W Sandomierzu

Apel o pomoc w pracach nad notami biograficznymi poległych z I Batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów AK

Apel o pomoc w pracach nad notami biograficznymi poległych z I Batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów AK

W tym roku mija 73. rocznica rozpoczęcia Akcji „Burza” na terenie Obwodu AK Sandomierz. W tradycji corocznie organizowanych uroczystości upamiętniających to wydarzenie, ważne miejsce poświęcone jest kultywowaniu pamięci o poległych i zamordowanych żołnierzach, sanitariuszkach oraz łączniczkach I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK. Złożyli oni ofiarę z życia w trakcie bitwy pod Wesołówką – Pielaszowem, w dniu 30 lipca 1944 r. oraz w wyniku represji dokonywanych przez Niemców w dniach następnych.

Sandomierscy Kolumbowie, bo tak często o nich mówimy to przedstawiciele pokolenia Polski wolnej i niepodległej. Pomimo upływu ponad 70. lat od ich śmierci, niestety ciągle wiemy o nich bardzo niewiele. Warto podjąć próbę zmiany tego stanu rzeczy.

Cel taki przyświeca rozpoczętym w 2016 r. poszukiwaniom archiwalnym prowadzonym przez Roberta Piwko – starszego kustosza archiwalnego w Delegaturze IPN w Kielcach. W związku z tym gorąco apelujemy o wszelką pomoc w pracach nad notami biograficznymi poległych i zamordowanych żołnierzy I batalionu. Prosimy o kontakt zarówno w przypadku posiadania materiałów jak i wiadomości związanych z historią życia każdej z Ofiar. Nawet najdrobniejszy sygnał może mieć znaczenie.

Z takim samym apelem zwracamy się również do środowiska inicjatorów, organizatorów i uczestników uroczystości poświęconych Poległym i Zamordowanym, które były organizowane w regionie sandomierskim. Warto pamiętać o ludziach, którzy podejmowali trud przypominania o wydarzeniach mających miejsce 30 lipca 1944 r.

O pomoc zwracamy się do mieszkańców Ziemi Sandomierskiej, a także do pracowników oraz członków instytucji kulturalno-społecznych działających w regionie.

Prosimy o kontakt z Robertem Piwko pod nr tel.: 0 41 340 50 57, poprzez pocztę e-mail: robert.piwko@ipn.gov.pl lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej – adres korespondencyjny: Delegatura IPN w Kielcach, Aleja na Stadion 1, 25-127 Kielce.

zdj2

Źródło: UM Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021