W Sandomierzu

Burmistrz odpowiada na zarzuty Kasztelana

Burmistrz odpowiada na zarzuty Kasztelana

Od kilku miesięcy w mieście mówi się o wyprowadzce rycerzy z Kamienicy Oleśnickich, która jest ich siedzibą od wielu lat. Jednym z powodów takiej decyzji władz miasta jest zły stan techniczny obiektu. Kasztelan Karol Bury, tłumaczy, że klub nie jest w stanie remontować kamienicy ze względu na bardzo niskie dofinansowanie ze strony miasta. Burmistrz poinformował, że rycerstwo otrzymało przez ostatnie 9 lat ponad milion zł dotacji celowych.

– Chciałbym sprostować oskarżenia kierowane w kierunku władz miasta, które pojawiły się w mediach na temat braku dotacji na rzecz Rycerstwa i Ludowego Klubu Sportowego. Rycerstwo od wielu lat otrzymuje dofinansowanie od miasta, inne stowarzyszenia mogą w tej sytuacji poczuć się nierówno traktowane, ponieważ w porównaniu do innych organizacji jest to bardzo duża pomoc – powiedział burmistrz Marek Bronkowski.

Kilka miesięcy temu burmistrz Sandomierza  poinformował, że nie przedłuży umowy nieodpłatnego użyczenia Kamienicy Oleśnickich rycerstwu. Od 2008 roku do chwili obecnej na zakup strojów, doposażenia, szkolenie młodzieży oraz organizację imprez historycznych miasto przekazało na rzecz Ludowego Klubu Sportowego, pod który podlega sekcja rycerska ponad milion zł.

Z tytułu funkcjonowania rycerzy w Kamienicy Oleśnickich do budżetu miasta nie wpływają żadne dochody. Budynek wymaga natychmiastowego remontu. Sprzedaż obiektu nie wchodzi w grę. Władze miasta postanowiły jesienią tego roku ogłosić przetarg na zagospodarowanie tego budynku, ich zdaniem jest to najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie. Stwarza ono szansę na pozostanie rycerzy w kamienicy,  ale jednocześnie pozwala innym podmiotom podjąć próbę przedstawienia nowej oferty zagospodarowania obiektu. Jedno jest pewne, w Kamienicy Oleśnickich będzie prowadzona jedynie działalność historyczno – edukacyjna. Obiekt będzie służył mieszkańcom miasta  i jego gościom .

-Kto przedstawi lepszą propozycje zagospodarowania i zabezpieczenia obiektu w przetargu,  ten będzie tam funkcjonował- zapowiada burmistrz.

Ważne, aby oferent przedstawił propozycję udzielenia wpływów z tytułu najmu do budżetu miasta oraz pokrycia kosztów utrzymania obiektu i jego remontu. W procedurze przetargowej zostanie ujęty zarówno remont zewnętrzny jak i wewnętrzny obiektu.

– Byłoby wspaniale, gdyby rycerze mogli tam pozostać ale w zamian za propozycję ze strony usług świadczonych na rzecz miasta oraz pokrywanie kosztów związanych z utrzymaniem budynku. Rycerze  w Sandomierzu byli, są i muszą być, ale nasza relacja musi być partnerska. Są w pewien sposób wizytówka miasta, pełnią bardzo ważną funkcję, reprezentują nas na inscenizacjach historycznych, w których biorą udział, ale otrzymują od nas za to pieniądze. Musimy chylić czoła za ich działalność, ale miasto daje na to pieniądze,  nie otrzymując złotówki za użyczenie tak dużego lokalu jakim jest Kamienica Oleśnickich . Nie może być tak, że w formie dotacji miasto przekazało ponad milion zł i nie otrzymuje żadnych wpływów za użyczenie obiektu o powierzchni blisko 600 metrów kwadratowych, gdzie od kilku lat rycerze zarabiają, organizując tam imprezy biletowane – dodał Marek Bronkowski.

burmistrz do tekstu

Więcej informacji tutaj: https://tsa24.com/czy-sandomierscy-rycerze-pojda-na-bruk/

K.K. Palińska

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021