
W dniach 12-13 czerwca na terenie powiatu sandomierskiego odbyły się manewry sprawdzające w praktyce nowe rozwiązania technologiczne do monitorowania wałów przeciwpowodziowych z użyciem bezzałogowej platformy pomiarowej oraz zobrazowań lotniczych i satelitarnych.
Projekt SAFEDAM rozpoczął się w grudniu 2015 roku i potrwa do końca 2018 roku. Realizowany jest przez konsorcjum w składzie: Politechnika Warszawska- Wydział Geodezji i Kartografii, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej BIP, MSP Marcin Szender, Astri Polska Sp. z o.o. oraz Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie
Pierwszego dnia o godzinie 12:00 w świetlicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu odbyła się odprawa dotycząca ćwiczeń podczas której przedstawiono i omówiono takie zagadnienia jak: scenariusz ćwiczeń praktycznych omówieniem charakterystyki zagrożeń występujących podczas zagrożenia powodziowego na terenie gminy Dwikozy; omówienie projektu SAFEDAM, opartego na najnowocześniejszych technologiach fotogrametrycznych i teledetekcyjnych. Zorganizowany w dwóch konfiguracjach prewencyjnej oraz interwencyjnej. Uwzględniono również społeczne gromadzenie danych i wysyłanie komunikatów za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej. Zaprezentowano także bezzałogowe platformy wykorzystywane w projekcie, które są wyposażone w skanery laserowe oraz wysoko- rozdzielcze sensory optyczne.
Drugi dzień to praktyczne zastosowanie w/w rozwiązań technologicznych na wałach przeciwpowodziowych rzeki Wisła w miejscowości Kępa Chwałowska (gmina Dwikozy). Założenie obejmowało dwa główne epizody: przebicie hydrauliczne u podstawy wału, które strażacy zabezpieczyli folią i workami z piaskiem oraz zagrożenie przelania wody przez koronę wału na odcinku ok 100 m, zabezpieczono przez ułożenie worków z piaskiem oraz rękawów przeciwpowodziowych.
Równolegle z działaniami prowadzonymi przez strażaków, swoje zadania zarówno w Sztabie Komendanta Powiatowego PSP w Sandomierzu, jak i na wałach wykonywali pracownicy projektu SAFEDAM. Dzięki bezpośredniemu połączeniu Kierujący Działaniem Ratowniczym oraz członkowie sztabu na bieżąco mieli wgląd w dokumentacje oraz mogli opracowywać nowe koncepcje
W ćwiczeniach oprócz konsorcjum udział brały: Komenda Wojewódzka PSP w Kielcach, Komenda Powiatowa PSP w Sandomierzu, dwa Quady ratownicze z KP PSP Staszów oraz KM PSP Kielce, Ochotnicze Straże Pożarne z terenu gminy Dwikozy, Pluton 2 Kompanii Gaśniczej „Wschód” Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego oraz Grupa PCK Sandomierz.
Źródło: KPPSP Sandomierz
Facebook
RSS