W Sandomierzu

Co z sandomierskim sądem?

Co z sandomierskim sądem?

Kilka dni temu Ministerstwo Sprawiedliwości, a dokładnie Departament Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych wystąpiło do Sądów Apelacyjnych w Krakowie i Rzeszowie o wydanie opinii dotyczącej przeniesienia Sądu Rejonowego w Sandomierzu z obszaru jurysdykcji Sądu Okręgowego w Kielcach do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. Takie zmiany miały by zostać wprowadzone jeszcze w tym roku.

Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski podczas wczorajszej sesji Rady Miasta zwrócił się do radnych z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie planów wprowadzenia takich zmian do sandomierskiego sądu. Radni przyjęli oświadczenie, w którym wyraźnie sprzeciwiają się przeniesieniu Sądu Rejonowego w Sandomierzu z obszaru jurysdykcji Sądu Okręgowego w Kielcach do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. Za przyjęciem oświadczenia głosowało 10 radnych, 4 osoby były przeciw, a jedna wstrzymała się od głosu. Radni apelują tym samym o pozostawienie sandomierskiego wydziału sprawiedliwości w strukturach Sądu Okręgowego w Kielcach, tak jak odbywa się to od kilkunastu lat. Reorganizacja miałaby zostać wprowadzona z dniem 1 lipca 2017 roku lub najpóźniej 1 stycznia 2018 r.

W Sandomierzu planowana jest budowa nowej siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej . Zgodnie z planem budynek ma powstać na osiedlu przy ul. Milberta w Sandomierzu. Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta radni podjęli decyzję o przekazaniu działek przeznaczonych pod tę inwestycję, tereny ma przekazać również Starostwo Powiatowe w Sandomierzu. Radni miejscy obawiają się, że zmiany w organizacji Sądu Rejonowego w Sandomierzu pokrzyżują plany budowy.

Na sesji był obecny Poseł na Sejm Marek Kwitek, który zabrał głos w tej sprawie. Jego zdaniem jest zbyt wcześnie, aby wydawać opinie czy oświadczenia na ten temat. Poseł zaznaczył, że najważniejsze jest dobro mieszkańców Sandomierza i powiatu, którym służy sandomierski Sąd Rejonowy.

– Musimy najpierw poznać dokładne analizy i uzasadnienia wszystkich stron, a przede wszystkim powody z jakich narodził się taki pomysł. Taki wniosek w Ministerstwie Sprawiedliwości nie wziął się znikąd. Zasadniczą sprawą są stanowiska Sądu Apelacyjnego w Krakowie czy Rzeszowie, ale musimy się również pochylić nad wolą mieszkańców, przecież to właśnie im ma służyć sąd rejonowy w Sandomierzu – powiedział Marek Kwitek, Poseł na Sejm.

IMG_3272 (Kopiowanie)

IMG_3273 (Kopiowanie)

Do sprawy wrócimy.

G. Poniedzielski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Sandomierzu

centrum informacji

Wyróżnienie dla sandomierskiego Centrum Informacji Turystycznej

tsa24.com28 września 2021

Dzień ZdrowECO Optymisty

tsa24.com27 września 2021

Piknik Rodzinny w „Przystanku Błonie”

tsa24.com24 września 2021

Sandomierz będzie miał nowe autobusy

tsa24.com23 września 2021

Obchody 82. rocznicy ataku ZSRR na Polskę oraz Dnia Sybiraka

tsa24.com20 września 2021

Szpital w Sandomierzu – „Całkowity zakaz odwiedzin”

tsa24.com20 września 2021

„Norwid-Rostworowska. Emancypacja kobiet”

tsa24.com17 września 2021

Konkurs plastyczny pn.: „Ruch – kluczem do zdrowia” oraz IX Przegląd Spektakli Profilaktycznych

tsa24.com16 września 2021

I Mokoszyńskie Święto Plonów

tsa24.com13 września 2021