W Sandomierzu

WALKA STARYCH BULDOGÓW CZY MŁODY CZARNY KOŃ?

WALKA STARYCH BULDOGÓW CZY MŁODY CZARNY KOŃ?

Już za tydzień rozstrzygnie się walka o stanowiska burmistrza Sandomierza. Gdyby przewidywać na podstawie naszych plebiscytów, to zapowiada się bardzo ciekawa rozgrywka. Przyznajemy, że dość arbitralnie wybraliśmy kandydatów z największymi szansami i podzieliliśmy tę czwórkę na dwie pary. Przypomnijmy, że w pierwszej parze były burmistrz Jerzy Borowski pokonał wyraźnie kandydata PiS-u Krzysztofa Szatana. W drugiej turze Marcin Marzec zmiażdżył obecnego burmistrza Marka Bronkowskiego. W finale Marzec wygrał z Borowskim. Jak będzie za tydzień?

PEWNE I NIEPEWNE

Wśród różnych spekulacji wydaje się pewnym, że w Sandomierzu będzie druga tura wyborów burmistrza. Żaden kandydat nie ma przewagi nad konkurentami, która pozwoliłaby mu wygrać w pierwszej turze. I w zasadzie na tym kończą się pewniki w tych wyborach. Może jeszcze w miarę pewne jest, że walka odbywać się będzie między wymienioną czwórką. Trudno wskazać faworyta. Wiadomo, że kandydat PiS-u nie powiedział ostatniego słowa i na pewno stać go na wejście do drugiej tury. Co do obecnego burmistrza, to nie wykluczone, że w naszym plebiscycie oddał pole walkowerem. Mimo wszystko trudno uwierzyć, że tak łatwo wypadnie z walki o drugą turę. Wariant, że w drugiej turze dojdzie do walki starych buldogów, czyli Marka Bronkowskiego z Jerzym Borowskim, jest całkiem prawdopodobny. Byłby to ten sam pojedynek, co przed czterema laty. Kto w konfrontacji starego szefa z byłym zastępcą wygra? Zdecydować może poparcie elektoratów kandydatów, którzy w pierwszej turze odpadną. Bronkowskiego prędzej mogą poprzeć wyborcy Marca. Bronkowskiemu blisko do PSL-u, a marcowi do PO. Te ugrupowania przez wiele lat współpracowały na różnych szczeblach władzy, więc jest prawdopodobne, że i w tym wypadku będą się popierać. Czy wyborcy PiS-u poprą Borowskiego? Raczej wątpliwe. W takiej sytuacji większe szanse na wybór miałby Bronkowski.

Może jednak bardziej prawdopodobny jest wariant, że walkę starych buldogów rozstrzygną nie partyjne roszady, ale osobowości byłego i obecnego burmistrzów. Mogą zdecydować personalne i środowiskowe powiązanie, które obaj zbudowali. Bardzo duży wpływ może też mieć kampania obu kandydatów w okresie przed drugą turą. O przeważeniu szali mogą decydować szczegóły i tak zwany elektorat drugiej tury, czyli wyborcy, którzy nie byli na wyborach w pierwszej turze, ponieważ uznali, że ich kandydat jest pewniakiem albo, że nie ma szans. Mimo wielu niewiadomych większe szanse dajemy obecnemu burmistrzowi, choć walka będzie bardzo wyrównana.

CZY CZARNY KOŃ SKOCZY NAD BULDOGAMI?

W innym wariancie w drugiej turze znajdzie się Marcin Marzec. Najmłodszy z kandydatów już chyba wyrósł na czarnego konia tych wyrobów. Czy Sandomierzanie są na tyle spragnieni nowości i młodości jednocześnie, żeby oddać kierowanie miastem Marcowi? Naszym zdaniem raczej nie. Z kim Marzec miałby większe szanse? W tym wypadku wypada potwierdzić, że z Jerzym Borowskim. Z Bronkowskim miałby trudniej. Marzec jest radnym, który w mijającej kadencji jakoś szczególnie się nie wyróżniał i w konfrontacji burmistrz – radny stoi na gorszej pozycji. Gdyby w drugiej turze konkurował z byłym ecnym burmistrzem byłby w gorszej sytuacji.

Inaczej gdyby rywalizował z Jerzym Borowskim. Byłoby to starcie najmłodszego kandydata z najstarszym. W takiej sytuacji przeważnie trudniej jest ponownie wejść na szczyt niż zdobyć go pierwszy raz. A gdyby Marzec w drugiej turze zmierzył się z Krzysztofem Szatanem? Ten wariant wydaje się najmniej prawdopodobny. Kandydat PiS-u ma elektorat zamknięty, to znaczy ma minimalne szanse na poszerzenie go w drugiej turze. Dlatego albo wygrywa w pierwszej turze, albo przegrywa w drugiej, o ile do tej tury się przebije.

Zatem kto wygra? Bazując na wynikach naszych internetowych wyborów i korygując je o inne dane, to najprawdopodobniejszym wariantem wydaje się pojedynek starych buldogów. Drugi w kolejności wariant to czarny koń Marzec ze starym buldogiem Bronkowskim. Trzeci, najbardziej prawdopodobny wariant to starcie Marzec – Borowski. I czwarty wariant to kandydat PiS-u z obecnym burmistrzem. Kto zostanie burmistrzem? Na prawdę trudno przewidzieć. Może pokusimy się wskazanie zwycięzcy tuż po pierwszej turze.

Marcin Swobodny 

Zobacz Komentarze (4)

Komentarze

 1. Leszek

  18 października 2018 at 12:08

  Świetny tytuł nic dodać, nic ująć

 2. rgeb

  19 października 2018 at 14:31

  Marzec to Pan od Wufeu ktoremu ambicja chce czaszke rozsadzic….

 3. vincent vega

  19 października 2018 at 16:09

  Tylko nie M. M. Niczym nie wyróżniający się radny startuje na burmistrza. To są jakieś żarty.

 4. esem

  21 października 2018 at 22:32

  To jednak chyba Sandomierzanie lubią STARE BULDOGI :) Może gdyby MM byl młodym bykiem, a buldogi starymi końmi, wygrłby

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

99220737b03f55f421f24d21f2bbbcbb9a78a2

Mecz sparingowy: Wisła Kraków 3-2 Wisła Sandomierz

tsa24.com17 stycznia 2019
Lawka_Niepodleglosci_Klimontow_06

Lekcja historii przy Ławce Niepodległości

tsa24.com17 stycznia 2019
4

Psy wpadły do Wisły na terenie gminy Zawichost

tsa24.com16 stycznia 2019
adamowicz

Żałoba w Sandomierzu

tsa24.com16 stycznia 2019
IMG_6481

Tragiczny wypadek w Trześni

tsa24.com15 stycznia 2019
P1130594.JPG1111

Wypadek w gminie Obrazów

tsa24.com15 stycznia 2019
ura2278

Kamera! Akcja! Ekipa filmowa znowu w Sandomierzu

tsa24.com15 stycznia 2019
dsc-0038

Sandomierski Turniej Brydża Sportowego

tsa24.com15 stycznia 2019
5 (1)

Mistrzowskie medale Sandomierskich Karateków

tsa24.com15 stycznia 2019