W Sandomierzu

415 – lecie Collegium Gostomianum w Sandomierzu

415 – lecie Collegium Gostomianum w Sandomierzu

Najstarsza szkoła w regionie I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum obchodzi w tym roku 415 rocznicę powstania. Obchody tego wydarzenia odbędą się w dniach 7 – 8 października podczas X Jubileuszowego Zjazdu Absolwentów. Abiturienci, którzy chcą uczestniczyć w tej uroczystości muszą zgłosić wcześniej swój udział.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i I Liceum Ogólnokształcącego „Confraternitas Gostomianum” w Sandomierzu. Zgłoszenia na zjazd i wszelkie informacje  dostępne są na stronie internetowej:  www.confraternitas.pl.

Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i I Liceum Ogólnokształcącego powstało  7 października 1990 roku podczas V Zjazdu Absolwentów Collegium Gostomianum. Jednym z inicjatorów jego powstania i pierwszym Kanclerzem Kapituły Stowarzyszenia był  Zdzisław Trębski.

Stowarzyszenie zarejestrowane jest w Krajowym Rejestrze Sądowym, a najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zgromadzenie Członków, które zwołuje Kapituła co najmniej raz na 5 lat. Głównym celem Stowarzyszenia, zapisanym w statucie jest rozwijanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających rozwojowi I Liceum Ogólnokształcącego.

28 maja 1993 r. na posiedzeniu Kapituły Stowarzyszenia ustanowiono „Dyplom Matury”, przyznawany dla wyróżnienia i uhonorowania członków Stowarzyszenia za działalność na rzecz szkoły i jej absolwentów. Począwszy od VIII Zjazdu Absolwentów w 2007 roku „Dyplom Matury” przyznawany jest członkom Stowarzyszenia z okazji 50-lecia matury. Do 2016 roku uhonorowano tym wyróżnieniem 251 absolwentów.

Najbardziej spektakularnym wydarzeniem w dziejach szkoły był obchodzony w 2002 roku jubileusz 400-lecia jej powstania. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Obchodów był ówczesny kanclerz stowarzyszenia „Confraternitas Gostomianum” prof. Stanisław Adamczak, były rektor Politechniki Świętokrzyskiej. Uroczystości zgromadziły wielu znakomitych gości i były połączone z VII Zjazdem Absolwentów, których ponad tysiąc przybyło do Sandomierza. Z okazji jubileuszu została wydana monografia „Collegium Gostomianum” zawierająca w czterech tomach historię szkoły, sylwetki nauczycieli i wychowanków, historię Stowarzyszenia i Komitetu Obchodów 400-lecia. Z okazji VIII – go Zjazdu Absolwentów wydano w 2007 r. uzupełnienie tomu czwartego, a w 2012 na IX Zjazd – suplement monografii.

Stowarzyszenie od 20 lat wydaje również kalendarz planszowy „Collegium Gostomianum”, członkowie Kapituły biorą udział w uroczystościach szkolnych, wręczając ufundowane przez kapitułę nagrody dla najlepszych abiturientów.

Portal Informacyjny o Sandomierzu www.tsa24.com objął patronat medialny nad X Jubileuszowym Zjazdem Absolwentów Collegium Gostomianum oraz obchodami 415 rocznicy powstania szkoły.

K.K.Plińska 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Sandomierzu

Kolejny “Domek – Hotel dla Owadów” w Parku Piszczele

tsa24.com6 maja 2021

Tydzień Bibliotek w Sandomierzu

tsa24.com6 maja 2021

Jubileusz stulecia Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

tsa24.com5 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu- podsumowanie

tsa24.com4 maja 2021

Otwarcie Parku Osiedlowego na ul. Baczyńskiego

tsa24.com4 maja 2021

Brama Opatowska i Podziemna Trasa Turystyczna otwarte

tsa24.com4 maja 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

tsa24.com29 kwietnia 2021

Wielkie poruszenie serc na majówkę w Sandomierzu

tsa24.com29 kwietnia 2021

Symboliczne obchody świąt majowych w Sandomierzu

tsa24.com29 kwietnia 2021