W Sandomierzu

Audytorzy wzięli się do pracy

Audytorzy wzięli się do pracy

Zgodnie z zapowiedzią burmistrza Marcina Marca wszystkie jednostki samorządowe przeglądają audytorzy. Na pierwszy rzut poszedł Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Audytorzy z Kielc pod lupę biorą całą politykę finansową i zatrudnieniową poprzedniej ekipy. Na urzędników padł blady strach. Za dwa miesiące pokaże się, czy uzasadniony.

Lustracji nie uniknie żadna jednostka administracji podległa burmistrzowi. Z Urzędem Miasta na czele, choć ze zmianami w magistracie burmistrz Marzec nie czekał na opinię audytorów. Nie jest jednak wykluczone, że zmiany będą głębsze. Audytorzy zostali wyłonieni w drodze konkursu ofertowego. Jednym z kontrolujących jest Jacek Wiatrowski, audytor Urzędu Miejskiego w Kielcach, znany na Ziemi Świętokrzyskiej fan biegania i ogólnie sportu. Trudno więc się dziwić, że pierwsze kroki skierował do MOSiR-u.

– Chcemy zbadać jak największy obszar, by na starcie kadencji mieć w miarę dokładny obraz miasta – w grudniu mówił burmistrz Marzec, gdy ogłaszał decyzję o audycie. Wtedy jeszcze nie było wiadomo, czy audytem zostaną objęte też dwie spółki miejskie: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Próbowaliśmy się tego dowiedzieć, ale usłyszeliśmy tylko, że burmistrz w przyszłym tygodniu zorganizuje specjalną konferencję prasową poświęconą audytowi. Trudno sobie jednak wyobrazić, by kontrolerzy ominęli obie wspomniane firmy. PGKiM był pod koniec poprzedniej kadencji samorządu stale atakowany przez jednego z radnych. Zarządzającym spółką radny zarzucał złe gospodarowanie majątkiem, generowanie strat, przerost zatrudnienia i nepotyzm. Przynajmniej w części nowy burmistrz musiał się z nimi zgadzać, bo wkrótce po objęciu sterów w mieście podziękował za pracę prezesowi Ryszardowi Latawcowi. Nowym prezesem został Piotr Sołtyk, który w poprzedniej kadencji już krótko prezesował w PGKiM. Raczej pewnym kontroli może być PEC. W tej spółce też może dojść do zmiany u steru.

– Każdy burmistrz czy dyrektor otacza się osobami, do których ma zaufanie – mówi Marcin Marzec. – To nie jest nic dziwnego, a zachowanie wręcz podstawowe i zupełnie ludzkie.
Otaczając się zaufanymi osobami dokonał kilku zmian w magistracie. Urząd Miejski ma m.in. nową sekretarz i naczelnika wydziału organizacyjnego. Można jednak odnieść wrażenie, że UM organizuje się od nowa i na tych decyzjach personalnych burmistrz nie poprzestanie.

Marcin Swobodny

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

  1. paweł

    12 stycznia 2019 at 15:10

    Te odpadające tynki z budynku UM wiele mówią. Po prostu rewelka!

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Andrzej Kozicki zwycięzcą konkursu “Wakacje na wsi”

tsa24.com4 sierpnia 2020

Sytuacja epidemiologiczna w OPS w Sandomierzu

tsa24.com3 sierpnia 2020

Uczcili 76. rocznicę Powstania Warszawskiego w Sandomierzu

tsa24.com1 sierpnia 2020

Przedłużona ważność kart parkingowych

tsa24.com31 lipca 2020

Sandomierzanin Andrzej Sarwa odznaczony Medalem Stulecia Niepodległości

tsa24.com31 lipca 2020

Poszukiwania seniora zakończone sukcesem

tsa24.com31 lipca 2020

Odwołane spotkanie „Pamięci Sandomierskich Kolumbów”

tsa24.com30 lipca 2020

Lato w Zamku – Czwartki w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

tsa24.com28 lipca 2020

Bezpieczne wakacje ze strażakami w Sandomierzu

tsa24.com28 lipca 2020