Fotorelacje

Adam Myjak „powrócił” do Sandomierza

Adam Myjak „powrócił” do Sandomierza

W Muzeum Okręgowym w Sandomierzu po wieloletnich staraniach udało się zorganizować wystawę rzeźb i rysunków artysty. Sandomierzanin- prof. Adam Myjak jest Rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wernisaż wystawy zatytułowanej Adam Myjak „Powroty” odbył się 16 września o godz.17.00 w Zamku Królewskim. Wystawa ta otworzyła jesienny sezon wystawienniczy w Muzeum Okręgowym, jest czynna od 16 września 2016 do 31 stycznia 2017r. Udało się wydać także album poświęcony twórczości Adama Myjaka oraz wspomnieniom, m.in. z okresu kiedy artysta mieszkał w Sandomierzu. „Powroty” to pierwsza wystawa Adama Myjaka w rodzinnym mieście Sandomierzu. Z tej okazji rzeźbiarz przekazał kilkanaście swoich prac dla Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

-Plany dotyczące przygotowania tej wystawy trwały już w 2004r, 2009r, w 2011r. Niestety ze względu na brak wystarczających środków finansowych odkładano ten projekt. Idea naszej wystawy zawarta w tytule Adam Myjak „Powroty” opiera się na dwóch częściach. Pierwsza część to wydarzenie artystyczne, prezentacja twórczości profesora. Druga to wspomnieniowy powrót do tzw. ”sandomierskiego okresu”, czyli lat młodości, kiedy Adam Myjak uczęszczał tu do szkoły podstawowej, a później I Liceum Collegium Gostomianum. Tutaj jest dom rodzinny profesora, z którym łączy go wspaniała więź i do którego zawsze powracał- powiedziała kustosz wystawy Bożena Ewa Wódz.

W sandomierskim Zamku Królewskim zgromadziło się wielu gości, m.in. rodzina Adama Myjaka, klasa z czasów liceum, Przewodniczący Rady Miasta, Radni Miasta, Radni Sejmiku Wojewódzkiego, prezydent Kielc, władze miasta, Ks. Andrzej Rusak – dyrektor Muzeum Diecezjalnego , Dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury- Wojciech Dumin. Przyjechali również współpracownicy Adama Myjaka z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz inni artyści.

Podczas wernisażu wystawy prof. Adama Myjaka Burmistrz Miasta Marek Bronkowski i Przewodniczący Rady Miasta Robert Pytka wręczyli artyście tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza. Akt ten został nadany na mocy uchwały Rady Miasta z dn. 31 sierpnia 2016r. w uznaniu szczególnych zasług dla Sandomierza i sztuki polskiej.

-Jest to wyraz hołdu jak i również podziękowanie za międzynarodową promocję miasta- powiedział Burmistrz Marek Bronkowski.

Adam Myjak podziękował władzom miasta i dyrektorowi zamku, Bożenie Ewie Wódz-kuratorce wystawy za wspaniałą i wieloletnią współpracę. Swojej żonie i najbliższej rodzinie ale również licealnej klasie, która po prawie 50 latach nadal się spotyka i utrzymuje bliskie relacje. -Dziękuję mojemu losowi za to, że udało mi się tu wrócić. –powiedział artysta.

Uroczystość uświetnił recital Ewy Błaszczyk, na który przybyło wielu zainteresowanych. Darmowe bilety, które można było nabyć w Centrum Informacji Turystycznej rozeszły się tydzień wcześniej.

Kinga Kędziora

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

III Bieg Szklarski

tsa24.com27 września 2021

XII Triathlon Ziemi Sandomierskiej- Fotorelacja

tsa24.com23 sierpnia 2021

Klimontów – Kryształowe Berło dla Mirosława Baki

tsa24.com7 lipca 2021

Sandomierz w miniony weekend powitał wakacje

tsa24.com5 lipca 2021

XVI Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica

tsa24.com3 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

tsa24.com10 lutego 2020

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

tsa24.com9 stycznia 2020

NIETRZEŹWI KIEROWCY NA SANDOMIERSKICH DROGACH

tsa24.com3 stycznia 2020

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

tsa24.com11 lutego 2019