W Sandomierzu

Ciupaga z Sandomierza

Ciupaga z Sandomierza

Ponoć w Tarnobrzegu trwa mała dyskusja o tym, co powinno być symbolem miasta. Tarnobrzeg ma swoją historię i tradycje i pewnie tarnobrzeżanie wcześniej, czy później znajdą symbol dla swojego miasta. Byłoby dobrze, gdyby swój symbol znalazł Sandomierz. W porównaniu do Tarnobrzegu Sandomierz jest o wiele bardziej rozpoznawalny i jest znaczącym ośrodkiem turystycznym. Zarówno ze względów promocyjnych, jak i komercyjnych powinien mieć swój symbol, maskotkę, czy gadżet.

CIUPAGA OD GÓR DO MORZA
Taki symbol to nie tylko problem Sandomierza. Pamiątka z Krynicy bywa taka sama zarówno z Krynicy Górskiej, jak i tej nadmorskiej. Jest niż przysłowiowa już ciupaga. Wśród tych pamiątek z różnych turystycznych miejscowości dominuje cały czas tandeta i kicz, coraz częściej produkowana w Chinach. Rzadko zdarza się, że jest to oryginalny wyrób jakiegoś lokalnego rękodzielnika lub artysty. Co więcej, zdecydowana większość władz samorządowych nie potrafi zrozumieć, że taki symbol może być źródłem dodatkowych pieniędzy. Rozumie to część klubów sportowych, które rejestrują klubowe symbole jako znaki towarowe i za ich komercyjne wykorzystywanie pobierają nie małe opłaty.

Z CZYM KOJARZY SIĘ SANDOMIERZ?
Co może być symbolem Sandomierza? Z czym kojarzy się nasze miasto? A może należy postawić pytanie z czym powinno się kojarzyć, by taki symbol wywoływał pozytywne skojarzenia i zachęcał do przyjazdów i powrotów? Idąc po najmniejszej linii oporu mogłaby to być sympatyczna postać księdza detektywa Mateusza. Pomijając nawet koszty takiego przedsięwzięcia, to przecież ten serial nie będzie wieczny i trudno przewidzieć, czy przetrwa próbę czasu. Wydaje się, że jest coś, co mogłoby stać się symbolem Sandomierza. W pewnym zakresie chyba nawet już jest. Chodzi o krzemień pasiasty. Poprzez artystę Cezarego Łutowicza ten piękny minerał już rozsławia Sandomierz. Nie będziemy się nad tym rozwodzić, żeby nie zostać posądzonymi o promocję, ale czy jest coś, co bardziej związane byłoby z historią i geografią nie tylko Sandomierza, ale i ziemi sandomierskiej?

KRZEMIEŃ NIE SAMOGRAJ
Przyjmijmy, że krzemień pasiasty zostanie uznany za symbol miasta. I co dalej? Potrzeba na pewno czasu i środków, żeby przebić się z tym do szerokiej opinii publicznej. Na pewno krzemień świetnie się nadaje punkt odniesienia dla szeregu imprez, które koncentrowałyby uwagę turystów i mediów na Sandomierzu. Cezary Łutowicz udowodnił, że krzemień to kapitalne tworzywo artystyczne. Sandomierz powinien przyciągać artystów różnych dziedzin sztuki w znacznie większym stopniu niż obecnie. Krzemień może być do tego doskonałym pretekstem. Trzeba cały czas pamiętać, że krzemień pasiasty jest wyjątkowy i żadne miasto poza Sandomierzem nie miałoby szans tak się promować. Na przykład bursztyn kojarzy się z morzem, ale prawie każda nadmorska miejscowość może się nim chwalić. A które miasto poza Sandomierzem może chwalić się krzemieniem pasiastym? Sandomierzanie – odpowiedzcie sami.

Andrzej Tomaszewski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021