W Sandomierzu

Wójtowie do zmian?

Wójtowie do zmian?

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że rząd PiS-u wprowadzi ograniczenie ilości kadencji dla prezydentów, burmistrzów i wójtów.

Wymienieni samorządowi włodarze mieliby pełnić swoje funkcje tylko dwie kadencje. Dodatkowo ci prezydenci, burmistrze i wójtowie, którzy sprawują urząd drugą i więcej kadencji nie mogliby ponowie startować w wyborach na dotychczasowe stanowisko. Żeby było ciekawiej Kaczyński zapowiedział również wprowadzenia rozwiązania w myśl którego, prezydent, burmistrz i wójt, który pełnił tę funkcję w przeszłości dwie i więcej kadencji, a teraz jej nie pełni, to bez względu na długość przerwy również nie będzie miał prawa ponownego kandydowania.

Gdyby te zapowiedzi stały się obowiązującym prawem, to obraz władz samorządowych w powiecie sandomierskim zmieniłby się radykalnie. Na siedem gmin powiatu w czterech rządzący gminami, pełnią swoje funkcje drugą i więcej kadencję. Oznacza to, że nie mogliby więcej kandydować. Wójt Dwikóz Marek Łukaszek jest wójtem trzecią kadencję. Burmistrz Koprzywnicy Marek Jońca oraz wójtowie Łoniowa Szymon Kołacz i Obrazowa Krzysztof Tworek, pełnią swoje funkcje drugą kadencję. Wszyscy nie mogli by się ponownie ubiegać o urząd. D o szczęśliwców, których restrykcje zapowiadane przez PiS nie dosięgłyby należą burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski i wójt Klimontowa Marek Goździewski. Obaj pełnią urzędy pierwszą kadencję.

W tym kontekście arcyciekawie wygląda sytuacja burmistrza Zawichostu Andrzeja Wzorka. Jest burmistrzem trzecią kadencję, ale z przerwą. W latach 2010 – 2014 nie był burmistrzem. Dlatego nie wiadomo jakby mu liczono liczbę kadencji. Czy teraz jest burmistrzem pierwszą kadencję, czy też trzecią. W pierwszym przypadku nie miałby przeszkód żeby jeszcze raz kandydować. Jednak gdyby miała obowiązywać zasada, że wójtowie, którzy pełnili funkcję dwie kadencje i mieli przerwę, również nie mogą kandydować, to burmistrz Wzorek nie miałby prawa ponownie kandydować. Trzeba przyznać, że w przypadku burmistrza Zawichostu zrobił spory galimatias. Według różnych prawników zasada ograniczenia kadencji do dwóch i zakazu kandydowania dla tych, którzy już dwie kadencje byli, może się obronić chociażby ze względu na skład Trybunału Konstytucyjnego, w którym większość będą mieli sędziowie wskazani przez PiS. Prawnicy uważają jednak, że zakaz kandydowania po przerwie w pełnieniu urzędu ma małe szanse na obronienie się nawet biorąc pod uwagę przychylny PiS-owi skład TK. Tak, czy inaczej nawet tylko ograniczenie kadencji do dwóch byłoby trzęsieniem ziemi dla władz samorządowych w powiecie sandomierskim. Czy najważniejsze stołki samorządowe w powiecie robią się gorące?

Źródło: Grzegorz Poniedzielski

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

 1. Teresa

  9 lutego 2017 at 19:21

  Ten pomysł jest idiotyczny, a wziął się stąd, że Kaczyńskiemu stoi w gardle Gronkiewicz-Waltz i jest to jedyny sposób, by ją odsunąć od władzy. Przeciwko niej wystawiano groteskowych kontrkandydatów typu Mąż Izabel [Marcinkiewicz] czy Tzw. Partner Scenarzystki Mjakmiłośc [Cz.Bielecki] czyli ludzi z których nabijają się nawet w Pcimiu, a jedyne co mogą wygrać to grę w kapsle {czy to ktoś pamięta ? :)] i to tylko rozegraną miedzy sobą!
  Dlaczego przez ignorancję takich gamoni dezorganizuje się pół Polski? Dlaczego przycina się demokratyczne reguły do aktualnych potrzeb? Dlaczego wylewa się dziecko razem z kąpielą?
  Jeżeli chce się odsunąć HGW od władzy należy przeprowadzić rzetelne i skrupulatne śledztwo w sprawie dzikiej reprywatyzacji, a wtedy nie tylko się ją odsunie, ale i wsadzi do więzienia.Tylko trzeba popracować, a tego się nikomu nie chce i stąd głupawe pomysły.
  Kaczyński nie bierze też pod uwagę, że przy okazji poleci wielu ludzi związanych z PiSem – nienawiść do HGW przesłoniła mu zdolność logicznego myślenia. Ale to już nie mój problem i tak nigdzie nie startuję …:)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

ura-7294

II edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego

tsa24.com14 czerwca 2019
rak (9 of 17)

VI Kompanijny Moduł Ogniowy RAK wyruszył w Polskę

tsa24.com13 czerwca 2019
1-5256

Właścicielka Szkoły Torus Zatrzymana przez CBA!

tsa24.com12 czerwca 2019
ehrafd

Bezpieczne wakacje w Sandomierzu

tsa24.com12 czerwca 2019
poszukiwany

Zaginiony Jan Smardz

tsa24.com12 czerwca 2019
111-114948

Odpowie za włamanie

tsa24.com12 czerwca 2019
szpital Sand

Powiat zgodził się na 15-letnią dzierżawę Stacji Dializ w Sandomierzu

tsa24.com11 czerwca 2019
111-114940

Z zakazem na podwójnym gazie

tsa24.com11 czerwca 2019
mow_foto

210 tys. zł promes dla placówek oświatowych i terapeutycznych w powiecie

tsa24.com11 czerwca 2019