W Sandomierzu

Biednie i bogato w Świętokrzyskiem

Biednie i bogato w Świętokrzyskiem

W obiegowej opinii województwo świętokrzyskie należy do najuboższych regionów Polski. Oczywiście bieda i bogactwo maja różne miary. jednak przeglądając różne zestawienia obraz naszego województwa nie wygląda tak źle. Na przykład Europejski Urząd Statystyczny klasyfikując regiony Unii Europejskiej, wśród 19 regionów, które osiągają PKB na mieszkańca poniżej 50% średniej unijnej nie wymienia województwa świętokrzyskiego. We wspomnianej dziewiętnastce znalazły się cztery polskie województwa. Lubelskie, podlaskie i warmińsko – mazurskie osiągają PKB na poziomie 49% średniej unijnej. Najgorzej wypada województwo podkarpackie w którym PKB na głowę to 48% średniej unijnej.

 

Najbogatsze pod tym względem jest mazowieckie, bo ma PKB na poziomie 109% średniej unijnej. I jest to jedyne województwo, które osiąga PKB powyżej stu procent średniej unijnej. Plasujące się na drugim miejscu województwo dolnośląskie ma PKB tylko na poziomie 76% średniej unijnej. Nie trudno wywnioskować, że o wyniku mazowieckiego decyduje Warszawa.

 

WYMIARY BIEDY
W podanych przez GUS danych na rok 2015 województwo świętokrzyskie należy do biednych regionów Polski, ale nie do najbiedniejszych. Biorąc pod uwagę PKB, to przyjmując, że wyliczenie dla całej Polski to 100, świętokrzyskie osiąga 73%. Gorzej wypadają podkarpackie (70,8%) i lubelskie (69,8%). dla porównania najlepiej wypadają pod tym względem mazowieckie (160,5%) oraz dolnośląskie (111,9%). Te wyniki mniej więcej potwierdzają się przy analizie średniego dochodu gospodarstw domowych. Jeżeli ten dochód dla całej Polski przyjąć za 100, to świętokrzyskie osiąga 86%, ponownie wyprzedzając podkarpackie i lubelskie. Mazowiecki znowu jest pierwsze, ale w tym wskaźniku na drugie miejsce wychodzi województwo pomorskie.

 

Gorzej wypada nasze województwo przy liczeniu procenta rodzin dotkniętych ubóstwem materialnym. Tą kategorią GUS obejmuje jakość mieszkania, poziom wyposażenia i na przykład możliwość zaspokajania potrzeb konsumpcyjnych. W całej Polsce takich rodzin jest 9%. Najmniej jest ich w województwie wielkopolskim bo tylko, czy może aż 6%. W województwie świętokrzyskim takie rodziny stanowią 11% i jest to tylko procent mniej niż w warmińsko – mazurskim, które ma największy w kraju procent takich rodzin. Co ciekawe województwo podkarpackie ma taki sam procent rodzin dotkniętych ubóstwem materialnym, co mazowieckie, czyli 8%. W kolejnym wskaźniku widać, że mało zarabiamy. W klasyfikacji GUS ten wskaźnik nazwany jest ubóstwem dochodowym. Chodzi tu o wielkość różnych dochodów gospodarstw domowych, ale także i o wielkość zaległości w opłatach. W całej Polsce ubóstwem dochodowym dotkniętych jest 14% gospodarstw domowych. W naszym województwie to aż 24% gospodarstw domowych. Gorzej jest w lubelskim (27%), ale lepiej w podkarpackim (21%). Najlepiej jest pod tym względem w województwie śląskim gdzie ubóstwem dochodowym dotkniętych jest tylko 9% gospodarstw domowych.

 

WYMIARY DOSTATKU
Wiemy jak wyglądają wymiary biedy. Teraz o tym, jak wyglądają wymiary dostatku. Pierwszy wskaźnik to ilustrujący, to wskaźnik wysokich dochodów. Według GUS-u może się tym pochwalić w skali kraju 17% gospodarstw domowych. Zdecydowanie prowadzą tu województwa mazowieckie (26%) i dolnośląskie (21%). Niestety w tej kategorii świętokrzyskie zdecydowanie dołuje. Wysokimi dochodami może pochwalić się tylko 7% gospodarstw. Podobnie wygląda podkarpackie, a nawet lubelskie ma się lepiej z 9% gospodarstw o wysokich dochodach. Pośrednim wskaźnikiem jest wskaźnik dobrej sytuacji budżetowej. Pokazuje on ile gospodarstw domowych bez problemów zaspokaja swoje potrzeby finansowe. W skali Polski to 23% procent gospodarstw domowych. Co ciekawe w tym wskaźniku przodują dwa województwa uważane powszechnie za biedne lub bardzo biedne. Są podlaskie (31%) i opolskie (26%). Pod tym względem świętokrzyskie ustępuje niewiele.Dobrą sytuację budżetową ma 22% gospodarstw domowych. Nieznacznie wyprzedzamy lubelskie (20%) i podkarpackie (19%).

 

Ostatni wskaźnik jakby podsumowuje wszystkie wcześniejsze i obrazuje dobre warunki życia. Trzeba powiedzieć, że to dość subiektywne kryterium, bo to zależy nie koniecznie od dużych dochodów i może być tak, że mieszkaniec świętokrzyskiej wsi może uważać, że lepsze warunki życia (czyste powietrze, naturalne produkty spożywcze, krajobraz) niż ktoś mieszkaniec dużego miasta (smog, korki, wysokie koszty). Specjaliści z GUS-u uznali, że w skali całej Polski dobre warunki życia ma 23% rodzin. Najwięcej takich  rodzin  jest w województwie wielkopolskim, bo 31%. Świętokrzyskie ma taki sam wskaźnik co cała Polska, a także województwo mazowieckie. Jakby dla potwierdzenia zrobionego wcześniej zastrzeżenia województwa podlaskie i podkarpackie maja większy procent rodzin z dobrymi warunkami do życia niż województwa śląskie i dolnośląskie. Z kolei Lubelszczyzna wypada najsłabiej, bo tylko 18% rodzin uznaje się, że mają dobre warunki życia.

 

Podsumowując ukazane dane trzeba stwierdzić, że nadal jesteśmy biednym województwem, ale można powiedzieć, że świętokrzyskie już nie należy do tych najbiedniejszych. Trudno jednak powiedzieć na ile to powód do satysfakcji.

 

Grzegorz Poniedzielski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bartuś Przychodzki zebrał kwotę na najdroższy lek świata !

tsa24.com21 października 2021

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021

43. rocznica wyboru Karola Wojtyły na głowę Stolicy Apostolskiej

tsa24.com18 października 2021

„Żywe obrazy historii” w ramach Odpustu bł. Wincentego Kadłubka

tsa24.com15 października 2021

Wystawa fotografii reportażowej pt. „NURSES ON THE FRONT LINE” otwarta

tsa24.com15 października 2021

Wręczono odznaki „Przyjaciel Osób Niewidomych”

tsa24.com14 października 2021

Spotkanie w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego

tsa24.com13 października 2021

Sandomierskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

tsa24.com13 października 2021

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

tsa24.com13 października 2021