W powiecie

Cześć i chwała Bohaterom!

Cześć i chwała Bohaterom!

Łukasz Ciepliński, prezes IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w jednym z ostatnich grypsów do rodziny z więzienia na Mokotowie pisał: „Nadchodzi mój termin. Jestem zupełnie spokojny. Gdy będą mnie zabierać, to ostatnie moje słowa do kolegów będą: cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Ojczyznę i jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość”. Wiedział, że nie będzie miał pogrzebu. Dlatego przed śmiercią miał połknąć medali z Matką Boską, by po śmierci mógł być zidentyfikowany. Na razie to się nie udało. – Płk. Ciepliński nawet w III RP pozostaje wyklęty, ale jego idea przetrwała; idea Żołnierza Niezniszczalnego, Niezłomnego – pisze Tadeusz Płużański.

Długa droga do pierwszego święta

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest pierwszym w roku świętem państwowym. Jego stanowienie nie było jednak łatwe. Z inicjatywą w 2009 r. wyszły organizacje kombatanckie, wnioskując pierwotnie o ustanowienie Dnia Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia. Apel poparli zgodnie posłowie PO i PiS. Na początku 2010 r. inicjatywę ustawodawczą podjął prezydent Lech Kaczyński i w uzasadnieniu do projektu ustawy pierwszy raz padła nazwa Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Był to pomysł IPN, a głównie prezesa Janusza Kurtyki, który przez lata badał losy „wyklętych”. Po śmierci prez. Kaczyńskiego, jego następca podtrzymał projekt ustawy, ale ta wędrowała po komisjach i dopiero 2 lutego 2011 r. trafiła pod głosowanie. „Za” było 406 z 417 obecnych na sali posłów. Tydzień później prezydent ustawę podpisał i dlatego 1 marca 2011 r. można było pierwszy raz obchodzić święto Żołnierzy Wyklętych.

Ostatniemu wyklętemu oprawcy odcięli głowę

Termin ten odnosi się ogólnie do członków antykomunistycznego niepodległościowego podziemia, którzy w latach 1944-53 stawiali zbrojny – i nie tylko – opór podporządkowanym Związkowi Sowieckiemu służbom i organom bezpieczeństwa PRL. Szacuje się, że podziemie to w dniu zakończenia drugiej wojny liczyło 80 tys. uzbrojonych partyzantów. Duża ich część ujawniła się po amnestii ogłoszonej po sfałszowanych wyborach w 1947 r. Ok. 20 tys. zostało zgładzonych lub zmarło w więzieniach. Dzień Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca, gdyż tego dnia w 1951 r. w więzieniu na Mokotowie zamordowany został prezes Łukasz Ciepliński i 6. Jego współpracowników. IV Zarząd Zrzeszenia WiN jest uważany za ostatni, którego nie inwigilowało NKWD i służby zależne od sowietów. Po tej zbrodni w lasach zostały jeszcze setki zbrojnych. Ostatnim, który zginął z bronią w ręku był Józef Franczak „Lalek”, żołnierz m.in. „Zapory” i „Uskoka”. Po ich śmierci przez dekadę działał sam, głównie dzięki życzliwości ludzi, prowadząc walkę bez rozkazu. Został zabity podczas wielkiej obławy SB i ZOMO w Majdanie Kozic Górnych (lubelskie). Zabójcy z zemsty odcięli mu głowę i pochowali nagiego w bezimiennej mogile. W grobie rodzinnym został pochowany dopiero 20 lat po śmierci. Na skromnej tablicy jest inskrypcja: „Poświęcił życie za wolność Ojczyzny, której nie doczekał”. „Lalek” zginął 21 października 1963 r. I dlatego Biegi „Tropem Wilczym” odbywają się na symbolicznym dystansie 1963 m.

Marcin Swobodny 

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

STALOWA WOLA

2.03 – Kino „Wrzos”, godz. 19 – Film „Żelazny” – Legenda wileńskiej partyzantki; wstęp wolny.
3.03 – Bazylika Konkatedralna, godz. 10.30, msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych; po mszy przemarsz Kompanii Honorowej Garnizonu Nisko do Parku im. K. Pilata;
– godz. 13, rekonstrukcja historyczna „Zwycięski bój” – śladami Tadeusza Gajdy ps. Tarzan.
– godz. 19.44, las obok Urzędu Celnego Bieg „Tropem Wilczym” na 1963 m, a po nim bieg na 5 km.

SANDOMIERZ
1.03 – godz. 17, Cmentarz Katedralny, symboliczna mogiła ppłk. A. Wiktorowskiego „Kruka” – modlitwa apel poległych, salwa honorowa.
– godz. 17.30 – Marsz Pamięci do kościoła Św. Józefa.
– godz. 18 – Kościół Św. Józefa, msza św. w intencji Ojczyzny, Żołnierzy Niezłomnych i ppłk. „Kruka”.
3.03 – godz. 12, Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, park miejski, start przy wieży ciśnień.

GORZYCE
1.03 – godz. 17, GOK, filmy „Bitwa pod Rząbcem” i „Sten. Historia Pukantego”.
3.03 – godz. 16, złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą gorzyckich żołnierzy
– godz. 16.30, start biegu na 1963 m,
– godz. 16.45, start biegu na 4 km,
– godz. 18.15, ognisko wojskowe.

NISKO
3.03 – godz. 9, start (z terenu Garnizonu Nisko) do Biegu „Wilczym Tropem”. Meta w okolicy pomnika „Wdzięczności”.

JEŻOWE
3.03 – godz. 10.45 przemarsz spod GCK do kościoła parafialnego,
– godz. 11, msza św. w kościele pw. Narodzenia NMP,
– godz. 12.30, akademia patriotyczna,
– godz. 14, Bieg „Tropem Wilczym”.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Bądźmy odpowiedzialni -Oszczędzajmy wodę !

tsa24.com21 stycznia 2021

29. Finał WOŚP Sztab Sandomierz #2484

tsa24.com20 stycznia 2021

Giełdowy Rynek Rolny- magazyny zwolnione od opłat

tsa24.com20 stycznia 2021

Budowa nowej stacji ujęcia wody coraz bliżej

tsa24.com19 stycznia 2021
diecezja

Finał akcji „Gwiazdka dla Potrzebującego”

tsa24.com14 stycznia 2021

Burmistrz Koprzywnicy kwestuje dla WOŚP. Sprawdź co wystawiła na aukcję

tsa24.com13 stycznia 2021

Setne urodziny Pani Stanisławy

tsa24.com12 stycznia 2021

Proste i skuteczne sposoby na bezpieczne ferie

tsa24.com12 stycznia 2021

Powrót uczniów klas I-III do nauczania stacjonarnego

tsa24.com11 stycznia 2021