W Sandomierzu

Rozmowa z nowym Burmistrzem Sandomierza

Rozmowa z nowym Burmistrzem Sandomierza

-Jak się czuje nowy Burmistrz Sandomierza?

Odrobinę zmęczony po ciężkiej kampanii wyborczej, ale z ogromną dawką energii jaką otrzymałem od mieszkańców Sandomierza, od wszystkich ludzi, którzy oddając na mnie głos, dali mi olbrzymi kredyt zaufania. Natomiast jeśli chodzi o Burmistrza Sandomierza – na razie jestem elektem, nie zmienia to jednak faktu, że już dzisiaj wiem, na czym skupię się najbardziej podczas ostatnich tygodni 2018 roku. Podstawa to budżet na 2019 rok. Teraz nie czas na świętowanie, tylko na ciężką pracę. Parkingów, ulic, żłobka, kanalizacji czy terenów inwestycyjnych nie wybuduje się w trzy tygodnie, ale starania o pozyskanie środków na te inwestycje można zacząć od zaraz.
-Dużo osób martwi się o swoje dotychczasowe stanowiska pracy. Zmiana władzy często oznacza czystki w urzędach czy w spółkach miejskich.
To są bardzo trudne i delikatne sprawy. Na pewno nastąpi weryfikacja pracy wielu ludzi, ale chciałbym każdemu dać szansę. Chciałbym wykorzystać już istniejący potencjał, wiedzę i doświadczenie. Pracownicy urzędu miasta czy też jednostek budżetowych, którzy dotychczas dobrze wykonywali swoje obowiązki, mogą spać spokojnie. Jeżeli zaś chodzi o zmiany w funkcjonowaniu miejskich przedsiębiorstw, to nie chciałbym się dzisiaj wypowiadać w tej kwestii.

- W trakcie kampanii pojawiły się głosy wyrażające obawę o współpracę z administracją rządową i samorządową szczebla wojewódzkiego w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych oraz o współpracę z radą miejską, gdzie na chwilę obecną swoich przedstawicieli ma aż 7 komitetów.

Myślę, że obawy są nieuzasadnione. Jestem spokojny o współpracę z radnymi. Uważam, że wszystkim nam zależy przede wszystkim na rozwoju Sandomierza. Wizja rozwoju naszego miasta, dobro jego mieszkańców musi nas łączyć, a nie dzielić. Żyjemy w mieście, gdzie w roku 1570 zawarto Zgodę sandomierską. W dobie wojen religijnych znaleźli się ludzie, którzy chcieli ze sobą rozmawiać, a nie walczyć. Do czegoś to zobowiązuje. To, że mamy inne poglądy polityczne, inny światopogląd, absolutnie nie oznacza, że nie możemy z sobą rozmawiać. Możemy się różnić, ale powinniśmy się różnić pięknie. Każdego z nas łączy jedna, wspaniała sprawa – Sandomierz. Dla Jego dobra, warto jest usiąść i porozmawiać, znaleźć wspólny język.

Natomiast jeśli chodzi o pozyskiwanie środków zewnętrznych to nie wyobrażam sobie sytuacji, w której dobry projekt, spełniający wszystkie kryteria formalne i merytoryczne zostanie odrzucony. Poza tym Ziemia Sandomierska będzie miała swoich przedstawicieli we władzach województwa. Jestem otwarty na współpracę.

-Jakie cele stawia Pan sobie do realizacji w trakcie nadchodzącej kadencji?

Priorytetem jest wykorzystanie środków finansowych jakie otrzymaliśmy od Województwa Świętokrzyskiego na Rewitalizację Sandomierza, w pierwszej kolejności dokończenie już rozpoczętych inwestycji – przebudowy parku miejskiego i placu 3 maja. W dalszej kolejności podjęcie działań, które ułatwią życie mieszkańcom – budowa parkingów, placów zabaw, kanalizacji. Remont istniejącej infrastruktury komunalnej – mam tu w szczególności na myśli Port Kultury oraz miejskie ulice, chodniki. Należy wreszcie nadrobić wieloletnie zaniedbania w przedmiocie stworzenia terenów inwestycyjnych, gdzie mogłyby powstać nowe miejsca pracy. W związku z powyższym konieczne jest uchwalenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, aktualizacja obecnie obowiązujących, uzbrojenie odpowiednich terenów i wypracowanie odpowiedniej polityki podatkowej, która będzie przyciągać do Sandomierza inwestorów.

-Co chciałby Pan powiedzieć mieszkańcom Sandomierza?

Chciałbym podziękować za zaufanie jakim mnie obdarzyli. Jest to dla mnie ogromne zobowiązanie i wielka odpowiedzialność. Chciałbym również podziękować wszystkim osobom, które zaangażowały się w moją kampanię. Mojej rodzinie za zrozumienie i za wsparcie. Dziękuję również moim konkurentom za wspaniałą walkę. Rywalizowałem o fotel Burmistrza Sandomierza ze wspaniałymi ludźmi, którzy złotymi zgłoskami zapisali się w historii naszego miasta – z burmistrzami, społecznikami, wieloletnimi radnymi. Tym większy honor dla mnie, że z tego pojedynku wyszedłem zwycięsko. Mimo, iż reprezentujemy czasem zupełnie inny światopogląd, inne poglądy polityczne, to przecież każdemu z nas leży na sercu dobro Sandomierza i jego mieszkańców. To Sandomierz nas łączy. To miasto, gdzie żyjemy, pracujemy, gdzie dorastają nasze dzieci, wnuki. I to Sandomierz powinien sprawić, abyśmy wszyscy zaangażowali się w jego rozwój, pomyślność i dobrą przyszłość.

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (3)

Komentarze

 1. Paulo

  7 listopada 2018 at 01:46

  Dobrze gdyby powstały tereny inwestycyjne i to w szybkim tempie bo jeszcze 10 a może 15 lat i w Sandomierzu nie będzie młodych ludzi. Także jeśli przyszły burmistrz czyta niech na tym się skupi bo bez młodych po co te chodniki i parki. Potrzeba pracy.

 2. Jolanta

  8 listopada 2018 at 11:28

  Co z Lwowska bis panie burmistrzu?

  • koduktor

   9 listopada 2018 at 13:04

   Proszę spytać Prezesa Kaczyńskiego ;) to jest inwestycja rządowa

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

4

Ćwiczenia sandomierskich strażaków w zakresie ratownictwa lodowego

tsa24.com18 stycznia 2019
basen (1)

Obniżka cen biletów na pływalnie w czasie ferii zimowych

tsa24.com18 stycznia 2019
99220737b03f55f421f24d21f2bbbcbb9a78a2

Mecz sparingowy: Wisła Kraków 3-2 Wisła Sandomierz

tsa24.com17 stycznia 2019
Lawka_Niepodleglosci_Klimontow_06

Lekcja historii przy Ławce Niepodległości

tsa24.com17 stycznia 2019
4

Psy wpadły do Wisły na terenie gminy Zawichost

tsa24.com16 stycznia 2019
adamowicz

Żałoba w Sandomierzu

tsa24.com16 stycznia 2019
IMG_6481

Tragiczny wypadek w Trześni

tsa24.com15 stycznia 2019
P1130594.JPG1111

Wypadek w gminie Obrazów

tsa24.com15 stycznia 2019
ura2278

Kamera! Akcja! Ekipa filmowa znowu w Sandomierzu

tsa24.com15 stycznia 2019