kultura i rozrywka

TRUPY W PODZIEMIACH, BITWA O BRAMĘ OPATOWSKĄ

TRUPY W PODZIEMIACH, BITWA O BRAMĘ OPATOWSKĄ

W nasz pięknym Sandomierzu jeszcze nie rozumieją co to skuteczne zarządzanie konfliktem i jak takie konflikty zamiast napędzać stracha, napędzają turystów i pieniądze. Władze miasta toczą wojenkę z PTTK o dysponowanie dwoma zabytkami. Chodzi o trasę podziemną i Bramę Opatowską. I w tym przypadku jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo, że chodzi o pieniądze. Władze Sandomierza podchodzą do tej sprawy rutynowo, bez polotu i nie innowacyjnie. Przecież taki spór to żyła złota. Jak się do niej dobrać? Recepty nie należy szukać w kodeksach prawnych, ale u Adama Mickiewicza w “Panu Tadeuszu” i trochę w “Zemście” Aleksandra Fredry. W “Panu Tadeuszu” hrabia mówi o sposobie odzyskania zamku z rąk Sopliców, że woli sposób “gotycko – sarmacki, niźli spór adwokacki”.

Przypomnijmy, że ten plan “gotycko – sarmacki” to podszept klucznika Gerwazego, by “posiec Sopliców na sieczkę”. Czyli pan burmistrz na czele straży miejskiej powinien zrobić zbrojny zajazd na Bramę Opatowską. Niech przy tym ścielą się dymy, niech wyją syreny, a podpłacone dewotki niech się drą w niebogłosy. Oczywiście kilka wybuchów petard też nie zaszkodzi. Jakby zajazd zrobić o zmierzchu, to w spektakularny sposób można zrzucić z Bramy jakiegoś działacza PTTK-u. Oczywiście może to być manekin, ale kto to sprawdzi w dymie, przy wyciu syren, huku petard i zawodzeniu dewotek. Zarabianie na takim sporze polega głównie na tym, że nie może on się skończyć. Never, nikagda, nigdy!
Musi się powtarzać co roku, aż stanie się legendą i zwyczajem, jak zrzucanie Marzanny do Wisły. Potem ktoś napisze piosenkę o bohaterskim działaczu PTTK-u, który bohatersko bronił bramy przed chciwym burmistrzem i jego siepaczami ze straży miejskiej. Kto inny ułoży wiersz o dzielnym burmistrzu, który nie bacząc na powagę swojego urzędu, własnymi rękami odbijał bramę z uścisku chciwych i zdeprawowanych działaczy PTTK-u. Z czasem można zwiększyć dochody pozwalając turystom za stosowną opłatą brać udział bądź w zdobywaniu bramy u boku burmistrza, bądź w jej obronie wraz z działaczami PTTK-u. Najwyższa opłata powinna być dla tych, którzy zechcą spadać z bramy jako działacz PTTK-u. Chodzi tu głównie o to, że przy małym pechu może to być opłata jednorazowa i przy okazji powinna pokryć różne koszty sądowe. Sandomierzanom już powinna radować się dusza na myśl o tym jaka fajna grupa rekonstrukcyjna mogłaby powstać na tle zdobywania i obrony Bramy Opatowskiej.

Również skrajną nieodpowiedzialnością byłoby kończenie sporu o trasę podziemną.  Przecież to wymarzone miejsce do skrytych mordów i wałęsających się duchów. I co komu szkodzi, żeby w świat poszło, że oto ścigani działacze PTTK-u zatłukli komorników wysłanych przez burmistrza, ukryli ich zwłoki, a ich duchy dopadają każdego dłużnika i nękają tak długo aż odda, co jest winien. I to byłaby dopiero kasa dla miasta. Każdy polski wierzyciel podstępem zwabiałby do Sandomierza swojego dłużnika i wprowadzał go w podziemia i dopiero by się działo. Nie potrzebne byłyby dymy, syreny, wybuchy i zawodzenie dewotek. Wystarczyłoby wycie dłużników. Poza tym trasa podziemna nadaje się świetnie do wykorzystania “Ojca Mateusza”. Ile kryminalnych łamigłówek o wymyślonych i prawdziwych morderstwach (wizyty wierzycieli i dłużników) można byłoby tam umieścić umieścić. Dla zwiększenia zysków trasę można rozbudować na kształt labiryntu, żeby za dodatkową opłatą każdy chętny zabawił się w księdza – detektywa i rozszyfrowywał zagadkę jakiegoś morderstwa idąc po śladach umieszczonych w labiryncie. A jakby sprytnie zaprojektować labirynt, to od czasu do czasu jakiś detektyw amator ginąłby bez śladu, co jeszcze bardziej napędzało by chętnych. Wspomniemy tylko, że to znakomity powód do podniesienia cen.

Obawiamy się jednak, że władze Sandomierza mogą nie wykazywać zrozumienia dla tak innowacyjnego traktowania sporu z PTTK. Szkoda, bo po tym widać, że w Sandomierzu pieniądze leżą nie tylko na ulicy, ale i w podziemiu. Żeby je podnieść wystarczy tylko od czasu do czasu zrzucić kogoś albo pozwolić żeby sam spadł z Bramy Opatowskiej. Koszt mały, kłopot za kolejnymi razami coraz mniejszy, potrzeba tylko włodarzy przenikniętych innowacyjnością. W przeciwnym razie zostanie włóczenie się po sądach. Z tego powodu żeby było bliżej i taniej, to lepiej żeby sąd okręgowy dla Sandomierza był w Tarnobrzegu. A może jednak się uda ten pomysł “gotycko – sarmacki”?

Weronika Przestój

Zobacz Komentarze (3)

Komentarze

 1. Reźyser

  2 maja 2017 at 12:18

  Wchodzę w to,scenariusz lepszy niż ojca Mateusza

 2. czytelnik

  2 maja 2017 at 14:50

  POWIEM TYLKO JEDNO SŁOWO ZAJ…..E!!!

 3. Lucyna

  3 maja 2017 at 13:55

  Bardzo dobry artykuł

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w kultura i rozrywka

asd

XXIX Festiwal Muzyka w Sandomierzu

tsa24.com24 lipca 2019
saffaf

XXX Sandomierskie Wieczory Organowe

tsa24.com2 lipca 2019
hands-2847508_960_720

Dzisiaj weekend, czyli będzie się działo!

tsa24.com7 czerwca 2019
ura-6832

Międzyprzedszkolny Mini Przegląd Piosenki Angielskiej

tsa24.com7 czerwca 2019
ura-6103

Premiera wyjątkowej publikacji pt.”Sandomierskie Straszony”

tsa24.com28 maja 2019
ura-5934

Premiera filmu „Sandomierz Królewska Opowieść”

tsa24.com28 maja 2019
1-1

“Od Wyszehradu do Wyszehradu” – nowa wystawa w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

tsa24.com23 maja 2019
dsc-0182

Spotkanie z Janem Karpielem-Bułecką w Muzeum Okręgowym

tsa24.com22 maja 2019
ura-5603

Sandomierska Noc Muzeów

tsa24.com20 maja 2019