kultura i rozrywka

Centrum Winiarstwa i piknik historyczny w Sandomierzu

Centrum Winiarstwa i piknik historyczny w Sandomierzu

Winoteka, kawiarnia i ośrodek edukacyjny – w Sandomierzu, sercu regionu słynącego z winiarskich tradycji, powstanie Centrum Winiarstwa. Podczas pierwszej edycji pikniku Tajemnice Wzgórza Jakubowego promującego Sandomierszczyznę, jej dziedzictwo kulturowe, historię i tradycje zostanie podpisany list intencyjny w tej sprawie.

W przedostatni lipcowy weekend, 22.07 w Sandomierzu zostanie podpisany list intencyjny w sprawie otwarcia Centrum Winiarstwa. Dokument będzie sygnowany przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa, Burmistrza Miasta Sandomierza Marka Bronkowskiego, Przeora Klasztoru O.O. Dominikanów w Sandomierzu O. Michała Śliża oraz Prezesa Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy Mateusza Paciurę. Inicjatywa stworzenia takiego ośrodka nawiązuje zarówno do lokalnych tradycji – winnica na sandomierskim Wzgórzu Jakubowym powstała w XIII wieku jako jedna z pierwszych w Polsce – jak i do dynamicznie rozwijającej się produkcji win w regionie.

– Pasjonaci zrzeszeni w naszym stowarzyszeniu reaktywują tradycje winiarskie tego regionu i mogą pochwalić się świetnymi, często nagradzanymi winami. Powstające Centrum Winiarstwa w Sandomierzu stanie się szczególnym miejscem, gdzie będzie można spróbować wina z naszych okolic, dowiedzieć się o nim więcej, spotkać winiarzy i poznać tajniki produkcji– powiedział Mateusz Paciura, Prezes Stowarzyszenia.

Centrum Winiarstwa, zlokalizowane w przyklasztornych budynkach o połączenie winoteki, kawiarni i punktu edukacyjnego, gdzie organizowane będą wykłady i szkolenia. W piwnicach goście będą mogli nie tylko poznać proces produkcji szlachetnego trunku, ale również samodzielnie go zrobić, a także zwiedzać pomieszczenia, gdzie leżakuje wino. Nie zabraknie oczywiście punktu sprzedaży regionalnych win oraz możliwości degustacji dla zorganizowanych grup. Centrum stanie się również siedzibą prężnie działającego Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy, do którego należy m.in.prowadzona przez dominikanów Winnica św. Jakuba.

-Wyproszony u króla Kazimierza Wielkiego przywilej, jaki nasz kościół otrzymał w 1362 r.pozwala na to, aby odkrywać kolejne tajemnice i piękną przeszłość Wzgórza Św. Jakuba. Wydaje nam się, że właśnie poprzez winnicę i św. Jakuba sam Jarmark może stać się wizytówką dla miasta i dla regionu. Przed setki laty otrzymaliśmy przywilej książęcy na produkcje i sprzedaż wina, teraz dołączyliśmy do Stowarzyszenia Winiarzy, bo chcemy podkreślić tu naszą obecność, która będzie symbolem tradycji, nie obecnością nastawioną na produkcję. Zależy nam, aby służyć i wzmacniać Stowarzyszenie oraz być miedzy tymi, którzy promują nasz region poprzez winnice – powiedział Ojciec Marek Grubka.

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie otwarcia Centrum Winiarstwa odbędzie się podczas uroczystości rozpoczynającej pierwszą edycję pikniku historyczno-winiarskiego Tajemnice Wzgórza Jakubowego, odbywającego się w dniach 22-23 lipca w Sandomierzu. To impreza promocyjno-edukacyjna, mająca na celu przybliżenie mieszkańcom regionu i gościom dziedzictwa kulturowego, historii i tradycji Ziemi Sandomierskiej. Motywem przewodnim wydarzenia będzie XVIII-wieczny dzwon flisacki przetransportowany Wisłą z Gdańska – to właśnie z flisem i flisakami związane są liczne atrakcje, zlokalizowane zarówno na Rynku Starego Miasta, jak i nad Wisłą. Na uczestników pikniku będą czekały również stoiska z winami z Sandomierszczyzny, produktami rolnymi i wieloma specjałami kulinarnymi. W bogatym programie imprezy znajdą się pokazy dawnych zawodów, występy zespołów folkowych i wiele innych wydarzeń.

-Dawniej Wzgórze Jakubowe w Sandomierzu było punktem handlowym na skrzyżowaniu ważnych szlaków kupieckich, centrum tej części kraju, ale i Europy. Chcielibyśmy, żeby Centrum Winiarstwa pełniło podobną rolę i żeby właśnie tutaj krzyżowały się drogi sandomierskich winiarzy, miłośników wina z całej Polski ilicznie odwiedzających te strony turystów- dodał Mateusz Paciura.

Równolegle do festynu Tajemnice Wzgórza Jakubowego w Sandomierzu będzie odbywała się wielokulturowa impreza muzyczna– Dookoła Wody Festival (21-23.07). Oba wydarzenia wpisują się w obchody Roku Rzeki Wisły, ogłoszonego w związku z 550. rocznicą pierwszego wolnego flisu na Wiśle.

IMG_9177 (Kopiowanie)

IMG_9183 (Kopiowanie)

IMG_9188 (Kopiowanie)

IMG_9191 (Kopiowanie)

IMG_9198 (Kopiowanie)

Program Pikniku historyczno – winiarskiego „Tajemnice Wzgórza Jakubowego”

Pierwsza edycja, motyw przewodni: DZWON FLISACKI
Sandomierz – 22-23 lipca 2017 r.
Miejsce: Wzgórze Jakubowe w Sandomierzu

Atrakcje: zawody historyczne: tkaczka, zielarka, browarnik, bartnik; produkty regionalne, rękodzieło, przekąski sandomierskich mistrzów kuchni, stoiska winiarskie; animacje historyczne dla dzieci; rodzinne piknikowanie

Sobota, 22 lipca, godz. 11.00

CO SKRYWA WZGÓRZE?
Prezentacja najnowszych wyników badań archeologicznych kościoła Św. Jakuba
Projekcja filmowa – wizualizacja 3D Wzgórza Jakubowego

godz. 12.00 – Uroczyste otwarcie

Uroczyste otwarcie przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa, Burmistrza Miasta Sandomierz  Marka Bronkowskiego, Przeora Klasztoru O. O. Dominikanów w Sandomierzu O. Michała Śliża i Prezesa Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy Pana Mateusza Paciurę

-Uroczyste podpisanie Listu Intencyjnego otwarcia Centrum Winiarstwa w Sandomierzu

-Prezentacja dzwonu flisackiego

-Uroczyste zabicie w dzwon flisacki przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa

ROZMOWY STOLIKOWE – WYSTAWA PRAC GRAFICZNYCH „Wzgórze Zamkowe- Inspiracja- Kreacja”

godz.16.00 Koncerty: Non Omnis, Tomasz Budzyński(Armia) i Dariusz MALEO Malejonek

Niedziela, 23 lipca

godz. 10.00  – 16.00  Prezentacja stoisk
godz. 12.00 Uroczysta msza z błogosławieństwem dla flisaków wypływających na Flis Sandomierz – Warszawa- Gdańsk oraz przekazanie beczki wina i lokalnych płodów rolnych na Flis (Wzgórze Jakubowe – Stary Port nad Wisłą)

plakat

K.K.Palińska / Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w kultura i rozrywka

Otwarcie Parku Osiedlowego na ul. Baczyńskiego

tsa24.com4 maja 2021

Brama Opatowska i Podziemna Trasa Turystyczna otwarte

tsa24.com4 maja 2021

Wielkie poruszenie serc na majówkę w Sandomierzu

tsa24.com29 kwietnia 2021

Symboliczne obchody świąt majowych w Sandomierzu

tsa24.com29 kwietnia 2021

Wybrano dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

tsa24.com27 kwietnia 2021

Sukces tancerek FT PARADOX

tsa24.com26 kwietnia 2021

Konkurs fotograficzny pn. „Sandomierz – moja mała Ojczyzna”

tsa24.com26 kwietnia 2021

Przerwa w dostawie wody

tsa24.com23 kwietnia 2021

Planowane wyłączenia prądu

tsa24.com22 kwietnia 2021