W Sandomierzu

Budżet Sandomierza na 2018 rok uchwalony

Budżet Sandomierza na 2018 rok uchwalony

14 głosami za,, 5 przeciw i 1 wstrzymującym się, radni miejscy w Sandomierzu uchwalili budżet na 2018 rok.

Dochody zaplanowane zostały na 111 mln 602 tys. zł, w tym bieżące 103 mln 988 tys. zł i majątkowe 7 mln 613 tys. zł. Wydatki wyniosą 111 mln 602 tys. zł, bieżące w kwocie 96 mln 932 tys. zł i majątkowe 14 mln 619 tys. zł. Zadłużenie gminy w 2018 roku wyniesie 36 mln 250 tys. zł.

Przyszłoroczny budżet Sandomierza jest zrównoważony i zdaniem włodarza miasta odpowiada potrzebom miasta i mieszkańców.

-Każda wydatkowana kwota przez miasto jest przemyślana, jej cel jest wielokrotnie analizowany. Nasza praca opiera się na wzorze dobrze funkcjonującego gospodarstwa domowego, w którym każda stara się wydatkować środki w sposób ekonomiczny i efektywny z korzyścią dla wszystkich domowników. Jako gospodarz Sandomierza stawiam na zrównoważony rozwój. Stoimy u progu rozpoczęcia największego projektu dla miasta na najbliższe lata jakim jest rewitalizacja Sandomierza – mówił Marek Bronowski, burmistrz Sandomierza.

Zanim jednak radni przystąpili do głosowania nad uchwałą budżetową, część z nich wyraziła swoje zdanie na temat wydatków zaplanowanych na przyszły rok.

-Chciałabym, żeby przeznaczyć 1 mln zł na budowę budynku z mieszkaniami tymczasowymi. Zadłużenie na mieszkaniach komunalnych jest bardzo duże, ponad 2 mln zł i uważam, że bez takiego budynku nie możemy rozmawiać o polityce mieszkaniowej. W tym roku nie udało nam się uzyskać zaplanowanych dochodów majątkowych, podejrzewam, że w 2018 roku też się nie uda – mówił radny Wojciech Czerwiec.

Dodał, że niepokoi go fakt, że w tym roku przeznaczono duże środki na projekty inwestycyjne, a żaden z nich nie został ujęty w budżecie na 2018 rok.

-Analizując ten budżet, porównując z poprzednimi, stwierdzam, że jest najsłabszym budżetem. Brakuje koncepcji rozwoju miasta. Wydaliśmy ponad 1 mln zł na projekty inwestycyjne, m.in. ul. Kochanowskiego, ul. Warzywna, ul. Brzozowa, ul. Jaśminowa, przebudowa u. Długiej, budowa zadaszenia orlika, przebudowa Domu Kultury, rozbudowa stadionu sportowego, rozbudowa krytej pływalni, budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej i u. Mickiewicza. Miały być 4 ronda, nie ma ani jednego. Wydawałoby się, że naturalną rzeczą byłoby pojawienie się tych inwestycji w budżecie na 2018 rok – mówił radny Andrzej Anwajler

Dodał, że w budżecie znajduje się budowa przedszkola nr 6 za blisko 6 mln zł, co jego zdaniem jest konsekwencją błędnych decyzji.

-Przedszkole można było zrobić w PSP nr 2 razem ze żłobkiem albo w PSP nr 4 adaptując szkołę, mieliśmy na to pieniądze. Jednak wybrano koncepcję najdroższą. Z tego co wiem w PSP nr 4 ma być żłobek, a także dzienny pobyt seniorów. Uważam, że jest to strata potencjału tej szkoły tam są dwie sale gimnastyczne – dodał Andrzej Anwajler

Włodarz miasta tłumaczył radnym, że polityka mieszkaniowa miasta istnieje, zaś dokumentacja jest potrzebna, tak by móc starać się o dofinansowanie zewnętrzne.

-Otrzymaliśmy informację, że Sandomierz otrzymał 23 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Mówią panowie, że to nie jest rozwojowy budżet. Jest to budżet do 2023 roku. Mamy potwierdzone pieniądze na rozpoczęcie realizacji tego wszystkiego co w programie rewitalizacji zostało ujęte. Postawiłem wszystko na jedną kartę, na ten program – mówił burmistrz Marek Bronkowski.

W przyszłorocznym budżecie na inwestycje przeznaczono 13 mln 133 tys. zł. A znalazły się w nim m.in. takie zadania jak:

– budowa przedszkola nr i wyposażenie pozostałych przedszkoli za blisko 6 mln zł
– „Przystanek Błonie” – 315 tys. zł
– przebudowa pl. 3 maja – 507 tys. zł
– rewaloryzacja Parku Miejskiego – 2 mln zł
– budowa i modernizacja ulic: czereśniowej, Maciejowskiego i Cieśli, Spokojna, Reja, Brzeskiego, Modrzewskiego – 2,5 mln zł
– przebudowa i adaptacja PSP nr 4 na żłobek i miejsce świadczenia usług społecznych – 215 tys. zł
– termomodernizacja budynku Zakładu Aktywności Zawodowej – 150 tys. zł

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Worki z nakrętkami z Klimontowa zasilą zbiórkę Bartusia

tsa24.com11 maja 2021

Poruszasz się hulajnoga elektryczną? Od 20 maja wchodzą nowe przepisy 

tsa24.com11 maja 2021

Łączy nas Wisła i San – wielkie sprzątanie

tsa24.com10 maja 2021

Nowe inwestycje w Sandomierzu

tsa24.com10 maja 2021

Setki Motocyklistów pakowało kolejną walizkę z milionami dla Bartusia

tsa24.com10 maja 2021

Kolejny “Domek – Hotel dla Owadów” w Parku Piszczele

tsa24.com6 maja 2021

Tydzień Bibliotek w Sandomierzu

tsa24.com6 maja 2021

Jubileusz stulecia Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

tsa24.com5 maja 2021

Pełna Dobroci Majówka w Sandomierzu- podsumowanie

tsa24.com4 maja 2021