W Sandomierzu

Siostry ponad prawem?

Siostry ponad prawem?

Dyrekcja szkoły zleciła wycinkę 31 zdrowych drzew na terenie Katolickiego Gimnazjum i Liceum im. Królowej Jadwigi w Sandomierzu. Drzewa rzekomo  niszczyły elewację budynku, zaciemniały sale lekcyjne, a opadające liście zaśmiecały bieżnię przy szkolnym boisku. Czy to powód, by pozbyć się ponad 30 drzew?

O incydencie poinformowała nas czytelniczka, która w sobotę koło południa zauważyła ekipę wycinającą drzewa. Kobieta niezwłocznie zawiadomiła straż miejską, niestety funkcjonariusze przyjęli zgłoszenie ale patrol nie udał się na miejsce. Chwilę później zawiadomiła również policję.

- Straż miejska nie przyjechała, uznawszy, ze wycinka jest legalna. Policja natomiast pojawiła się, ale po rozmowie z wycinającymi, odjechała, a panowie wycięli ostatnią topolę- powiedziała Czytelniczka.

Policja tuż po otrzymaniu zgłoszenia udała się na wskazane miejsce. Funkcjonariusze wykonali dokumentację fotograficzną, przeprowadzili oględziny  i sporządzili notatkę urzędową.

-Policja w pierwszej kolejności zwróci się do Urzędu Miejskiego w Sandomierzu o przedstawienie uwarunkowań tego zdarzenia oraz wyjaśnienie czy dyrekcja, która zleciła wycinkę drzew działała zgodnie z prawem – poinformowała Beata Lipiarz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu.

Nasi dziennikarze udali się dziś do Prywatnego Gimnazjum i Liceum im. Królowej Jadwigi, aby dowiedzieć się co było przyczyną wycinki drzew na taką skalę. Dyrektor Grażyna Chrobak nie chciała udzielić wywiadu, zabroniła również fotografowania. Powiedziała, że wycinka została przeprowadzona na terenie prywatnym, należącym do Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej. Pani dyrektor nie zabrała głosu w sprawie pozwoleń, powiedziała, że drzewa zostały tylko przycięte i wkrótce odrosną. Przyczyną wycinki drzew były opadające liście, które zaśmiecały bieżnię oraz fakt, że poprzez swoje rozmiary zaciemniały sale lekcyjne.

Wydział Nadzoru Komunalnego w Sandomierzu nie wydał żadnego pozwolenia zezwalającego na wycinkę drzew. Pierwsza kwestia dotyczy zgody ornitologicznej, ponieważ od 1 marca do 15 października obowiązuje zakaz wycinki drzew ze względu na okres lęgowy ptaków. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody wycinka jest możliwa po przedstawieniu odpowiedniej dokumentacji ornitologicznej. Po drugie, zgromadzenie sióstr prowadzi działalność gospodarczą, a ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2016 r rozdz.4, art. 83f.) zezwala osobom fizycznym na wycinkę drzew na terenie prywatnym pod warunkiem, że na tym terenie nie jest prowadzona żadna działalność gospodarcza. Z innych źródeł dowiedzieliśmy się, że siostry prowadzą również działalność hotelarską. Być może prawdziwą przyczyną wycinki drzew była chęć poszerzenia obszaru tej działalności?

- Wydział Nadzoru Komunalnego musi dokładnie sprawdzić sprawę i przygotować dokumentację. Prawdopodobnie trzeba będzie prowadzić postępowanie administracyjne. Kary za nielegalną wycinkę drzew są ogromne. Musimy dokładnie zbadać sprawę- powiedział Zenon Smuniewski, naczelnik Wydziału Nadzoru Komunalnego w Sandomierzu.

IMG_0574 (Kopiowanie)

IMG_0577 (Kopiowanie)

IMG_0579 (Kopiowanie)

IMG_0582 (Kopiowanie)IMG_0591 (Kopiowanie)IMG_0578 (Kopiowanie)

Grzegorz Poniedzielski

Zobacz Komentarze (9)

Komentarze

 1. uczennica

  13 marca 2017 at 15:23

  powinni wyjebac tom dyrekcje beznadziejna jest

  • Gość

   13 marca 2017 at 19:57

   “tom” dyrekcje?! Naucz się dziecko pisać, a potem bierz się za komentowanie.

 2. LO 1

  13 marca 2017 at 20:28

  Najśmieszniejsze jest to że na każdej przerwie pan z piłą probuje przycinać dalej.

 3. Drwal

  13 marca 2017 at 22:29

  Osoba która doprowadziła do dewastacji tych drzew powinna odpowiadać sama za to.

 4. Teresa

  14 marca 2017 at 19:38

  Przeciwko wycince drzew najbardziej protestują ludzie, którzy nigdy nie posadzili żadnego drzewa!
  W zdecydowanej większości są to blokersi, lokatorzy mieszkań komunalnych i służbowych oraz wszelkiej maści gołodupcy!
  Skoro są tacy mądrzy, to dlaczego nie mają własnych rezydencji otoczonych starodrzewem ?

 5. Drwal

  14 marca 2017 at 20:33

  Terasa Ty zakonnica czy stara panna?

 6. Teresa

  14 marca 2017 at 20:40

  Pytanie na poziomie zepsutej piły spalinowej! :)

 7. zenonn

  17 marca 2017 at 23:30

  Właściwa osoba się zajmie Zgromadzeniem Sióstr – pan Zenon Smuniewski – cyt.”w latach 80. ubiegłego wieku pracował w strukturach aparatu bezpieczeństwa Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Zaczynał jako młodszy inspektor Wydziału III “A” Służby Bezpieczeństwa Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Tarnobrzegu, by pod koniec dekady, tuż przed upadkiem komuny, dochrapać się stanowiska zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Konstytucyjnego Porządku Państwa SB Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Tarnobrzegu. Zdążył się jeszcze załapać na wyjazd do Moskwy, gdzie uczestniczył w kursie kontrwywiadowczym”
  OBECNY PSEUDONIM OPERACYJNY – “NACZELNIK”…BROŃ PANIE BOŻE OD TAKIEJ WŁADZY.

  • Teresa

   18 marca 2017 at 11:11

   Czasy się niby zmieniły, ale naczelnik zawsze naczelnikiem! Miejmy nadzieję, że chociaż nie będzie ich bił! Biedne siostry – całe miasto przeciwko nim. A jacy wszyscy czujni – prawie jak kiedyś ormowcy.:)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w W Sandomierzu

policja_rni

Policja zatrzymała dwóch nietrzeźwych kierowców

tsa24.com18 czerwca 2018
zaproszenie- Welter

Rzeźby Mieczysława Weltera

tsa24.com18 czerwca 2018
jezioro

Inauguracja sezonu wakacyjnego w Klimontowie

tsa24.com17 czerwca 2018
koszykówka-960x600

Od Sandomierza do NBA

tsa24.com16 czerwca 2018
straz

Nowy sprzęt dla strażaków z gminy Dwikozy

tsa24.com15 czerwca 2018
1-25528

“Dobry Start” do roku szkolnego

tsa24.com15 czerwca 2018
droga-1000x480

1,6 mln zł na remont ul. Mickiewicza w Sandomierzu

tsa24.com15 czerwca 2018
glowne

Ćwiczenia powodziowe w powiecie sandomierskim

tsa24.com14 czerwca 2018
rower

Rowerem po Starym Mieście

tsa24.com14 czerwca 2018