W powiecie

80. rocznica zbrodni katyńskiej

80. rocznica zbrodni katyńskiej

W 80. rocznicę zbrodni katyńskiej Marcin Marzec burmistrz Sandomierza i Marcin Piwnik starosta sandomierski złożyli hołd ofiarom tego okrutnego aktu agresji stalinowskiej. Okrągła rocznica pogromu katyńskiego w bieżącej sytuacji została uczczona w maksymalnie okrojonym składzie osobowym. Władze samorządowe momentem ciszy uczciły mord, który dokonał się na kwiecie inteligencji polskiej w 1940 roku. Burmistrz i starosta złożyli wiązanki na symbolicznych Mogiłach – Katyńskiej i Wołyńskiej, by oddać hołd wszystkim, którzy stracili życie na nieludzkiej ziemi ZSSR.

Samorządowcy wspólnie podkreślali, że ta rocznica, która przywołuje na myśl okrutny, zbiorowy mord na narodzie polskim zasługuje na szczególne uczczenie pamięci pomordowanych. Jest to także ważna lekcja historii, o której należy pamiętać w kontekście niszczącej mocy wszystkich totalitaryzmów Europy XX wieku.

13 kwietnia 1940 NKWD na rozkaz Stalina w katyńskich lasach dokonało rozstrzelania prawie 22 tys. Polaków, którzy pojmani byli podczas działań wojennych prowadzonych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej przeciwko dwóm okupantom niemieckiemu i radzieckiemu. Stalin dokładnie zaplanował ten mord, bowiem większość ofiar, zamordowanych w Katyniu stanowili Oficerowie Policji Państwowej i Wojska Polskiego. Osoby, które były trzonem i fundamentem działań obronnych naszego kraju. Ten akt ludobójstwa popełniony przeciwko narodowi polskiemu, miał za zadanie uczynienie naszego państwa bezbronnym i zagubionym, bez przywódców i osób, które w sposób przemyślany i strategiczny mogłyby odeprzeć atak agresorów zza wschodniej i zachodniej granicy. Ciała pomordowanych trafiły do bezimiennych, zbiorowych grobów w Katyniu pod Smoleńskiem, w Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w przypadku ok. 6–7 tys. ofiar w innych nieznanych miejscach (prawdopodobnie m.in. Kuropaty na Białorusi).

 

Źródło U.M. Sandomierz

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Będzie modernizacja bieżni na stadionie

tsa24.com23 lipca 2021

Uważajcie na oszustów internetowych

tsa24.com23 lipca 2021

Jubileusz setnych urodzin mieszkańca Chrapanowa

tsa24.com23 lipca 2021

Dofinansowanie dla gminy na działalność klubów seniora

tsa24.com21 lipca 2021

Nowy mikrobus dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Zawichoście

tsa24.com20 lipca 2021

Żłobek “Wesołe Maluszki” w Samborcu

tsa24.com16 lipca 2021

Uwaga! Miejscowość Łukawa – tragiczny wypadek z udziałem motocyklisty !

tsa24.com8 lipca 2021

Klimontów – Kryształowe Berło dla Mirosława Baki

tsa24.com7 lipca 2021

“Profilaktyka 40 PLUS”- Masz 40 lat? Skorzystaj z darmowych badań

tsa24.com7 lipca 2021