W Sandomierzu

3 miliony zł dla sandomierskiego szpitala

3 miliony zł dla sandomierskiego szpitala

Szpital Specjalistyczny im. Ducha Świętego w Sandomierzu otrzymał unijne dofinansowanie na budowę nowego lądowiska dla śmigłowców oraz doposażenie SOR-u.

img_5761-kopiowanie

Każdy szpitalny oddział ratunkowy musi mieć całodobowe lądowisko. Sandomierska płyta nie spełniała wymogów unijnych. Dyrekcja podjęła decyzję o budowie nowego obiektu. Szpital stworzył projekt, uzyskał pozwolenia na budowę i oczekiwał na dofinansowanie. Choć dokumenty były kompletne, nie było naboru wniosków. Szpital musiał rozpocząć budowę, ponieważ upływały terminy zezwoleń. Nowa płyta lądowiska została już wylana. Po podpisaniu umowy z Ministerstwem Zdrowia, szpital będzie kontynuował budowę oraz rozpocznie ogłaszanie przetargów na zakup sprzętu. Placówka musi najpierw pokryć całość kosztów, następnie będzie ubiegać się o dofinansowanie inwestycji. Projekt składa się z trzech części: budowy lądowiska, drogi dojazdowej z lądowiska do szpitala oraz doposażenia SOR-u.

– Sprzęt na naszym oddziale ratunkowym ma już swoje lata i wymaga wymiany. Doposażenie i unowocześnienie jest konieczne- powiedział Janusz Sikorski, dyrektor placówki.

Dzięki dotacji z Unii Europejskiej Szpitalny Oddział Ratunkowy w Sandomierzu wzbogaci się o 2 aparaty do znieczulenia, 2 respiratory, 6 kardiomonitorów różnego rodzaju, 2 łóżka do intensywnej terapii oraz szereg rzeczy umożliwiających ratowanie ludzkiego życia. M.in. defibrylator, aparat do ogrzewania pacjenta, wideo- laryngoskop, zestaw do trudnej intubacji, 14 pomp infuzyjnych oraz oświetlenie stołów operacyjnych. Zakupiony zostanie również przewoźny aparat RTG, który umożliwi natychmiastowe prześwietlenie poszkodowanego. Pozwoli to na zaoszczędzenie zarówno czasu jak i bólu pacjenta, którego nie trzeba będzie przewozić na prześwietlenie. Nowością w sandomierskim szpitalu będzie elektryczny wózek do przewożenia chorych.

img_5768-kopiowanie

– Będzie on służył temu aby przetransportować pacjenta z helikoptera np. na salę operacyjną. To rzadkość w polskich szpitalach. Zazwyczaj transportujemy chorych ręcznie, tzn. przy użyciu zwykłego wózka. Ten nowoczesny wózek elektryczny przypomina mały samochód, który zmieści się do każdej windy- dodaje dyrektor.

Przedsięwzięcie zakończy się w grudniu 2017 r. Całość inwestycji wyniesie ponad 4,7 miliona złotych, z czego blisko 3 miliony gwarantuje wsparcie unijne. Resztę kwoty pokryje budżet szpitala. Projekt uzyskał duże wsparcie ze strony wojewody świętokrzyskiej Agaty Wojtyszek, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Marka Tombarkiewicza oraz posła PiS Marka Kwitka.

Kinga Kędziora Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021