W Sandomierzu

Audytorzy wzięli się do pracy

Audytorzy wzięli się do pracy

Zgodnie z zapowiedzią burmistrza Marcina Marca wszystkie jednostki samorządowe przeglądają audytorzy. Na pierwszy rzut poszedł Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Audytorzy z Kielc pod lupę biorą całą politykę finansową i zatrudnieniową poprzedniej ekipy. Na urzędników padł blady strach. Za dwa miesiące pokaże się, czy uzasadniony.

Lustracji nie uniknie żadna jednostka administracji podległa burmistrzowi. Z Urzędem Miasta na czele, choć ze zmianami w magistracie burmistrz Marzec nie czekał na opinię audytorów. Nie jest jednak wykluczone, że zmiany będą głębsze. Audytorzy zostali wyłonieni w drodze konkursu ofertowego. Jednym z kontrolujących jest Jacek Wiatrowski, audytor Urzędu Miejskiego w Kielcach, znany na Ziemi Świętokrzyskiej fan biegania i ogólnie sportu. Trudno więc się dziwić, że pierwsze kroki skierował do MOSiR-u.

– Chcemy zbadać jak największy obszar, by na starcie kadencji mieć w miarę dokładny obraz miasta – w grudniu mówił burmistrz Marzec, gdy ogłaszał decyzję o audycie. Wtedy jeszcze nie było wiadomo, czy audytem zostaną objęte też dwie spółki miejskie: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Próbowaliśmy się tego dowiedzieć, ale usłyszeliśmy tylko, że burmistrz w przyszłym tygodniu zorganizuje specjalną konferencję prasową poświęconą audytowi. Trudno sobie jednak wyobrazić, by kontrolerzy ominęli obie wspomniane firmy. PGKiM był pod koniec poprzedniej kadencji samorządu stale atakowany przez jednego z radnych. Zarządzającym spółką radny zarzucał złe gospodarowanie majątkiem, generowanie strat, przerost zatrudnienia i nepotyzm. Przynajmniej w części nowy burmistrz musiał się z nimi zgadzać, bo wkrótce po objęciu sterów w mieście podziękował za pracę prezesowi Ryszardowi Latawcowi. Nowym prezesem został Piotr Sołtyk, który w poprzedniej kadencji już krótko prezesował w PGKiM. Raczej pewnym kontroli może być PEC. W tej spółce też może dojść do zmiany u steru.

– Każdy burmistrz czy dyrektor otacza się osobami, do których ma zaufanie – mówi Marcin Marzec. – To nie jest nic dziwnego, a zachowanie wręcz podstawowe i zupełnie ludzkie.
Otaczając się zaufanymi osobami dokonał kilku zmian w magistracie. Urząd Miejski ma m.in. nową sekretarz i naczelnika wydziału organizacyjnego. Można jednak odnieść wrażenie, że UM organizuje się od nowa i na tych decyzjach personalnych burmistrz nie poprzestanie.

Marcin Swobodny

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021

„VII Międzynarodowy Turniej Karate o Puchar Prezydenta miasta Katowic”

tsa24.com25 października 2021

Bartuś Przychodzki zebrał kwotę na najdroższy lek świata !

tsa24.com21 października 2021

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021

43. rocznica wyboru Karola Wojtyły na głowę Stolicy Apostolskiej

tsa24.com18 października 2021