W Sandomierzu

Czy PTTK odda miastu Podziemną Trasę Turystyczną?

Czy PTTK odda miastu Podziemną Trasę Turystyczną?

Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze w Sandomierzu ma zwrócić miastu Podziemną Trasę Turystyczna – taki wyrok zapadł 28 września w Sądzie Rejonowym w Sandomierzu, który potwierdza, że to własnie gmina Sandomierz jest właścicielem obiektu. PTTK zapowiada, że od wyroku się odwoła. 

Oddział PTTK w Sandomierzu nie chce opuścić obiektu mimo, że umowa o dzierżawę wygasła w grudniu 2012r. Poprzedni burmistrz miasta Jerzy Borowski nie przedłużył umowy na administrowanie Podziemną Trasą Turystyczną oraz Bramą Opatowską przez PTTK.

Miasto wystąpiło na drogę sądową. Procedura trwała dość długo, a od 2013 r. równolegle toczy się kilkanaście różnych procesów sądowych w tej kwestii. Prowadzone są zarówno z powództwa PTTK jak i Gminy Sandomierz, np. o bezumowne korzystanie z obiektu. Od 3 lat PTTK korzysta z Podziemnej Trasy Turystycznej wypłacając jedynie opłatę czynszową za dzierżawę.

img_3508-kopiowanie

28 września br. w Sądzie Rejonowym w Sandomierzu zapadł wyrok pierwszej instancji , w wyniku którego Sąd nakazał zwrot Podziemnej Trasy Turystycznej na rzecz Gminy Sandomierz.

– Z naszej wiedzy wynika, że zarząd PTTK w Sandomierzu będzie odwoływał się od tej decyzji, sprawa na pewno trafi do Sądu Okręgowego w Kielcach, który w tej sytuacji jest sądem drugiej instancji – powiedział Sekretarz Miasta Andrzej Gajewski.

Sandomierskie podziemia to jedna z głównych atrakcji turystycznych miasta. XIV- wieczne piwnice, w których kiedyś sandomierscy kupcy składowali swoje towary co roku odwiedza tysiące turystów. Trasa prowadzi pod ośmioma kamienicami. Najgłębsze wyrobiska sięgają 12 m pod płytę Rynku. Lochy kryją w sobie wiele tajemnic. Tego miejsca dotyczy także sandomierska legenda o Halinie Krepiance .

brama_opatowska

W przypadku Bramy Opatowskiej sprawa zakończyła się sukcesem dla miasta. PTTK mimo prawomocnego wyroku nie zdecydował się jednak na dobrowolne oddanie Bramy Opatowskiej. Komornik wiosną wyegzekwował przekazanie zabytku na rzecz miasta. Decyzją burmistrza Bramą Opatowską administruje Sandomierskie Centrum Kultury. Od kwietnia do chwili obecnej wpływy z udostępniania Bramy Opatowskiej do budżetu miasta wynoszą 420 tys. zł. Zaznaczmy, że niegdyś do Sandomierza prowadziły cztery bramy wjazdowe. Obecnie zachowała się tylko jedna z nich – Brama Opatowska. Gotycka perła powstała w 2 połowie XIV wieku w Sandomierzu. To jedna z głównych atrakcji miasta. W tym roku odwiedziło ją już ponad 120 tys. turystów.

W celu rozpoznania sprawy dotyczącej Podziemnej Trasy Turystycznej i zaznajomieniu się z opinią Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego w Sandomierzu odwiedziliśmy placówkę. Jedna z pracownic PTTK umówiła nas na rozmowę z sekretarz Marzeną Martyńską. Po przyjściu na wskazaną godzinę pani sekretarz oznajmiła, że jest na urlopie, ma złe samopoczucie i odmawia udzielenia informacji. Z tego względu nie znamy stanowiska PTTK odnośnie wyroku sądu z dn. 28 września.

Czy Podziemna Trasa Turystyczna wróci w ręce miasta?

Kinga Kedziora

5 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Jacek Kuliga nowym komendantem Staży Miejskiej w Sandomierzu

tsa24.com8 kwietnia 2021

Nowa edycja Zielonej ławeczki

tsa24.com8 kwietnia 2021

Sprzątamy Sandomierz

tsa24.com8 kwietnia 2021

„Wirtualna Wielkanoc” – podsumowanie

tsa24.com6 kwietnia 2021

Budowa PSZOK-a w Sandomierzu

tsa24.com30 marca 2021

30 zgłoszeń o pożarach traw i nieużytków na terenie powiatu sandomierskiego

tsa24.com30 marca 2021

Poszukiwany zaginiony mieszkaniec Lenarczyc

tsa24.com30 marca 2021

Wskazania Diecezjalne na Wielki Tydzień

tsa24.com26 marca 2021

Uwaga! W sobotę zmiana czasu na letni

tsa24.com26 marca 2021