wydarzenia

„Wakacyjny” pociąg wraca już teraz. Najpierw pojedzie… po zdrowie

„Wakacyjny” pociąg wraca już teraz. Najpierw pojedzie… po zdrowie

Rozpoczyna się trzeci rok kursowania specjalnego pociągu z Kielc do Sandomierza, uruchamianego przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego we współpracy z Polregio Kielce. Już w sobotę, 28 kwietnia odbędzie się pierwszy kurs, który będzie stał nie tylko pod znakiem promocji podróży pociągiem i zwiedzania województwa świętokrzyskiego, ale również dbałości o zdrowie.

– Wraca pociąg, który w poprzednich latach był wielkim sukcesem, a teraz udostępniamy go w nieco dłuższym okresie bo zaczynamy już w najbliższą sobotę i w trakcie majówki pociąg ten będzie jeździł codziennie. Dziękuję Polregio za otwarcie na współpracę w tym aspekcie. Organizacja tego typu projektu możliwa jest również dzięki zaangażowaniu władz lokalnych, którym dziękujemy za partnerstwo. Pierwszy pociąg będzie również pociągiem po zdrowie. Chcemy by podróżni mogli wykonać sobie pewien zestaw badań czy porozmawiać fachowcami- mówił marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas.

Tegoroczna edycja trwać będzie znacznie dłużej niż poprzednia bowiem pociągi do Sandomierza będą kursować aż do 30 września. Kursy odbywać będą się w długie wiosenno – letnie weekendy, a zatem od 28 kwietnia do 6 maja oraz od 31 maja do 3 czerwca. Co więcej, oprócz kursów weekendowych, pociąg będzie jeździł również w środy od 9 maja do 27 czerwca. Ta oferta jest skierowana przede wszystkim do uczniów.

– Nasza propozycja na jutro jest potrójnie atrakcyjna. Po pierwsze to okazja do przejechania się nowoczesnymi pociągami i zakochania się w tej formie podróżowania, również przez dzieci. Pod drugie to okazja do zobaczenia atrakcji pięknego Sandomierza, ale również miejscowości leżących na trasie pociągu. Po trzecie to możliwość wykonania badań profilaktycznych – powiedział wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Jan Maćkowiak.

Odjazd z Kielc odbywał będzie się o godz. 7:34, a w Sandomierzu pociąg będzie o godz. 10:15. Powrót będzie następował o godz. 17:40 (20:05 w Kielcach). Podróżnym zapewniona zostanie komunikacja samochodowa z dworca w Sandomierzu do Bramy Opatowskiej, na którą podróżni wejdą za symboliczną złotówkę.

– Cieszę się, że współpraca z Samorządem województwa jest tak udana i kolejny rok możemy uruchomić ten pociąg. Będziemy starać się by przejazdy były realizowane pociągami Impuls, a zatem najnowocześniejszymi z tych, które dzierżawimy od Samorządu – mówił Robert Zaborski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału spółki Polregio.

Jakie badania będą dostępne dla podróżnych podczas jutrzejszego kursu? Będą to m.in:
• pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
• pomiar glukozy we krwi,
• pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu,
• pomiar PEF,
• instruktaż samobadania piersi,
• instruktaż resuscytacji krążeniowo oddechowej na fantomie,
• instruktaż udzielenia pierwszej pomocy w stanach nagłych np. zachłyśnięcie, drgawki itp. na fantomie dziecięcym.

Uczestnicy akcji otrzymają indywidualne wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia i zapobiegania chorobom nowotworowym, porady na temat bezdechu sennego, alergii, sposobów jej leczenia i diagnozowania oraz materiały edukacyjne.

– Będzie to już czwarta edycja “pociągu do zdrowia”, podczas którego współpracujemy z naszymi jednostkami. Oprócz badań profilaktycznych przeprowadzimy również pokazy resuscytacji, pokazy na fantomach i będziemy szerzyć wiedzę na temat profilaktyki np. chorób nowotworowych – mówiła Anna Nocuń, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

W akcję włączą się Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze oraz Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego.

W kolejnych kursach, podróż pociągiem ma być również urozmaicana dzięki współpracy z instytucjami kulturalnymi podlegającymi marszałkowi województwa świętokrzyskiego.

– W umilenie podróży turystom i uczynienie jej jeszcze ciekawszą, włączą się również Muzeum Narodowe w Kielcach, Wojewódzka Biblioteka Publiczna czy Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie. Będą również przewodnicy turystyczni, którzy opowiedzą o atrakcjach Sandomierza. Cena biletu jest utrzymana na stałym poziomie i wynosi tylko 15 zł – dodała Anna Grzela, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Transportu.

Przedsięwzięcie odbywa się w ramach obchodów 20.lecia województwa świętokrzyskiego.

Źródło: Urząd Marszałkowski Kielce

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

wydarzenia

Więcej w wydarzenia

POLICJA SANDOMIERZ

Mundurowi na sygnałach „pilotowali” do szpitala w Tarnobrzegu samochód z kobietą

tsa24.com25 lutego 2020
policja_rni

NIETRZEŹWY KIERUJĄCY W POJEŹDZIE Z COFNIĘTYM LICZNIKIEM

tsa24.com25 lutego 2020
jakość-wody

Obniżona jakość wody do spożycia z wodociągu ….

tsa24.com25 lutego 2020
KOMUNIKAT_POLICJA-768x427

UWAGA! ZMIENIAJĄ SIĘ NUMERY TELEFONÓW DO JEDNOSTEK POLICJI W CAŁYM KRAJU

tsa24.com25 lutego 2020
sandomierz-ulica

„100% za 50%, czyli weekend za pół ceny”

tsa24.com24 lutego 2020
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OBWIESZCZENIE DOT. MOSTU PRZEZ RZEKĘ WISŁĘ

tsa24.com24 lutego 2020
ura-2133

Zmarł Prezes Klubu Tenisa Stołowego „Sandomierz”

tsa24.com24 lutego 2020
20200221_123619 (1)

Zderzenie czterech samochodów w Sandomierzu

tsa24.com22 lutego 2020
adam kołodizej

ADAM KOŁODZIEJ ZOSTAŁ POWOŁANY DO REPREZENTACJI POLSKI

tsa24.com22 lutego 2020