W Sandomierzu

Cera idealna? Na pewno nie u palaczki

Cera idealna? Na pewno nie u palaczki

Papieros od wielu lat gości na stałe w Twoim życiu? Wielokrotnie próbowałaś rzucić palenie, ale bezskutecznie. Jak dobrze wszyscy wiemy, palenie zabija. Oprócz tego wpływa na wygląd, zwłaszcza kondycję skóry. Czy w ostatnim czasie zauważyłaś, że zmarszczek na Twojej twarzy przybyło? Niestety, winę ponoszą papierosy. Droga palaczko, mieszkanko Sandomierza, dziś obchodzimy Dzień Kobiet. Może to znak z niebios, aby pożegnać się ze zgubnym nałogiem, przecież idealny moment na rzucenie palenia nie istnieje.

Papierosy szkodzą!

O tak, rzeczywiście szkodzą, ale Polacy, mieszkańcy Sandomierza wciąż to robią! Według ostatnich badań CBOS okazuje się, że papierosy w naszym kraju pali co piąta kobieta i co trzeci mężczyzna. Mamy też dobrą wiadomość, 70% z nich pragnie pożegnać się ze zgubnym nałogiem. Niestety, jak dobrze wszyscy wiemy, nie wszystkim się to udaje.

Okazuje się, że to nie tytoń, czy owiana złą sławą nikotyną stanowią problem. Owszem nikotyna silnie uzależnia, ale największym problemem w papierosie jest… dym. Powstaje on wskutek spalania tytoniu w bardzo wysokiej temperaturze, a znajduje się w nim aż 7000 związków chemicznych, takich jak substancje smoliste czy ekstremalnie wysokie stężenie tlenku węgla, potocznie nazywanego „cichym trucicielem”.

Jeśli jesteś kobietą palącą i pragniesz rzucić palenie, to nie czekaj i zrób to już dzisiaj! Poproś swoich bliskich o wsparcie, bo na pewno się przyda! Jeżeli już próbowałaś bez skutku albo nie umiesz zrezygnować z tego nałogu – szukaj mniej szkodliwych alternatyw dla papierosów. Mogą nimi być tzw. produkty bezdymne. Co to takiego?

A może produkty bezdymne?

Zarówno podgrzewacz tytoniu jak i elektroniczny papieros to produkty bezdymne, które jak możecie się domyślać nie generują dymu, a aerozol. Pierwsze podgrzewają tytoń bez jego spalania (w temperaturze 3-krotnie niższej niż palenie papierosa), a drugie podgrzewają płyn z nikotyną. Nie zostawiają popiołu, bo nie spalają tytoniu. Nie wydzielają cuchnącego dymu, co dla wielu palących pań może być ważnym argumentem za przejściem na stronę „bez dymka”. Mają też znacznie mniej toksyn niż papierosy. Jednym z najdokładniej przebadanych produktów alternatywnych jest podgrzewacz tytoniu IQOS. Amerykańska agencja Żywności i Leków, po blisko 4 latach analiz badań naukowych, uznała go za „produkt tytoniowy o zmodyfikowanym ryzyku”, ponieważ ogranicza narażenie na szkodliwe związku w porównaniu z paleniem papierosów. Zarówno u jego użytkowników, jak i osób postronnych. Inne badania – ważne chocby z punktu widzenia kobiecej urody – wykazały, że w aerozolu z tego urządzenia liczba i stężenia wolnych rodników są nawet o 90 proc. niższe niż w dymie z papierosa. A to wolne rodniki są największymi szkodnikami i niszczycielami kobiecej urody – powodują m.in. szybsze starzenie się komórek skóry.

Warto jednak pamiętać, że produkty bezdymne dalej dostarczają nikotynę do organizmu, choć z pominięciem wielu szkodliwych substancji znanych z papierosów, więc uzależniają. Nie ma w nich jednak substancji smolistych, szczególnie groźnych dla zdrowia. Nawet bezdymne produkty z nikotyną nie są więc obojętne dla zdrowia. O ile są znacznie mniej toksyczną alternatywą dla papierosów, o tyle nie są już alternatywą dla rzucenia nałogu jako takiego. Dopiero całkowite zerwanie z nałogiem daje najlepsze rezultaty, o czym warto pamiętać!

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Wolne Śpiewanie na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

Profilaktyczna sobota w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

Adam Kołodziej wywalczył srebrny medal w Suwałkach

tsa24.com26 lipca 2021

IV Gala Orderu Rzeki Wisły oraz Festival Dookoła Wody

tsa24.com26 lipca 2021

Uważajcie na oszustów internetowych

tsa24.com23 lipca 2021

Święto sandomierskich policjantów

tsa24.com23 lipca 2021

Zmarł sandomierski rzeźbiarz Szczepan Siudak

tsa24.com22 lipca 2021

XXX Festiwal Muzyka w Sandomierzu

tsa24.com21 lipca 2021

Nowe atrakcje Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu

tsa24.com20 lipca 2021