W Sandomierzu

Co z sandomierskim sądem?

Co z sandomierskim sądem?

Kilka dni temu Ministerstwo Sprawiedliwości, a dokładnie Departament Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych wystąpiło do Sądów Apelacyjnych w Krakowie i Rzeszowie o wydanie opinii dotyczącej przeniesienia Sądu Rejonowego w Sandomierzu z obszaru jurysdykcji Sądu Okręgowego w Kielcach do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. Takie zmiany miały by zostać wprowadzone jeszcze w tym roku.

Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski podczas wczorajszej sesji Rady Miasta zwrócił się do radnych z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie planów wprowadzenia takich zmian do sandomierskiego sądu. Radni przyjęli oświadczenie, w którym wyraźnie sprzeciwiają się przeniesieniu Sądu Rejonowego w Sandomierzu z obszaru jurysdykcji Sądu Okręgowego w Kielcach do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. Za przyjęciem oświadczenia głosowało 10 radnych, 4 osoby były przeciw, a jedna wstrzymała się od głosu. Radni apelują tym samym o pozostawienie sandomierskiego wydziału sprawiedliwości w strukturach Sądu Okręgowego w Kielcach, tak jak odbywa się to od kilkunastu lat. Reorganizacja miałaby zostać wprowadzona z dniem 1 lipca 2017 roku lub najpóźniej 1 stycznia 2018 r.

W Sandomierzu planowana jest budowa nowej siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej . Zgodnie z planem budynek ma powstać na osiedlu przy ul. Milberta w Sandomierzu. Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta radni podjęli decyzję o przekazaniu działek przeznaczonych pod tę inwestycję, tereny ma przekazać również Starostwo Powiatowe w Sandomierzu. Radni miejscy obawiają się, że zmiany w organizacji Sądu Rejonowego w Sandomierzu pokrzyżują plany budowy.

Na sesji był obecny Poseł na Sejm Marek Kwitek, który zabrał głos w tej sprawie. Jego zdaniem jest zbyt wcześnie, aby wydawać opinie czy oświadczenia na ten temat. Poseł zaznaczył, że najważniejsze jest dobro mieszkańców Sandomierza i powiatu, którym służy sandomierski Sąd Rejonowy.

– Musimy najpierw poznać dokładne analizy i uzasadnienia wszystkich stron, a przede wszystkim powody z jakich narodził się taki pomysł. Taki wniosek w Ministerstwie Sprawiedliwości nie wziął się znikąd. Zasadniczą sprawą są stanowiska Sądu Apelacyjnego w Krakowie czy Rzeszowie, ale musimy się również pochylić nad wolą mieszkańców, przecież to właśnie im ma służyć sąd rejonowy w Sandomierzu – powiedział Marek Kwitek, Poseł na Sejm.

IMG_3272 (Kopiowanie)

IMG_3273 (Kopiowanie)

Do sprawy wrócimy.

G. Poniedzielski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Sandomierzu

Dzień Babci i Dziadka – Czego im życzyć? Aby byli Bezpieczni !

tsa24.com21 stycznia 2021

Bądźmy odpowiedzialni -Oszczędzajmy wodę !

tsa24.com21 stycznia 2021

Spotkanie opłatkowe gospodarzy miast papieskich

tsa24.com21 stycznia 2021

29. Finał WOŚP Sztab Sandomierz #2484

tsa24.com20 stycznia 2021

Zima w mieście 2021

tsa24.com20 stycznia 2021

Konkurs dla organizacji pozarządowych

tsa24.com19 stycznia 2021

Nagrody Publiczności w konkursie “Porównania 29”

tsa24.com19 stycznia 2021

Dzień Babci i Dziadka w Sandomierzu akcja profilaktyczna

tsa24.com15 stycznia 2021

Wzmocniono ochronę przeciwpowodziową Sandomierza

tsa24.com14 stycznia 2021