Fotorelacje

Święto Niepodległości w Sandomierzu

Święto Niepodległości w Sandomierzu

Tegoroczne obchody 11 listopada miały szczególny charakter. Żołnierze Armii Krajowej przekazali miastu historyczny sztandar. Odbył się również I Bieg Niepodległościowy.

Koncert Chóru Katedralnego zainaugurował uroczystości patriotyczne w Sandomierzu. Msza święta w Bazylice Katedralnej rozpoczęła się o godz. 10.30, poprowadził ją Biskup Ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz.

W obchodach Święta Niepodległości wzięli udział przedstawiciele władz miasta, powiatu, radni, poczty sztandarowe sandomierskich szkół, placówek, instytucji oraz mieszkańcy miasta. Nie zabrakło również Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej z Kasztelanem Karolem Burym.

-Żyjemy w mieście o chrześcijańskiej tożsamości. Jesteśmy dziećmi jednego Boga i jednej ojczyzny. Ta tożsamość i tradycja jest naszym bogactwem w tym i przyszłym życiu. Cywilizacje, które nie są wierne wartościom na których wyrosły, zawsze upadają- powiedział biskup podczas kazania.

Sandomierski Ośrodek Kawaleryjski w barwach 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich poprowadził pochód z Bazyliki Katedralnej pod Pomnik 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej na Cmentarzu Katedralnym. Po wysłuchaniu Hymnu Państwowego, ks. Prałat Zygmunt Gil odmówił modlitwę za poległych w obronie Ojczyzny. Poseł Marek Kwitek, starosta Stanisław Masternak i burmistrz Marek Bronkowski wygłosili okolicznościowe przemówienia.

- Ze zdwojoną siłą podkreślam, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Stąd dziś tak ważnym elementem naszego życia powinno być wychowanie młodych ludzi w duchu patriotyzmu i poszanowania drugiego człowieka, szacunku do symboli narodowych i naszej lokalnej społeczności. Miłość do ojczyzny w świadomości młodego pokolenia jest jednym z fundamentów naszej niepodległości – podkreślił Marek Bronkowski.

Żołnierze Armii Krajowej- Alicja Kaszyńska, Wojciech Targowski i Janusz Kamocki przekazali na ręce Burmistrza Miasta historyczny sztandar 2 PP Legionów Armii Krajowej. Kombatanci oddali w ten sposób miastu i jego mieszkańcom nie tylko sztandar, ale przede wszystkim fragment historii i swojego życia. Burmistrz obiecał, że sztandar będzie znajdował się w specjalnej gablocie w Ratuszu, tuż obok portretu Zbigniewa Kabaty, porucznika Armii Krajowej, żołnierza Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” – pseud. „Bobo”.

Przyjmując sztandar burmistrz ukląkł i złożył uroczystą przysięgę:

-Przysięgam strzec sztandaru jak źrenicy oka, jako materialnej pamiątki i symbolu patriotyzmu Żołnierzy 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Przyrzekam w imię pamięci o bohaterach kultywować ich ideały zawarte w słowach Bóg, Honor, Ojczyzna.

Artystycznym akcentem wydarzenia była recytacja wierszy Zbigniewa Kabaty w wykonaniu m.in. Tomasza Kowala. Sekcja artylerii Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oddała trzy salwy honorowe. Następnie składano kwiaty i wieńce pod pomnikiem 2 PP Leg. AK.

Wśród pocztów sztandarowych obecni byli najmłodsi sandomierzanie. Delegacja przedszkolaków brała udział w uroczystościach mimo niesprzyjającej aury. Sandomierska Orkiestra Dęta zadbała o muzyczną oprawę wydarzenia. Zagrano Rotę oraz inne pieśni patriotyczne.

O godz. 13.00 rozpoczął się I Bieg Niepodległościowy Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych w Sandomierzu o puchar Starosty Sandomierskiego i Burmistrza Sandomierza. Na zakończenie uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na wojskową grochówkę.

Kinga Kędziora- Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w Fotorelacje

scianka (35)

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

tsa24.com11 lutego 2019
IMG_5794 (Kopiowanie)

Wisła Sandomierz przegrywa w 1\8 Pucharu Polski z Odrą Opole

tsa24.com5 grudnia 2018
10

Klimontów. Otwarcie boiska wielofunkcyjnego

tsa24.com6 września 2018
1-IMGP2611

Święto młodego wina

tsa24.com20 listopada 2017
img-3701

Festiwal Rzemiosł Dawnych w Piszczelach

tsa24.com13 września 2017
okł mosir

100 zawodników wystartowało w IX letnim Triathlonie

tsa24.com29 sierpnia 2017
okładka baletu

Baśniowa kraina tańca na sandomierskim Festiwalu

tsa24.com27 sierpnia 2017
IMG_1420 (Kopiowanie)

Było głośno i “bardzo miło” – finałowy koncert zespołu Konsystorz

tsa24.com26 sierpnia 2017
okł

Wieczór z muzyką i tańcem irlandzkim już za nami

tsa24.com25 sierpnia 2017