W Sandomierzu

Atak terrorystyczny w Sandomierzu

Atak terrorystyczny w Sandomierzu

Wojsko, policja, straż pożarna i służby medyczne zostaną zaangażowane do ćwiczeń z zakresu zarządzania kryzysowego, które odbędą się 2 czerwca o godz. 9.00 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Sandomierzu.

Akcje treningowej ewakuacji szkół odbywają się co roku, jednak tegoroczne przedsięwzięcie jest pierwszym zorganizowanym na tak dużą skalę i skoncentrowanym głównie na działaniach praktycznych. W Jedynce zostanie upozorowany atak terrorystyczny. W role terrorystów wcielą się policjanci, ze względu na zagrożenie dyrektor ewakuuje uczniów jednak terroryści wezmą zakładników, którymi ze względu na dobro dzieci zostaną wojskowi.

Scenariusz przewiduje również ucieczkę jednego z terrorystów, zatrzymanie go przez funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa i użycie psa tropiącego. Pojawi się również epizod zagrożenia chemicznego w postaci przesyłki z wyciekającą cieczą. Straż pożarna pokaże jak wygląda zabezpieczenie takiego obiektu. W wydarzeniu wezmą udział trzyosobowe delegacje wszystkich placówek oświatowych z Sandomierza oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1.

-Wychodzimy naprzeciw zagrożeniom jakie mogą nas spotkać. Celem jaki stawiamy sobie w organizacji tych zajęć jest sprawdzenie działania Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, koordynacji działania służb porządkowych i ratowniczych, dlatego zaangażowaliśmy wojsko, policję, straż pożarną i służby zdrowia. Szczególnie ważny jest dla nas instruktaż dla dyrektorów wszystkich placówek oświatowych w Sandomierzu w zakresie problemów z jakimi mogą się zetknąć podczas prowadzenia ewakuacji placówki. Najbardziej zależy nam na tym aspekcie, chcemy uświadomić dyrektorów o odpowiedzialności jaka na nich spoczywa, czyli zadbanie o bezpieczeństwo naszych dzieci – powiedział Jacek Kulig, Pracownik Urzędu Miejskiego ds. obronnych, zarządania kryzysowego i obrony cywilnej.

Akcja jest zorganizowana z inicjatywy Burmistrza Marka Bronkowskiego. Szkolenie dla nauczycieli i dyrektorów na temat „Działanie dyrekcji szkoły i służb porządkowych i ratowniczych w wypadku ataku terrorystycznego na placówkę szkoły” ma służyć zwiększeniu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

-Uważam, że musimy trzymać rękę na pulsie i zdać o ten aspekt zarządzania kryzysowego i ochrony mieszkańców miasta. Tragiczna okoliczność jaka miała wczoraj miejsce w Wielkiej Brytanii skłoni nas do przemyśleń i dodatkowo zachęci do wzięcia udziału w tym szkoleniu – powiedział burmistrz Marek Bronkowski.

K.K.Palińska

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Sandomierzu

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021

43. rocznica wyboru Karola Wojtyły na głowę Stolicy Apostolskiej

tsa24.com18 października 2021

„Żywe obrazy historii” w ramach Odpustu bł. Wincentego Kadłubka

tsa24.com15 października 2021

Wystawa fotografii reportażowej pt. „NURSES ON THE FRONT LINE” otwarta

tsa24.com15 października 2021

Wręczono odznaki „Przyjaciel Osób Niewidomych”

tsa24.com14 października 2021

Spotkanie w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego

tsa24.com13 października 2021

Sandomierskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

tsa24.com13 października 2021

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

tsa24.com13 października 2021

Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów w szkole podstawowej nr 2

tsa24.com12 października 2021