W Sandomierzu

Chcieli zmian w budżecie Sandomierza

Chcieli zmian w budżecie Sandomierza

Budżet Sandomierza na 2017 rok został uchwalony podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Dyskusje na temat planów finansowych miasta trwały blisko 3 godziny. Pięciu radnych głosowało przeciwko uchwaleniu tego budżetu i wnioskowali o wprowadzenie zmian. Ich apelacje nie przeszły w głosowaniu. Poznajcie szczegóły dyskusji.

Radni wnioskowali m.in. o budowę bloku z mieszkaniami socjalnymi, budowę kanalizacji w mieście, rozbudowę Miejskiej Biblioteki Publicznej, dofinansowanie sandomierskiej uczelni oraz przywrócenie darmowej nauki pływania dla dzieci ze szkół podstawowych.

unnamed

Wojciech Czerwiec był oburzony tym, że budowa bloku socjalnego nie została przewidziana w budżecie miasta. Zgłosił o przesunięcie 450 tys. zł z budowy parku osiedlowego przy ul. Baczyńskiego. Skrytykował również przeznaczenie 2 mln zł na budowę Placu 3 Maja. Zaproponował zmniejszenie tej kwoty o milion zł i przeznaczenie pieniędzy na budowę kanalizacji w mieście. Nie krył słów krytyki:
-Nawet nie chce myśleć, że byliśmy oszukiwani przez 1,5 roku kiedy pracowaliśmy nad stworzeniem tego projektu. Mam nadzieję, że konstrukcja budżetu miasta na 2017 rok to tzw. „wypadek przy pracy”. Burmistrz był jak dotąd zwolennikiem budowy budynku socjalnego. Przeznaczymy 2 mln zł na Plac 3 Maja, podczas gdy wiele ulic w Sandomierzu do tej pory nie ma kanalizacji, zwłaszcza w rejonie ul. Sadowniczej czy Starej Prochowni- powiedział radny Wojciech Czerwiec.

img_7336-kopiowanie

Do dyskusji włączył się również były Przewodniczący Rady Miasta- Robert Pytka. Wnioskował o 150 tys. zł. dofinansowanie dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, która wkrótce stanie się Wydziałem Zamiejscowym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Apelował również o dofinansowanie działalności stowarzyszenia Sandomierskie Sztalugi w kwocie 5 tys. zł. Był zdziwiony, że w budżecie nie przewidziano również pieniędzy na rozbudowę Miejskiej Biblioteki Publicznej.

– Nie znalazłem nawet złotówki na rozbudowę biblioteki miejskiej, która była przez burmistrza tak szumnie zapowiadana w mediach- dodał Pytka.

img_7329-kopiowanie

Agnieszka Franczak Szczepanek pytała dlaczego remont ul. Tadeusza Króla został usunięty z planów inwestycyjnych, skoro burmistrz zapowiadał realizację tego przedsięwzięcia. Zaznaczyła, że w budżecie brakuje pieniędzy na naukę pływania dla najmłodszych Sandomierzan oraz inicjatywy kulturalne.

– W budżecie nie ma złotówki na naukę pływania dla dzieci ze szkół podstawowych. Mamy jednak pieniądze na nową jednostkę budżetową, czyli dawnego Sandomierskiego Ogrodniczego Rynku Hurtowego. Te wydatki mogłyby być zmniejszone i przekazane dla uczniów klas pierwszych i drugich. Darmowa nauka pływania zakończyła się w grudniu, bo skończyło się dofinansowanie z projektu – powiedziała radna.

Andrzej Anwajler miał zastrzeżenia do emisji obligacji w kwocie 3,5 mln zł. Uznał to za nierozsądne i niebezpieczne dla miasta.

– Zaciągamy kredyt na spłatę zadłużenia. Uważam , ze to nierozsądne działanie aby ponownie się zadłużać. Spłata długów jest zaplanowana do 2029r, więc w każdym roku powinniśmy spłacać od 1,5 do 3,5 mln zł. Musimy ograniczyć nasze wydatki i zacząć spłacać zadłużenie- powiedział.

img_7342-kopiowanie

Apelował do władz o rezygnacje ze sprzedaży Kamienicy Oleśnickich. Interweniował również w sprawie inwestycji drogowych oraz budowy bloku socjalnego.

-Nie możemy wyzbywać się naszego majątku. Moim zdaniem Kamienica Oleśnickich może po remoncie spełniać zadania kulturalne i turystyczne. O majątek trzeba dbać, a nie go sprzedawać- dodał Andrzej Anwajler.

Przeciwko przyjęciu budżetu głosował również Andrzej Lebida.

Radni zgłosili więcej wniosków do budżetu, jednak nie zostały one przyjęte podczas głosowania. Przypomnijmy, że 2 radnych wstrzymało się od głosu, a 13 głosowało za przyjęciem budżetu. Po kilkugodzinnej dyskusji radni uchwalili budżet miasta na 2017 rok.

img_7339-kopiowanie

-Ten budżet jest optymalny, ale nie zaspokoi wszystkich radnych. Nie można oczekiwać aby wszystkie wnioski zostały ujęte w budżecie, jest to po prostu niemożliwe- skomentował Marek Bronkowski, burmistrz miasta.

Kinga Kędziora Palińska

Więcej informacji:

Po burzliwych dyskusjach budżet miasta został przyjęty

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Pożar koparko – ładowarki w Sandomierzu

tsa24.com13 maja 2021

Manual dla branży turystycznej

tsa24.com13 maja 2021

“Sandomierscy KREWni z wyboru – tydzień krwiodawstwa”

tsa24.com13 maja 2021

Policja poszukuje zaginionego mieszkańca Sandomierza

tsa24.com12 maja 2021

Zwycięzcy X Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego

tsa24.com12 maja 2021

Zgłoś swoje propozycje zmian w rozkładzie jazdy autobusów

tsa24.com12 maja 2021

NOC MUZEÓW 2021 w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

tsa24.com12 maja 2021

Worki z nakrętkami z Klimontowa zasilą zbiórkę Bartusia

tsa24.com11 maja 2021

Poruszasz się hulajnoga elektryczną? Od 20 maja wchodzą nowe przepisy 

tsa24.com11 maja 2021