W Sandomierzu

Cera idealna? Na pewno nie u palaczki

Cera idealna? Na pewno nie u palaczki

Papieros od wielu lat gości na stałe w Twoim życiu? Wielokrotnie próbowałaś rzucić palenie, ale bezskutecznie. Jak dobrze wszyscy wiemy, palenie zabija. Oprócz tego wpływa na wygląd, zwłaszcza kondycję skóry. Czy w ostatnim czasie zauważyłaś, że zmarszczek na Twojej twarzy przybyło? Niestety, winę ponoszą papierosy. Droga palaczko, mieszkanko Sandomierza, dziś obchodzimy Dzień Kobiet. Może to znak z niebios, aby pożegnać się ze zgubnym nałogiem, przecież idealny moment na rzucenie palenia nie istnieje.

Papierosy szkodzą!

O tak, rzeczywiście szkodzą, ale Polacy, mieszkańcy Sandomierza wciąż to robią! Według ostatnich badań CBOS okazuje się, że papierosy w naszym kraju pali co piąta kobieta i co trzeci mężczyzna. Mamy też dobrą wiadomość, 70% z nich pragnie pożegnać się ze zgubnym nałogiem. Niestety, jak dobrze wszyscy wiemy, nie wszystkim się to udaje.

Okazuje się, że to nie tytoń, czy owiana złą sławą nikotyną stanowią problem. Owszem nikotyna silnie uzależnia, ale największym problemem w papierosie jest… dym. Powstaje on wskutek spalania tytoniu w bardzo wysokiej temperaturze, a znajduje się w nim aż 7000 związków chemicznych, takich jak substancje smoliste czy ekstremalnie wysokie stężenie tlenku węgla, potocznie nazywanego „cichym trucicielem”.

Jeśli jesteś kobietą palącą i pragniesz rzucić palenie, to nie czekaj i zrób to już dzisiaj! Poproś swoich bliskich o wsparcie, bo na pewno się przyda! Jeżeli już próbowałaś bez skutku albo nie umiesz zrezygnować z tego nałogu – szukaj mniej szkodliwych alternatyw dla papierosów. Mogą nimi być tzw. produkty bezdymne. Co to takiego?

A może produkty bezdymne?

Zarówno podgrzewacz tytoniu jak i elektroniczny papieros to produkty bezdymne, które jak możecie się domyślać nie generują dymu, a aerozol. Pierwsze podgrzewają tytoń bez jego spalania (w temperaturze 3-krotnie niższej niż palenie papierosa), a drugie podgrzewają płyn z nikotyną. Nie zostawiają popiołu, bo nie spalają tytoniu. Nie wydzielają cuchnącego dymu, co dla wielu palących pań może być ważnym argumentem za przejściem na stronę „bez dymka”. Mają też znacznie mniej toksyn niż papierosy. Jednym z najdokładniej przebadanych produktów alternatywnych jest podgrzewacz tytoniu IQOS. Amerykańska agencja Żywności i Leków, po blisko 4 latach analiz badań naukowych, uznała go za „produkt tytoniowy o zmodyfikowanym ryzyku”, ponieważ ogranicza narażenie na szkodliwe związku w porównaniu z paleniem papierosów. Zarówno u jego użytkowników, jak i osób postronnych. Inne badania – ważne chocby z punktu widzenia kobiecej urody – wykazały, że w aerozolu z tego urządzenia liczba i stężenia wolnych rodników są nawet o 90 proc. niższe niż w dymie z papierosa. A to wolne rodniki są największymi szkodnikami i niszczycielami kobiecej urody – powodują m.in. szybsze starzenie się komórek skóry.

Warto jednak pamiętać, że produkty bezdymne dalej dostarczają nikotynę do organizmu, choć z pominięciem wielu szkodliwych substancji znanych z papierosów, więc uzależniają. Nie ma w nich jednak substancji smolistych, szczególnie groźnych dla zdrowia. Nawet bezdymne produkty z nikotyną nie są więc obojętne dla zdrowia. O ile są znacznie mniej toksyczną alternatywą dla papierosów, o tyle nie są już alternatywą dla rzucenia nałogu jako takiego. Dopiero całkowite zerwanie z nałogiem daje najlepsze rezultaty, o czym warto pamiętać!

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021