W Sandomierzu

Czy chorzy na raka będą mieć darmowe badania?

Czy chorzy na raka będą mieć darmowe badania?

Jest szansa, że osoby walczące z nowotworami będą mogły wykonywać za darmo podstawowe badania, np. morfologię czy markery nowotworowe. Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego w Sandomierzu złożył wniosek do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii o finansowanie badań dla tych pacjentów.

Jeszcze do 2013 r. osoby leczące się w Świętokrzyskim Centrum Onkologii miały możliwość wykonać badania zlecone przez tę placówkę w sandomierskim szpitalu bez opłat. Niestety w 2013 r. dyrektor kieleckiego szpitala rozwiązał umowę.

-Te badania kosztują tyle samo u nas co w Kielcach,około 5-10 zł. W skali roku daje to 8-12 tys. zł. Jeżeli lekarz świętokrzyskiego centrum dał skierowanie na morfologię czy markery nowotworowe, to pacjenci do 2013 roku mogli te badania wykonać w szpitalu w Sandomierzu. Z wynikiem jechali na konsultację do Kielc – tłumaczy Janusz Sikorski, dyrektor szpitala w Sandomierzu.

Dlatego też jesienią 2013r. dyrekcja wystąpiła z prośbą o kontynuację tej umowy, niestety otrzymała negatywną odpowiedź. Pacjenci jednak przychodzili na badania i nie rozumieli dlaczego muszą za nie płacić. Byli zmuszeni dwukrotnie jechać do Kielc, najpierw wykonać badania, a później na wizytę do onkologa. W 2015 roku sandomierskie Amazonki apelowały do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii o ponowne nawiązanie współpracy. Do tej prośby przyłączył się również sandomierski szpital. Niestety zainteresowani nie otrzymali żadnej odpowiedzi.

Kilka dni temu dyrektor Janusz Sikorski wystąpił po raz kolejny z prośbą o nawiązanie umowy dotyczącej finansowania badań dla pacjentów onkologicznych w Sandomierzu. W obu placówkach koszt tych badań jest porównywalny, ponieważ są wykonywane na podobnym sprzęcie.

-Chcemy pomóc chorym w walce z nowotworem. Nie widzę powodu, żeby pacjenci dwa razy jeździli do Kielc. Tracą oni nie tylko czas, ale i pieniądze. Przecież podróż kosztuje, ponadto może być problemem dla chorego. Niektórzy nie mają możliwości zorganizowania transportu – argumentuje Janusz Sikorski.

Szpital jeszcze nie otrzymał odpowiedzi.

Kinga Kędziora

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021

„VII Międzynarodowy Turniej Karate o Puchar Prezydenta miasta Katowic”

tsa24.com25 października 2021

Bartuś Przychodzki zebrał kwotę na najdroższy lek świata !

tsa24.com21 października 2021

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021

43. rocznica wyboru Karola Wojtyły na głowę Stolicy Apostolskiej

tsa24.com18 października 2021

„Żywe obrazy historii” w ramach Odpustu bł. Wincentego Kadłubka

tsa24.com15 października 2021

Wystawa fotografii reportażowej pt. „NURSES ON THE FRONT LINE” otwarta

tsa24.com15 października 2021