W powiecie

80. rocznica zbrodni katyńskiej

80. rocznica zbrodni katyńskiej

W 80. rocznicę zbrodni katyńskiej Marcin Marzec burmistrz Sandomierza i Marcin Piwnik starosta sandomierski złożyli hołd ofiarom tego okrutnego aktu agresji stalinowskiej. Okrągła rocznica pogromu katyńskiego w bieżącej sytuacji została uczczona w maksymalnie okrojonym składzie osobowym. Władze samorządowe momentem ciszy uczciły mord, który dokonał się na kwiecie inteligencji polskiej w 1940 roku. Burmistrz i starosta złożyli wiązanki na symbolicznych Mogiłach – Katyńskiej i Wołyńskiej, by oddać hołd wszystkim, którzy stracili życie na nieludzkiej ziemi ZSSR.

Samorządowcy wspólnie podkreślali, że ta rocznica, która przywołuje na myśl okrutny, zbiorowy mord na narodzie polskim zasługuje na szczególne uczczenie pamięci pomordowanych. Jest to także ważna lekcja historii, o której należy pamiętać w kontekście niszczącej mocy wszystkich totalitaryzmów Europy XX wieku.

13 kwietnia 1940 NKWD na rozkaz Stalina w katyńskich lasach dokonało rozstrzelania prawie 22 tys. Polaków, którzy pojmani byli podczas działań wojennych prowadzonych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej przeciwko dwóm okupantom niemieckiemu i radzieckiemu. Stalin dokładnie zaplanował ten mord, bowiem większość ofiar, zamordowanych w Katyniu stanowili Oficerowie Policji Państwowej i Wojska Polskiego. Osoby, które były trzonem i fundamentem działań obronnych naszego kraju. Ten akt ludobójstwa popełniony przeciwko narodowi polskiemu, miał za zadanie uczynienie naszego państwa bezbronnym i zagubionym, bez przywódców i osób, które w sposób przemyślany i strategiczny mogłyby odeprzeć atak agresorów zza wschodniej i zachodniej granicy. Ciała pomordowanych trafiły do bezimiennych, zbiorowych grobów w Katyniu pod Smoleńskiem, w Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w przypadku ok. 6–7 tys. ofiar w innych nieznanych miejscach (prawdopodobnie m.in. Kuropaty na Białorusi).

 

Źródło U.M. Sandomierz

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

diecezja

Finał akcji „Gwiazdka dla Potrzebującego”

tsa24.com14 stycznia 2021

Burmistrz Koprzywnicy kwestuje dla WOŚP. Sprawdź co wystawiła na aukcję

tsa24.com13 stycznia 2021

Setne urodziny Pani Stanisławy

tsa24.com12 stycznia 2021

Proste i skuteczne sposoby na bezpieczne ferie

tsa24.com12 stycznia 2021

Powrót uczniów klas I-III do nauczania stacjonarnego

tsa24.com11 stycznia 2021

Wsparcie działalności Grupy Ratownictwa PCK w Sandomierzu

tsa24.com8 stycznia 2021

eSkarbonka Sandomierskiego Sztabu WOŚP już aktywna!

tsa24.com7 stycznia 2021

Koprzywnica aplikuje o dofinansowanie w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych

tsa24.com5 stycznia 2021

Uroczystość Trzech Króli w tym roku bez orszaków

tsa24.com5 stycznia 2021