kultura i rozrywka

18. edycja Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych

18. edycja Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych

W dniach 25-27 czerwca br. odbyła się 18.edycja Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych, wydarzenia skierowanego do miłośników filmu, ale także literatury oraz po prostu spotkań wokół zagadnień związanych z kulturą, sztuką i projektami edukacyjno-społecznymi.

Festiwal w tym roku rozpoczął się silnym akcentem sandomierskim ponieważ 25 czerwca br., w Domu Katolickim została wyświetlona projekcja filmu o Alicji Kaszyńskiej sandomierzance, mecenasce sztuki, zasłużonej dla Sandomierza łącznice, żołnierzowi AK. Agnieszka Wrzosek – wnuczka Alicji Kaszyńskiej jest autorką filmu „Ja jeszcze jestem” – który mieli okazje obejrzeć goście przybyli na benefis. Po projekcji miało miejsce uroczyste przekazanie ważnego wyróżnienia. Marcin Marzec Burmistrz Sandomierza miał okazję, by podziękować Alicji Kaszyńskiej przy okazji jej benefisu za całokształt jej działalności. Podziękowanie gospodarza miasta miało dostojny charakter bowiem na jej ręce przekazał wyróżnienie Bene Meritus – Dobrze Zasłużony dla Miasta Sandomierza. Ta nagroda przekazywana od kilkunastu lat wędruje do rąk osób promujących miasto na różne sposoby, Alicja Kaszyńska z całą pewnością należy do tego prestiżowego grona osób.

W sobotę 26 czerwca br., miało miejsce wiele ciekawych wydarzeń w ramach Festiwalu do najważniejszych z nich należało czytanie dzieciom w Domu Długosza przez gości festiwalu w osobach Magdaleny Różczki, Michała Rusinka, prof. Jerzy Bralczyk, Andrzej Seweryn i inni wspaniali goście festiwalu. W sandomierskim Zamku miał miejsce z kolei III Przegląd Filmów „Świat w obiektywie Bronisława Szwrca-Bronikowskiego” z udziałem członków rodziny wybitnego podróżnika. W Biurze Wystaw Artystycznych tego dnia miała miejsce ciekawa wystawa Plakatu i Ilustracji z tzw. Polskiej Szkoły autorstwa Katarzyny, Janusza Stannych oraz Teresy Wilbik.

Najważniejszym punktem dnia była uroczysta gala Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych, podczas której gospodarz miasta Marcin Marzec przekazał na ręce producent zastępującej Jana Komasę – Sandomierską Koronę dla Reżysera NieZwykłego, na ręce obecnego na gali Janusza Gajosa została przekazana nagroda dla Aktora NieZwykłego w postaci statuetki z krzemienia pasiatego -kamienia optymizmu. Obydwaj Panowie odebrali nagrody za zeszłoroczną edycję festiwalu, której gala odbyła się w formie online z powodu pandemii. Wydarzenie uświetnił recital Natalii Sikory i Pawła Stankiewicza pt. „Ostrożnie, to moje serce”.

Ostatni dzień festiwalu to również wiele interesujących wydarzeń, w tym spotkanie z gośćmi festiwalu w Galerii Widnokrąg pod hasłem „Co nas uszczęśliwia”? Pytanie to jest bardzo ważne w kontekście realizowanej przez Sandomierz strategii marki Sandomierza, która w głównej mierze opiera się na ukazaniu miasta, jako szczęśliwego. Po projekcji filmu „Książę w cukierni” Andrzej Seweryn do rozmowy o szczęściu zaprosił Katarzynę Janowską, Jana Holoubka, Jerzego Bralczyka, Wawrzyńca Konarskiego i innych obecnych na projekcji gości.

Ostatnim wydarzeniem z cyklu festiwalowego było wspólne Proklamowanie Dnia NieZwykłości oraz ustanowienie rekordu Polski we wspólnym śpiewaniu piosenki „Lubmy się trochę” Wojciecha Młynarskiego ze specjalnym udziałem Jana Młynarskiego i Warszawskiego Combo Tanecznego. Następnie goście festiwalu ruszyli w rejs po Wiśle, na którym świętowano 18. Urodziny Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych.

W ramach festiwalu miało miejsce 45 emisji filmów, warsztaty edukacyjne – Spotkanie Gildii Szkół NieZwykłych, 13. Ogrody Wyobraźni, 3. warsztaty dziennikarskie studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW.

Wyjątkowy i jak zwykle NieZwyłky program festiwalu jest efektem pracy Katarzyny Kubackiej-Seweryn – dyrektor festiwalu oraz całej, radosnej i pracowitej grupy pracowników Fundacji Taki Jestem oraz wolontariuszy i sympatyków festiwalu.

Podczas wydarzenia miała miejsce relacja na żywo w „Dzień dobry Wakacje” z udziałem Janusza Gajosa i Katarzyny Kubackiej-Seweryn, telewizja TVN objęła wydarzenie patronatem medialnym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło U.M. Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w kultura i rozrywka

Z Lublina do Krynicy Zdrój, rowerami dla Bartusia

tsa24.com2 sierpnia 2021

Optymistyczny Jarmark – zaproszenie dla wystawców

tsa24.com2 sierpnia 2021

77. rocznicy Akcji “Burza” i Bitwy pod Pielaszowem

tsa24.com2 sierpnia 2021

I Memoriał Franciszka Makowskiego

tsa24.com29 lipca 2021

Wolne Śpiewanie na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

Profilaktyczna sobota w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

IV Gala Orderu Rzeki Wisły oraz Festival Dookoła Wody

tsa24.com26 lipca 2021

XXX Festiwal Muzyka w Sandomierzu

tsa24.com21 lipca 2021

Nowe atrakcje Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu

tsa24.com20 lipca 2021