
Dwa albumy z dawnymi fotografiami, przechowywane z pokolenia na pokolenie w rodzinie doktora Adama Trojanowskiego, zostały użyczone Muzeum Okręgowemu w Sandomierzu w celu udokumentowania oraz prezentacji na wystawie plenerowej.
Pierwszy z albumów posiadający 46 stron zawiera 118 fotografii, w drugim 56-stronicowym znajduje się 162 zdjęć. Zaledwie kilka jest opisanych zdawkowo, co rodzi problemy identyfikacyjne. Najstarsze z nich zostały wykonane u schyłku XIX wieku, a najpóźniejsze w latach 30-tych XX wieku. Uwieczniają one przeróżne sytuacje: wydarzenia polityczne i kulturalne w Sandomierzu, podróże w obrębie kordonu zaborczego, do innych polskich miast, ale również do Wiednia. Dokumentują wygląd naszego miasta, jego mieszkańców i okolic. Co ciekawe, albumy nie zawierają zdjęć rodzinnych właścicieli i twórców tej kolekcji fotografii, którzy skupili się na gromadzeniu fotografii ukazujących sprawy publiczne i przestrzeń zabytkową.
Oprócz zdjęć, dzięki uprzejmości Adama Trojanowskiego, mogliśmy skorzystać ze zbioru dawnych pocztówek wysyłanych do ówczesnych właścicieli albumów. Adresowane były do posiadaczy dworu i majątku w Przewłoce nieopodal Sandomierza, koło Koprzywnicy (obecnie w gminie Łoniów): Albina i Janiny Rudzkich oraz Celiny i Stanisława Bukowskich. Wiele jednak motywów zawartych na fotografiach jest trudnych w interpretacji i pozostaje nierozpoznanych. Prezentujemy kilkadziesiąt z nich, licząc na pomoc zwiedzających.
Wystawa zlokalizowana jest obok Urzędu Miejskiego w Sandomierzu przy placu Poniatowskiego 3.
źródło: UM Sandomierz
Facebook
RSS