W Sandomierzu

Ciupaga z Sandomierza

Ciupaga z Sandomierza

Ponoć w Tarnobrzegu trwa mała dyskusja o tym, co powinno być symbolem miasta. Tarnobrzeg ma swoją historię i tradycje i pewnie tarnobrzeżanie wcześniej, czy później znajdą symbol dla swojego miasta. Byłoby dobrze, gdyby swój symbol znalazł Sandomierz. W porównaniu do Tarnobrzegu Sandomierz jest o wiele bardziej rozpoznawalny i jest znaczącym ośrodkiem turystycznym. Zarówno ze względów promocyjnych, jak i komercyjnych powinien mieć swój symbol, maskotkę, czy gadżet.

CIUPAGA OD GÓR DO MORZA
Taki symbol to nie tylko problem Sandomierza. Pamiątka z Krynicy bywa taka sama zarówno z Krynicy Górskiej, jak i tej nadmorskiej. Jest niż przysłowiowa już ciupaga. Wśród tych pamiątek z różnych turystycznych miejscowości dominuje cały czas tandeta i kicz, coraz częściej produkowana w Chinach. Rzadko zdarza się, że jest to oryginalny wyrób jakiegoś lokalnego rękodzielnika lub artysty. Co więcej, zdecydowana większość władz samorządowych nie potrafi zrozumieć, że taki symbol może być źródłem dodatkowych pieniędzy. Rozumie to część klubów sportowych, które rejestrują klubowe symbole jako znaki towarowe i za ich komercyjne wykorzystywanie pobierają nie małe opłaty.

Z CZYM KOJARZY SIĘ SANDOMIERZ?
Co może być symbolem Sandomierza? Z czym kojarzy się nasze miasto? A może należy postawić pytanie z czym powinno się kojarzyć, by taki symbol wywoływał pozytywne skojarzenia i zachęcał do przyjazdów i powrotów? Idąc po najmniejszej linii oporu mogłaby to być sympatyczna postać księdza detektywa Mateusza. Pomijając nawet koszty takiego przedsięwzięcia, to przecież ten serial nie będzie wieczny i trudno przewidzieć, czy przetrwa próbę czasu. Wydaje się, że jest coś, co mogłoby stać się symbolem Sandomierza. W pewnym zakresie chyba nawet już jest. Chodzi o krzemień pasiasty. Poprzez artystę Cezarego Łutowicza ten piękny minerał już rozsławia Sandomierz. Nie będziemy się nad tym rozwodzić, żeby nie zostać posądzonymi o promocję, ale czy jest coś, co bardziej związane byłoby z historią i geografią nie tylko Sandomierza, ale i ziemi sandomierskiej?

KRZEMIEŃ NIE SAMOGRAJ
Przyjmijmy, że krzemień pasiasty zostanie uznany za symbol miasta. I co dalej? Potrzeba na pewno czasu i środków, żeby przebić się z tym do szerokiej opinii publicznej. Na pewno krzemień świetnie się nadaje punkt odniesienia dla szeregu imprez, które koncentrowałyby uwagę turystów i mediów na Sandomierzu. Cezary Łutowicz udowodnił, że krzemień to kapitalne tworzywo artystyczne. Sandomierz powinien przyciągać artystów różnych dziedzin sztuki w znacznie większym stopniu niż obecnie. Krzemień może być do tego doskonałym pretekstem. Trzeba cały czas pamiętać, że krzemień pasiasty jest wyjątkowy i żadne miasto poza Sandomierzem nie miałoby szans tak się promować. Na przykład bursztyn kojarzy się z morzem, ale prawie każda nadmorska miejscowość może się nim chwalić. A które miasto poza Sandomierzem może chwalić się krzemieniem pasiastym? Sandomierzanie – odpowiedzcie sami.

Andrzej Tomaszewski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Akcja “Biegiem do Przytuliska”

tsa24.com7 sierpnia 2020

Koncert z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej

tsa24.com7 sierpnia 2020

Zbiórka “Postawmy Kingę na nogi”

tsa24.com6 sierpnia 2020

Zapominamy o pandemii ?

tsa24.com5 sierpnia 2020

Andrzej Kozicki zwycięzcą konkursu “Wakacje na wsi”

tsa24.com4 sierpnia 2020

Sytuacja epidemiologiczna w OPS w Sandomierzu

tsa24.com3 sierpnia 2020

Uczcili 76. rocznicę Powstania Warszawskiego w Sandomierzu

tsa24.com1 sierpnia 2020

Przedłużona ważność kart parkingowych

tsa24.com31 lipca 2020

Sandomierzanin Andrzej Sarwa odznaczony Medalem Stulecia Niepodległości

tsa24.com31 lipca 2020