, że p. Ramus nadużył wielu słów, które są nieprawdą – mówi starosta.
Wiele samorządów w Polsce boryka się z tym samym problemem i składa wnioski o rozłożenie zwrotów subwencji na raty. Problem polegał na tym, że do końca września należy podać uczniów danej placówki na kolejny rok. Do MOW-u wyrokami sądy byli kierowani nieletni, którzy ostatecznie tam nie trafili. Jak podkreśla starosta, dzięki interwencji Związku Powiatów Polskich zostało wyjaśnione, jak należy prawidłowo wykazywać wychowanków w systemie informacji oświatowej. Od 2015 roku nie ma już z tym problemów.

- Na tę chwilę mamy informację, że decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego, a nie Najwyższego, jak mówi p. Ramus, mamy do zwrotu część subwencji za rok 2011. Nie mówimy jeszcze o 2012. Na tę chwilę jest sprawa w sądzie.
Powiat podejmował różne kroki, w celu rozwiązania trudnej sytuacji finansowej MOW w Zawichoście. Była brana pod uwagę możliwość przekazania prowadzenia placówki stowarzyszeniu, ale po analizie okazało się, że nie ma takiej możliwości prawnej.

Agata Linek

Zobacz Komentarze (2)

Komentarze

  1. eksia

    16 maja 2019 at 15:26

    a jak sprawa z wypadkiem samochodowym pana starosty ?kiedy sprawa w sądzie?

  2. Redakcja

    17 maja 2019 at 12:41

    Sprostowanie: W pierwotnej wersji artykułu przez pomyłkę zostało podane nazwisko obecnego dyrektora MOW, Dariusza Obarskiego, w akapicie dotyczącym działalności ośrodka w 2011 roku, kiedy to dyrektorem był Jerzy Samołyk. To Jerzy Samołyk, a nie Dariusz Obarski jest odpowiedzialny za wprowadzenie danych o wychowankach MOW W 2011 roku. Za pomyłkę bardzo przepraszamy!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

2

Wypadek drogowy w Janowicach

tsa24.com23 lipca 2019
wisła

Wysoka wygrana Wisły Sandomierz w sparingu

tsa24.com23 lipca 2019
img-6663

Dookoła Wody Festival

tsa24.com23 lipca 2019
ura-8501

100 lat sandomierskiej policji

tsa24.com23 lipca 2019
ura-8331

Przysięgali na sztandar Armii Krajowej

tsa24.com23 lipca 2019
p1030702

Zajęcia manualne dla seniorów w ramach projektu SeniorON

tsa24.com17 lipca 2019
5

Sandomierscy strażacy szkolili się ratownictwa wysokościowego

tsa24.com17 lipca 2019
wisła1

Dwóch najskuteczniejszych zawodników opuściło Wisłę Sandomierz

tsa24.com16 lipca 2019
um071

Rusza ostatni etap prac Placu 3 Maja w Sandomierzu

tsa24.com16 lipca 2019