
Świadczenia w wysokości 1000 zł miesięcznie – takie wsparcie otrzymają rodzice, którym właśnie urodziło się dziecko. To wszystko wprowadza od stycznia nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Aby ubiegać się o zasiłek wystarczy wypełnić i złożyć w ośrodku pomocy społecznej odpowiedni formularz. Na razie wnioski składają rodzice lub opiekunowie dzieci urodzonych w roku 2015. W każdym przypadku świadczenie przysługuje do czasu gdy dziecko skończy rok.
Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwać osobom, które urodziły dziecko, a które nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego. Uprawnieni do pobierania tego świadczenia będą więc m. in bezrobotni, studenci, rolnicy, a także wykonujący prace na podstawie umów cywilnoprawnych. Także osoby zatrudnione lub prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, jeśli nie będą pobierały zasiłku macierzyńskiego będą mogły ubiegać się o świadczenie rodzicielskie.
Świadczenia będzie można pobierać przez 52 tygodnie, w przypadku urodzenia bądź przyjęcia na wychowanie jednego dziecka. Natomiast przy dwojgu dzieciach – przez 65 tygodni, trojgu – 67 tygodni, czworgu – 69 tygodni, przy piątce i więcej – 71 tygodni. Terminy będą liczone od dnia porodu albo przyjęcia dziecka na wychowanie.
O takie wsparcie mogą się też starać niepracujący studenci i osoby zatrudnione na tzw. śmieciówkach, które nie mają prawa do świadczeń macierzyńskich z ZUS-u.
Istotne jest, że świadczenie to będą mogli otrzymywać także rodzice dzieci urodzonych przed 1 stycznia 2016 r., którzy nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego – w takim przypadku, świadczenie rodzicielskie będzie im przysługiwało od 1 stycznia 2016 r. do ukończenia przez dziecko 1 roku życia.
W. Przestój
Facebook
RSS