W Sandomierzu

Czy Pilkington wybuduje oczyszczalnię ścieków?

Czy Pilkington wybuduje oczyszczalnię ścieków?

Mieszkańcy prawobrzeżnej części Sandomierza nie są zadowoleni z planów spółki, a Zarząd Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej jest wyraźnie zaskoczony pomysłem budowy kolejnej oczyszczalni w mieście.

1 kwietnia 2016 r. do Urzędu Miejskiego w Sandomierzu wpłynęło pismo o wydanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncepcji budowy oczyszczalni ścieków sanitarnych na terenie zakładu Pilkington Polska w Sandomierzu. Oczyszczalnia miałaby przyjmować 180 metrów sześciennych na dobę. Decyzja ta została wydana przez Gminę 30 listopada 2016 r. 2 tygodnie temu NSG Group Spółka Pilkington Polska złożyła do urzędu wniosek o wydanie warunków zabudowy. Magistrat nie wydał jeszcze decyzji.

– Wysłaliśmy informacje o tym, że taka inwestycja jest planowana do mieszkańców osiedla i zainteresowanych stron. Żadne pozwolenia nie zostały jeszcze wydane, ponieważ nie zapadła ostateczna decyzja co do budowy oczyszczalni- powiedziała Katarzyna Zioło, asystent burmistrza.

– Spółka rozważa i planuje w najbliższej przyszłości realizację takiego projektu ze względów ekonomicznych – poinformował nas Jerzy Baran, dyrektor operacyjny Pilkington Polska.

Zarząd Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz Wspólnota Mieszkaniowa na Osiedlu Huta planują rozmowy z Ryszardem Janią, Prezesem NSG Group Spółki Pilkington Polska aby odwieść go od tej decyzji.

– Jesteśmy bardzo zaskoczeni takim pomysłem tak jak większość mieszkańców miasta, chcemy odwieść zarząd spółki od tej decyzji. Mamy umowę z firmą Pilkington i liczymy na to, że będzie ona kontynuowana. Oczyszczalnia miejska jest bardzo duża i jest w stanie przyjmować bardzo duże ilości ścieków nie tylko od spółki ale całej prawobrzeżnej części miasta. Mam nadzieję, że zarząd Pilkingtona zmieni zdanie – powiedział Ryszard Latawiec, prezes PGKiM w Sandomierzu.

– Ostatnio wpłynęło do spółdzielni mieszkaniowej zawiadomienie o planach spółki Pilkington. Uważam, że to absurd. Myślę, że to kwestia rozmów i przemyślenia tej inwestycji. Miejska oczyszczalnia ścieków jest modernizowana i ma bardzo duże możliwości. Zabezpieczy potrzeby nie tylko mieszkańców całego miasta, ale również spółki. Gmina Miejska Sandomierz prowadzi racjonalną politykę gospodarki ściekami i wody. Myślę, że najlepszym pomysłem będzie wspólnie usiąść do stołu i racjonalnie porozmawiać- powiedział Andrzej Bolewski, Prezes Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego „Sandomierz” i Przewodniczący Rady Miasta.

W grudniu ubiegłego roku radni podjęli uchwałę w sprawie budowy parku osiedlowego przy ul. K.K. Baczyńskiego. W tym kontekście mieszkańcy są oburzeni i nie kryją swojego niezadowolenia z pomysłu stworzenia oczyszczalni ścieków.

– Miasto obiecało budowę parku, a teraz słyszymy, że Pilkington będzie budował oczyszczalnię ścieków. Te dwie inwestycje same sobie zaprzeczają. Miałam nadzieje, że będę mogła zabrać dziecko na spacer, żeby pobawiło się na świeżym powietrzu, nie chcę mieszkać w sąsiedztwie z oczyszczalnią- powiedziała Justyna, mieszanka osiedla przy tzw. Hucie.

Kinga Kędziora – Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Sandomierzu

Pożar koparko – ładowarki w Sandomierzu

tsa24.com13 maja 2021

Manual dla branży turystycznej

tsa24.com13 maja 2021

“Sandomierscy KREWni z wyboru – tydzień krwiodawstwa”

tsa24.com13 maja 2021

Policja poszukuje zaginionego mieszkańca Sandomierza

tsa24.com12 maja 2021

Zwycięzcy X Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego

tsa24.com12 maja 2021

Zgłoś swoje propozycje zmian w rozkładzie jazdy autobusów

tsa24.com12 maja 2021

NOC MUZEÓW 2021 w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

tsa24.com12 maja 2021

Worki z nakrętkami z Klimontowa zasilą zbiórkę Bartusia

tsa24.com11 maja 2021

Poruszasz się hulajnoga elektryczną? Od 20 maja wchodzą nowe przepisy 

tsa24.com11 maja 2021