W Sandomierzu

3 miliony zł dla sandomierskiego szpitala

3 miliony zł dla sandomierskiego szpitala

Szpital Specjalistyczny im. Ducha Świętego w Sandomierzu otrzymał unijne dofinansowanie na budowę nowego lądowiska dla śmigłowców oraz doposażenie SOR-u.

img_5761-kopiowanie

Każdy szpitalny oddział ratunkowy musi mieć całodobowe lądowisko. Sandomierska płyta nie spełniała wymogów unijnych. Dyrekcja podjęła decyzję o budowie nowego obiektu. Szpital stworzył projekt, uzyskał pozwolenia na budowę i oczekiwał na dofinansowanie. Choć dokumenty były kompletne, nie było naboru wniosków. Szpital musiał rozpocząć budowę, ponieważ upływały terminy zezwoleń. Nowa płyta lądowiska została już wylana. Po podpisaniu umowy z Ministerstwem Zdrowia, szpital będzie kontynuował budowę oraz rozpocznie ogłaszanie przetargów na zakup sprzętu. Placówka musi najpierw pokryć całość kosztów, następnie będzie ubiegać się o dofinansowanie inwestycji. Projekt składa się z trzech części: budowy lądowiska, drogi dojazdowej z lądowiska do szpitala oraz doposażenia SOR-u.

– Sprzęt na naszym oddziale ratunkowym ma już swoje lata i wymaga wymiany. Doposażenie i unowocześnienie jest konieczne- powiedział Janusz Sikorski, dyrektor placówki.

Dzięki dotacji z Unii Europejskiej Szpitalny Oddział Ratunkowy w Sandomierzu wzbogaci się o 2 aparaty do znieczulenia, 2 respiratory, 6 kardiomonitorów różnego rodzaju, 2 łóżka do intensywnej terapii oraz szereg rzeczy umożliwiających ratowanie ludzkiego życia. M.in. defibrylator, aparat do ogrzewania pacjenta, wideo- laryngoskop, zestaw do trudnej intubacji, 14 pomp infuzyjnych oraz oświetlenie stołów operacyjnych. Zakupiony zostanie również przewoźny aparat RTG, który umożliwi natychmiastowe prześwietlenie poszkodowanego. Pozwoli to na zaoszczędzenie zarówno czasu jak i bólu pacjenta, którego nie trzeba będzie przewozić na prześwietlenie. Nowością w sandomierskim szpitalu będzie elektryczny wózek do przewożenia chorych.

img_5768-kopiowanie

– Będzie on służył temu aby przetransportować pacjenta z helikoptera np. na salę operacyjną. To rzadkość w polskich szpitalach. Zazwyczaj transportujemy chorych ręcznie, tzn. przy użyciu zwykłego wózka. Ten nowoczesny wózek elektryczny przypomina mały samochód, który zmieści się do każdej windy- dodaje dyrektor.

Przedsięwzięcie zakończy się w grudniu 2017 r. Całość inwestycji wyniesie ponad 4,7 miliona złotych, z czego blisko 3 miliony gwarantuje wsparcie unijne. Resztę kwoty pokryje budżet szpitala. Projekt uzyskał duże wsparcie ze strony wojewody świętokrzyskiej Agaty Wojtyszek, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Marka Tombarkiewicza oraz posła PiS Marka Kwitka.

Kinga Kędziora Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Oświadczenie burmistrza w sprawie Szkoły Podstawowej NR2

tsa24.com6 marca 2021

Nietrzeźwy z zakazem na motorowerze

tsa24.com5 marca 2021

131.rocznica urodzin Honorowego Obywatela miasta Sandomierz

tsa24.com5 marca 2021

W Sandomierzu, wycięto drzewa stare, w złym stanie i grożące zawaleniem

tsa24.com5 marca 2021

Kolizja trzech pojazdów na ul. Portowej w Sandomierzu

tsa24.com5 marca 2021

Uwaga na oszustów !!!

tsa24.com5 marca 2021

Sandomierscy policjanci – „spoKREWnieni służbą”

tsa24.com3 marca 2021

Przyznano tytuł Sandomierzanina roku 2020

tsa24.com2 marca 2021

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

tsa24.com2 marca 2021