Fotorelacje

77 rocznica agresji sowieckiej na Polskę

77 rocznica agresji sowieckiej na Polskę

Sandomierzanie uroczyście uczcili Dzień Sybiraka oraz 77 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Podczas sobotnich obchodów zasadzono Dąb Pamięci upamiętniający miejscowego Bohatera Stanisława Gądka.

Przed Symboliczną Mogiłą Katyńską w wojskowej części Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu zgromadziły się władze miasta, Przedstawiciele instytucji samorządowych i kulturowych, członkowie sandomierskiego Związku Sybiraków, delegacje ze szkół, duchowieństwo, kombatanci, Żołnierze Wojska Polskiego, krewni Stanisława Gądka oraz mieszkańcy Sandomierza.

Uroczystości patriotyczne prowadził Wojciech Dumin- Dyrektor SCK. Po wysłuchaniu Hymnu Państwowego w wykonaniu Sandomierskiej Orkiestry Dętej odmówiono modlitwę za poległych z rąk komunistów w 1939r.

Po przemówieniach okolicznościowych kpt. Tomasz Wermiński poprowadził Apel Poległych. Odczytano także listy m.in. od Anny Marii Anders Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do Spraw Dialogu Międzynarodowego, prof. dr hab. Wojciecha Fałkowskiego Wiceministra Obrony Narodowej, Jana Józefa Kasprzyka p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Następnie delegacje złożyły kwiaty, wieńce, i znicze oraz oddały hołd przed Mogiłą Katyńską oraz Wołyńską.

W ramach akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia” Burmistrz Miasta Marek Bronkowski wraz z krewnymi Stanisława Gądka zasadzili Dąb Pamięci dla Sandomierzanina, który poległ walcząc o Ojczyznę.
O godz. 18.00 w Kościele pw. Św. Józefa w Sandomierzu odprawiono mszę świętą w intencji Sybiraków i wszystkich ofiar II wojny światowej.

Wielu młodych Sandomierzan wzięło udział w uroczystościach patriotycznych i uczciło pamięć do uczczenia pamięci poległych i pomordowanych w 1939 r.

W hołdzie ofiarom tych tragicznych wydarzeń w Sandomierzu odbyły się uroczystości patriotyczne, wspomniano tragiczny los polskich żołnierzy i cywili poległych w walce w trakcie kampanii wrześniowej oraz zesłanych na Syberię przez sowietów.

Kinga Kędziora

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

III Bieg Szklarski

tsa24.com27 września 2021

XII Triathlon Ziemi Sandomierskiej- Fotorelacja

tsa24.com23 sierpnia 2021

Klimontów – Kryształowe Berło dla Mirosława Baki

tsa24.com7 lipca 2021

Sandomierz w miniony weekend powitał wakacje

tsa24.com5 lipca 2021

XVI Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica

tsa24.com3 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

tsa24.com10 lutego 2020

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

tsa24.com9 stycznia 2020

NIETRZEŹWI KIEROWCY NA SANDOMIERSKICH DROGACH

tsa24.com3 stycznia 2020

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

tsa24.com11 lutego 2019