W Sandomierzu

Czy Pilkington wybuduje oczyszczalnię ścieków?

Czy Pilkington wybuduje oczyszczalnię ścieków?

Mieszkańcy prawobrzeżnej części Sandomierza nie są zadowoleni z planów spółki, a Zarząd Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej jest wyraźnie zaskoczony pomysłem budowy kolejnej oczyszczalni w mieście.

1 kwietnia 2016 r. do Urzędu Miejskiego w Sandomierzu wpłynęło pismo o wydanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncepcji budowy oczyszczalni ścieków sanitarnych na terenie zakładu Pilkington Polska w Sandomierzu. Oczyszczalnia miałaby przyjmować 180 metrów sześciennych na dobę. Decyzja ta została wydana przez Gminę 30 listopada 2016 r. 2 tygodnie temu NSG Group Spółka Pilkington Polska złożyła do urzędu wniosek o wydanie warunków zabudowy. Magistrat nie wydał jeszcze decyzji.

– Wysłaliśmy informacje o tym, że taka inwestycja jest planowana do mieszkańców osiedla i zainteresowanych stron. Żadne pozwolenia nie zostały jeszcze wydane, ponieważ nie zapadła ostateczna decyzja co do budowy oczyszczalni- powiedziała Katarzyna Zioło, asystent burmistrza.

– Spółka rozważa i planuje w najbliższej przyszłości realizację takiego projektu ze względów ekonomicznych – poinformował nas Jerzy Baran, dyrektor operacyjny Pilkington Polska.

Zarząd Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz Wspólnota Mieszkaniowa na Osiedlu Huta planują rozmowy z Ryszardem Janią, Prezesem NSG Group Spółki Pilkington Polska aby odwieść go od tej decyzji.

– Jesteśmy bardzo zaskoczeni takim pomysłem tak jak większość mieszkańców miasta, chcemy odwieść zarząd spółki od tej decyzji. Mamy umowę z firmą Pilkington i liczymy na to, że będzie ona kontynuowana. Oczyszczalnia miejska jest bardzo duża i jest w stanie przyjmować bardzo duże ilości ścieków nie tylko od spółki ale całej prawobrzeżnej części miasta. Mam nadzieję, że zarząd Pilkingtona zmieni zdanie – powiedział Ryszard Latawiec, prezes PGKiM w Sandomierzu.

– Ostatnio wpłynęło do spółdzielni mieszkaniowej zawiadomienie o planach spółki Pilkington. Uważam, że to absurd. Myślę, że to kwestia rozmów i przemyślenia tej inwestycji. Miejska oczyszczalnia ścieków jest modernizowana i ma bardzo duże możliwości. Zabezpieczy potrzeby nie tylko mieszkańców całego miasta, ale również spółki. Gmina Miejska Sandomierz prowadzi racjonalną politykę gospodarki ściekami i wody. Myślę, że najlepszym pomysłem będzie wspólnie usiąść do stołu i racjonalnie porozmawiać- powiedział Andrzej Bolewski, Prezes Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego „Sandomierz” i Przewodniczący Rady Miasta.

W grudniu ubiegłego roku radni podjęli uchwałę w sprawie budowy parku osiedlowego przy ul. K.K. Baczyńskiego. W tym kontekście mieszkańcy są oburzeni i nie kryją swojego niezadowolenia z pomysłu stworzenia oczyszczalni ścieków.

– Miasto obiecało budowę parku, a teraz słyszymy, że Pilkington będzie budował oczyszczalnię ścieków. Te dwie inwestycje same sobie zaprzeczają. Miałam nadzieje, że będę mogła zabrać dziecko na spacer, żeby pobawiło się na świeżym powietrzu, nie chcę mieszkać w sąsiedztwie z oczyszczalnią- powiedziała Justyna, mieszanka osiedla przy tzw. Hucie.

Kinga Kędziora – Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Sandomierzu

Spotkanie w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego

tsa24.com13 października 2021

Sandomierskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

tsa24.com13 października 2021

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

tsa24.com13 października 2021

Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów w szkole podstawowej nr 2

tsa24.com12 października 2021

Bonum Publicum – XVII edycja nagrody im. Aleksandra Patkowskiego

tsa24.com11 października 2021

Utrudnienia w ruchu na przejeździe kolejowym

tsa24.com8 października 2021

VIII Marsz Pier[w]si w Sandomierzu

tsa24.com8 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

tsa24.com8 października 2021

Zakończenie sporu sądowego z byłym pracownikiem Spółki

tsa24.com4 października 2021