W Sandomierzu

Co kryje się w sercu amazońskiej dżungli?

Co kryje się w sercu amazońskiej dżungli?

Chcesz odbyć wirtualną podróż do serca Amazonii? Niezależna Inicjatywa Kulturalna we współpracy z Sandomierskim Centrum Kultury  zaprasza na kolejne podróżnicze spotkanie z cyklu „Sandomierskie Spotkania z Kulturą”, które odbędzie się 29 czerwca o godz. 18.00  w Lapidarium pod Ratuszem – Rynek 1 w Sandomierzu. Gościem spotkania będzie podróżnik Józef Kołodziej. 

Józef Kołodziej urodził się w Sandomierzu, gdzie spędził swoje beztroskie lata dzieciństwa. To wówczas największą jego zabawą było wspólne przebywanie z kolegami i braćmi poza domem niezależnie od pory roku. Ciągłe “buszowanie” po dzikich ogrodach, parkach, Górach Pieprzowych i zagajnikach, młodzieńcze wyprawy nad Wisłę, uroki prac w ogrodzie, pomoc ukochanym rodzicom na działkach położonych daleko poza miastem, ślizganie się na zamarzniętych stawach a później zjazdy na nartach po okolicznych wzgórzach, utrwaliło w nim na zawsze zamiłowanie do przyrody i wędkarstwa. Bo wielką pasją jego dzieciństwa było wędkowanie w królowej polskich rzek- Wiśle, okolicznych stawach i przywiślanych łachach. Po studiach na AGH (Akademia Górniczo-Hutnicza-Wydział Górniczy) w Krakowie, podejmuje pracę w KiZPS w Jeziórku jako sztygar zmianowy. Jest też aktywnym członkiem zarządu Koła PZW nr 1 w Sandomierzu. W 1975 wyjeżdża do Libii, gdzie na skraju Pustyni Sahary pracuje jako kierownik Kamieniołomu i Zakładu Kruszenia w libijskiej firmie-General Company for Agriculturals Projects. Surowość półpustynnych terenów, uboga flora i fauna broniąca się przed rozpalonym słońcem, gorący wiatr z pyłem piaskowym (ghibli) wiejący z centrum pustyni, dostarczają mu kolejnych wrażeń związanych z tamtejszą naturą. W piątki (dzień wolny od pracy w Libii), kiedy przyjeżdża z kampu koło Garianu do mieszkania w Tripoli (tam mieszka żona i syn Konrad), czas spędza z rodziną i przyjaciółmi nad Morzem Śródziemnym. Morze dostarcza mu możliwości realizacji jego kolejnej pasji. Przez 5 lat, z Karolem Świętorzeckim i Andrzejem Krychem, wypływają daleko w morze, gdzie strzelają pod wodą z kuszy do ryb. Świat podwodny urzeka go tak bardzo, że po …..25 latach już w USA, uzyskuje licencję –„Open Water Diver”. Po powrocie z kontraktu do Polski w 1980 roku, wstępuje do tworzonego właśnie NSZZ Solidarność. Po wprowadzeniu stanu wojennego, nie wierzy już w jakiekolwiek zmiany. Dwa lata później udaje się na emigrację do USA (rodzina po wielu problemach, dołącza 2.5 roku później). Na początku w USA wykonuje różne prace. Po dwóch miesiącach podejmuje pracę jako kreślarz w amerykańskich firmach, a od 1995 do 2010 roku, jako starszy technik projektowo-kreślarski (Senior CADD Technician). W 2010 roku przechodzi na emeryturę i teraz więcej czasu może poświęcić swoim zainteresowaniom. Od momentu przyjazdu do USA szuka możliwości wędkowania na nieznanym sobie terenie i Oceanie Atlantyckim. Dotychczas wędkował już w kilku stanach USA – Floryda, Hawaje, Masahussetts, New York, Alaska, Vermont, Rhode Island, New Hempshire, North Carolina, – ale głównie na wschodnim wybrzeżu New Jersey. Parę razy wędkował też zagranicą (Meksyk, Peru, Bahamas, Karaiby, Kuba, Dominikana, Kostaryka, Grecja, Panama, Norwegia, Polinezja Francuska, Virgin Islands).

W 2009 i 2011 roku zdobył na XIV i XV Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych, złoty medal w wędkarstwie spławikowym. W roku 2013 i 2015 nie było tej dyscypliny na igrzyskach. Po wielu latach pobytu w USA, zaraża się kolejną swoją pasją – żeglarstwem, czego efektem był udział w sześciu rejsach: w 2005 na s/y Lady Karen z Florydy na Bahamas, w 2005 na s/y Fryderyk Chopin z Dani do Norwegii i z powrotem, w 2009 na s/y Atlantic Adventure z Martyniki na Grenadę, w 2011 na s/y Priva Sea III z Nowego Jorku (przez Trókąt Bermudzki) na St. Thomas, w 2012 na s/y Priva Sea III po USVI i BVI (Virgin Islands) oraz w 2015 na katamaranie typu – Catania 55, po Polinezji Francuskiej.

W 2003 roku, ówczesny redaktor naczelny „Zew Natury”-Tomek Zaborowski namawia go na współpracę z tym miesięcznikiem. Prowadzi w nim dział wędkarski gdzie także pisze o swoich wędkarskich wyprawach i turystycznych wycieczkach, aż do zamknięcia pisma w 2008 roku. To zainspirowało go do pisania także do paru innych polonijnych pism jak: 2-Tygodnik Polonijny, Twój Dom i Super Expres, Plus. Pisze także do magazynu wydawanego w Polsce – „Wędkarski Świat” (stały korespondent na USA). Od dawna kiełkowała w nim myśl otwarcia rodzinnej strony internetowej o przyrodzie- „Przygoda z Naturą”. Od momentu jej powstania zostaje redaktorem naczelnym tej strony. Do dziś, obok rodziny, wędkarstwo, podróże i przyroda są mu bardzo bliskie. Natura to jego druga wielka odwzajemniona miłość życiowa, której pozostanie wierny na zawsze

Wstęp wolny.

 Dżungla (Kopiowanie)

 K.K.Palińska / UM Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021