Fotorelacje

Wino i odkrywanie tajemnic podczas Pikniku Historyczno – Winiarskiego u Dominikanów

Wino i odkrywanie tajemnic podczas Pikniku Historyczno – Winiarskiego u Dominikanów

“Tajemnice Wzgórza Jakubowego” cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta i turystów. Podpisanie Listu Intencyjnego w sprawie powstania w Sandomierzu Centrum Winiarstwa, spotkania z winiarzami, wykład dotyczący badań archeologicznych w kościele św. Jakuba, stoiska winiarskie i gastronomiczne, koncerty i prezentacja dzwonu flisackiego – tak minął pierwszy dzień pikniku.

Niewątpliwie najważniejszą częścią wczorajszego świętowania było podpisanie Listu Intencyjnego w sprawie utworzenia w Sandomierzu Centrum Winiarstwa. Podpisali go: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Burmistrz Miasta Marek Bronkowski, Członek Zarządu Powiatu Sandomierskiego Marcin Piwnik, Przeor Klasztoru O.O. Dominikanów w Sandomierzu Michał Śliż oraz Prezes Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy Mateusz Paciura.

-Mam nadzieję, że dziś rozpoczęliśmy tradycję corocznych spotkań na Wzgórzu Jakubowym. Koncentrujemy się na przeszłości i tradycji oraz obecności Dominikanów w tym miejscu. Wzgórze kryje przed nami wiele tajemnic i rozmaitych historii, które krok po kroku zaczynamy odkrywać, ale jednocześnie kształtować wspaniałą przyszłość tego miejsca. Szczególną rolę w tej przyszłości odgrywa szlak winiarski i działalność jaka podejmuje Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy- powiedział Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
Marszałek w imieniu władz województwa zadeklarował pomoc w rozwoju centrum winiarstwa oraz Wzgórza Jakubowego i rozbudowy klasztoru.

-Dzisiejsze wydarzenie to wspaniała inicjatywa, która mam nadzieję na stałe wpisze się w sandomierski kalendarz imprez – skomentował Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza.

-Jesteśmy we wspaniałym i magicznym miejscu. Dzięki współpracy Ojca Marka i Ojca Michała to miejsce z roku na rok staje się coraz piękniejsze. Poprzez działalność Dominikanów oraz winiarzy na rozwoju winiarstwa korzysta nie tylko Sandomierz ale również powiat i województwo. Ta inicjatywa odnosi wielki sukces. Dziś jesteśmy tu po to, aby im pomagać. Cieszę się, że podpisaliśmy list intencyjny, który przyczyni się do rozwoju tego miejsca. Życzę udanych zbiorów i oczywiście dobrego wina – powiedział Marcin Piwnik, Członek Zarządu Powiatu Sandomierskiego.

- Będziemy wspólnie odkrywać tajemnice tego miejsca i jego historii. Na wzgórzu Jakubowym jest wiele elementów, które łączą klasztor, miasto i Wisłę. Wspólne świętowanie z flisakami ma wymiar zarówno kulturalny jak i naukowy, szczególnie ważny jest wymiar badań archeologicznych. Pamiętajmy również o wymiarze duchowym, które w tym miejscu tętniło od XII wieku, jest tu nie tylko duch Sandomierza, ale także tych, którzy w tym miejscu się nawracali i pielgrzymowali szlakiem Jakubowym- mówił O.O. Michał Śliż, Przeor Klasztoru.

Powstanie Centrum Winiarstwa zakłada utworzenie winoteki, kawiarni i ośrodka edukacyjnego, gdzie organizowane będą wykłady i szkolenia. Centrum stanie się również siedzibą prężnie działającego Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy, do którego należy m.in. prowadzona przez dominikanów Winnica św. Jakuba. Inicjatywa stworzenia takiego ośrodka nawiązuje zarówno do lokalnych tradycji – winnica na sandomierskim Wzgórzu Jakubowym powstała w XIII wieku jako jedna z pierwszych w Polsce – jak i do dynamicznie rozwijającej się produkcji win w regionie.

Pierwszy piknik pod nazwą „Tajemnice Wzgórza Jakubowego” to dwudniowa impreza promocyjno-edukacyjna, mająca na celu przybliżenie mieszkańcom regionu i gościom dziedzictwa kulturowego, historii i tradycji Ziemi Sandomierskiej. Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest XVIII-wieczny dzwon flisacki przetransportowany Wisłą z Gdańska do Sandomierza przez Flisaków, którzy wypraszali łaski w jakubowym klasztorze. Uroczyste odsłonięcie dzwonu – czyli jednej z tajemnic Wzgórza Jakubowego odbyło się tuz po podpisaniu Listu Intencyjnego.

Uczestnicy wydarzenia poznali wyniki najnowszych badań archeologicznych kościoła św. Jakuba. Archeolog Andrzej Gołembnik opowiedział m.in. o tym, co kryje się pod klasztorem, o odkrytych przed kilkoma miesiącami dwóch cmentarzyskach, które świadczą o obecności na tym terenie pierwszych mieszkańców Sandomierza oraz o tajemnicach jakie kryją w sobie miejsca, gdzie nie dotarli jeszcze archeolodzy. Pod obecnym prezbiterium znajdują się prawdopodobnie nie badane dotychczas krypty i pozostałości starszego kościoła z przełomu XI – XII wieku. Wykładowca podkreślił, jak ważna dla nauki i dziedzictwa kulturowego jest dalsza praca archeologów i konserwatorów. Zaprezentował również projekcję filmową i wizualizację Wzgórza Jakubowego w wersji 3D. W planach naukowców i Dominikanów jest odbudowa nieistniejącej dziś części klasztoru oraz gruntowna konserwacja kościoła.

Po oficjalnym otwarciu pikniku i spotkaniu z archeologiem przybyli goście wzięli udział w degustacji win i specjałów kulinarnych, odwiedzali również stoiska z winami z Sandomierszczyzny. Pogoda sprzyjała również najmłodszym, którzy nie stronili od lodów i domowej lemoniady w kawiarence Dominikańskie Smaki.

Na stoisku historycznym prezentowane były wyroby tkackie, kowalskie, garncarskie oraz biżuteria.

Muzykę rozbrzmiewającą ze Wzgórza Jakubowego było słychać nawet nad Wisłą, na Podwalu i Starówce. Wystąpili m.in. Non Omnis, Tomasz Budzyński – Armia, Dariusz MALEO Majelonek oraz zespół folkowy.

Dziś drugi dzień pikniku, o godz. 12.00 w kościele Św. Jakuba Dominikanie odprawią mszę świętą z błogosławieństwem dla flisaków wypływających na Flis Sandomierz – Warszawa- Gdańsk. W planach jest również uroczyste przekazanie flisakom beczki wina i lokalnych płodów rolnych. Stoiska winiarskie i kulinarne będą czynne w godz. 10.00 – 16.00.

K.K.Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Więcej w Fotorelacje

10

Klimontów. Otwarcie boiska wielofunkcyjnego

tsa24.com6 września 2018
1-IMGP2611

Święto młodego wina

tsa24.com20 listopada 2017
img-3701

Festiwal Rzemiosł Dawnych w Piszczelach

tsa24.com13 września 2017
okł mosir

100 zawodników wystartowało w IX letnim Triathlonie

tsa24.com29 sierpnia 2017
okładka baletu

Baśniowa kraina tańca na sandomierskim Festiwalu

tsa24.com27 sierpnia 2017
IMG_1420 (Kopiowanie)

Było głośno i “bardzo miło” – finałowy koncert zespołu Konsystorz

tsa24.com26 sierpnia 2017
okł

Wieczór z muzyką i tańcem irlandzkim już za nami

tsa24.com25 sierpnia 2017
19 (Kopiowanie)

Aktywne wakacje na żaglach

tsa24.com24 sierpnia 2017
okładka wisła

Prezentacja Wiślaków już za nami

tsa24.com31 lipca 2017