W Sandomierzu

Amazonka z Sandomierza wyruszy w OnkoRejs

Amazonka z Sandomierza wyruszy w OnkoRejs

Barbara Baryła, należąca do grupy sandomierskich Amazonek weźmie udział w projekcie organizowanym przez Fundację Onkorejs – Wybieram Życie. Najpierw odbędzie siedmiodniowy marsz, a później popłynie do Karlskorony w południowej Szwecji.

„OnkoRejs Granicami Polski” oraz „OnkoRejs do Karlskrony” są skierowane do osób chorych onkologicznie. Powstały po to, by aktywizować pacjentów i pokazać im, że rak to nie wyrok, można z nim walczyć, a nawet go wyleczyć, korzystając z życia, pracując, podróżując, a nawet pomagając innym. Projekt ma na celu nagłośnienie potrzeb badań profilaktycznych.

-Chcemy rozpropagować nie tylko OnkoRejs, najważniejsza jest profilaktyka. Im wcześniej wykryta choroba, tym większe szanse na udane leczenie. Na morzu też bywa różnie, czasem jest sztorm czy choroba morska i trzeba sobie z tym radzić. Nie można się wycofać i zawrócić. Tak samo jest z chorobą nowotworową. Nie znamy dnia ani godziny, nie wiemy czy będziemy mieć przerzut i czy damy sobie radę. Podobnie jest na morzu. Po raz pierwszy wezmę udział w takim rejsie i bardzo cieszę się z tego wyjazdu – powiedziała Pani Barbara, sandomierska Amazonka.

unnamed

„Onkorejs Granicami Polski” odbędzie się w dniach 25 czerwca- 1 lipca w całej Polsce. Siedmiodniowy marsz obejmuje 34 piesze trasy po około 100 km oraz specjalną trasę rowerową. Piechurami będą nie tylko chorzy, ale także ich bliscy, którzy wspierają ich w chorobie. Zarówno przed, jak i po marszu będą organizowane spotkania z lokalnymi społecznościami mające na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę antynowotworową oraz zaangażowanie chorych w życie społeczne i zawodowe.

Drugim projektem jest pełnomorski rejs na Zawiszy Czarnym do Karlskrony. Rejs dla 28 osób walczących z nowotworem odbędzie się na trasie Gdynia- Bornholm – Christianso- Karlskrona- Hel – Gdynia w terminie 9-16 września. Uczestnicy będą stanowić część załogi statku. Popłyną w rejs pokazując, że można żyć z chorobą i dokonywać rzeczy, które nie są łatwe nawet dla w pełni zdrowego człowieka. To dla nich szansa, aby udowodnić sobie, że można pokonać własne słabości, a nawet chorobę. Porównując żeglowanie do leczenia chorób onkologicznych, w jednej i drugiej sytuacji nie można zawrócić ani się poddać. Nawet w sztormie i podczas najgorszej chemioterapii nie można odpuścić.

plakat 1

Oba projekty są elementem pewnej terapii. Doświadczenia zdobyte na statku wzmocnią u pacjentów niezłomność w walce z chorobą oraz zwiększą poczucie własnej wartości. Uczestnictwo w takiej wyprawie kształtuje postawę dystansowania się od choroby i radzenie sobie ze stresem podczas leczenia.

Na portalu Facebook organizatorzy rejsu stworzyli otwartą grupę „ONKOREJS 2017- licytacje”, gdzie wystawiają przedmioty na sprzedaż. Całkowity dochód z aukcji zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów rejsu uczestników w 2017 roku.

Kinga Kędziora Palińska

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

43. rocznica wyboru Karola Wojtyły na głowę Stolicy Apostolskiej

tsa24.com18 października 2021

„Żywe obrazy historii” w ramach Odpustu bł. Wincentego Kadłubka

tsa24.com15 października 2021

Wystawa fotografii reportażowej pt. „NURSES ON THE FRONT LINE” otwarta

tsa24.com15 października 2021

Wręczono odznaki „Przyjaciel Osób Niewidomych”

tsa24.com14 października 2021

Spotkanie w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego

tsa24.com13 października 2021

Sandomierskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

tsa24.com13 października 2021

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

tsa24.com13 października 2021

Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów w szkole podstawowej nr 2

tsa24.com12 października 2021

Bonum Publicum – XVII edycja nagrody im. Aleksandra Patkowskiego

tsa24.com11 października 2021