W Sandomierzu

3 miliony zł dla sandomierskiego szpitala

3 miliony zł dla sandomierskiego szpitala

Szpital Specjalistyczny im. Ducha Świętego w Sandomierzu otrzymał unijne dofinansowanie na budowę nowego lądowiska dla śmigłowców oraz doposażenie SOR-u.

img_5761-kopiowanie

Każdy szpitalny oddział ratunkowy musi mieć całodobowe lądowisko. Sandomierska płyta nie spełniała wymogów unijnych. Dyrekcja podjęła decyzję o budowie nowego obiektu. Szpital stworzył projekt, uzyskał pozwolenia na budowę i oczekiwał na dofinansowanie. Choć dokumenty były kompletne, nie było naboru wniosków. Szpital musiał rozpocząć budowę, ponieważ upływały terminy zezwoleń. Nowa płyta lądowiska została już wylana. Po podpisaniu umowy z Ministerstwem Zdrowia, szpital będzie kontynuował budowę oraz rozpocznie ogłaszanie przetargów na zakup sprzętu. Placówka musi najpierw pokryć całość kosztów, następnie będzie ubiegać się o dofinansowanie inwestycji. Projekt składa się z trzech części: budowy lądowiska, drogi dojazdowej z lądowiska do szpitala oraz doposażenia SOR-u.

– Sprzęt na naszym oddziale ratunkowym ma już swoje lata i wymaga wymiany. Doposażenie i unowocześnienie jest konieczne- powiedział Janusz Sikorski, dyrektor placówki.

Dzięki dotacji z Unii Europejskiej Szpitalny Oddział Ratunkowy w Sandomierzu wzbogaci się o 2 aparaty do znieczulenia, 2 respiratory, 6 kardiomonitorów różnego rodzaju, 2 łóżka do intensywnej terapii oraz szereg rzeczy umożliwiających ratowanie ludzkiego życia. M.in. defibrylator, aparat do ogrzewania pacjenta, wideo- laryngoskop, zestaw do trudnej intubacji, 14 pomp infuzyjnych oraz oświetlenie stołów operacyjnych. Zakupiony zostanie również przewoźny aparat RTG, który umożliwi natychmiastowe prześwietlenie poszkodowanego. Pozwoli to na zaoszczędzenie zarówno czasu jak i bólu pacjenta, którego nie trzeba będzie przewozić na prześwietlenie. Nowością w sandomierskim szpitalu będzie elektryczny wózek do przewożenia chorych.

img_5768-kopiowanie

– Będzie on służył temu aby przetransportować pacjenta z helikoptera np. na salę operacyjną. To rzadkość w polskich szpitalach. Zazwyczaj transportujemy chorych ręcznie, tzn. przy użyciu zwykłego wózka. Ten nowoczesny wózek elektryczny przypomina mały samochód, który zmieści się do każdej windy- dodaje dyrektor.

Przedsięwzięcie zakończy się w grudniu 2017 r. Całość inwestycji wyniesie ponad 4,7 miliona złotych, z czego blisko 3 miliony gwarantuje wsparcie unijne. Resztę kwoty pokryje budżet szpitala. Projekt uzyskał duże wsparcie ze strony wojewody świętokrzyskiej Agaty Wojtyszek, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Marka Tombarkiewicza oraz posła PiS Marka Kwitka.

Kinga Kędziora Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Podziękowania dla partnerów akcji Sandomierscy KREWni z Wyboru

tsa24.com9 czerwca 2021

Otwarcie “Sandomierskiego Saloniku”

tsa24.com9 czerwca 2021

Łąka przy ul. Słonecznej w Parku Piszczele

tsa24.com9 czerwca 2021

Rusza rozbudowa mostu w Sandomierzu

tsa24.com8 czerwca 2021

Piknik „Klimontów dla Bartusia”

tsa24.com7 czerwca 2021

Mobilne Gminne Biuro Spisowe wyruszyło na ulice Sandomierza

tsa24.com4 czerwca 2021

Sukcesy sandomierskich akrobatek w Zblewie

tsa24.com2 czerwca 2021

Powitanie nowego dyrektora Muzeum w Sandomierzu

tsa24.com1 czerwca 2021

Mieszkanie chronione oddane do użytku po remoncie

tsa24.com1 czerwca 2021