W Sandomierzu

Czy sandomierscy rycerze pójdą na bruk?

Czy sandomierscy rycerze pójdą na bruk?

W grudniu kończy się umowa między Gminą Miejską Sandomierz, a Chorągwią Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej o wykorzystywanie Kamienicy Oleśnickich na siedzibę rycerstwa. Marek Bronkowski zapowiada, że nie przedłuży umowy. Miasto planuje remont i współpracę z innym podmiotem. Gdzie podzieje się grupa rekonstrukcyjna wraz ze swoim sprzętem?

– Chciałbym, aby Kamienica Oleśnickich była wykorzystywana w inny, szerszy sposób. Powinna przynosić miastu większe korzyści – powiedział Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza.

Kilka miesięcy temu burmistrz zapowiadał remont i sprzedaż obiektu. Dziś wycofuje się z tego pomysłu. Sprzedaż jest obecnie niemożliwa, jednym z utrudnień jest położenie na tej działce wejścia do Podziemnej Trasy Turystycznej. Gmina Miejska Sandomierz otrzymała ofertę współpracy z innym podmiotem, burmistrz nie chce jednak zdradzać szczegółów. Jego zdaniem jest jeszcze za wcześnie, by o tym mówić. Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, która od kilkunastu lat ma swoją siedzibę w Kamienicy będzie musiała opuścić obiekt. Umowa najmu wygasa w grudniu 2017  roku.

30 armat, 10 pomieszczeń wypełnionych po brzegi strojami i uzbrojeniem, umundurowanie dla ponad 100 rekonstruktorów to dorobek jaki rekonstruktorzy zgromadzili przez 25 lat swojej działalności. Znalezienie nowej siedziby o powierzchni, która pozwoliłaby na przeniesienie całości sprzętu będzie bardzo trudne. W 2012 roku rycerstwo stworzyło w swojej siedzibie Strażnicę Kultury i Historii Królewskiego Miasta Sandomierza, gdzie opowiadają turystom o historii miasta. W Kamienicy Oleśnickich znajduje się również Izba Pamięci 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Długoletni dorobek rekonstruktorów stoi pod znakiem zapytania, ponieważ zmiana siedziby może wiązać się również z częściową zmianą charakteru prowadzonej przez nich działalności.

-Na pewno znajdziemy nową siedzibę dla rycerstwa. Kamienica Oleśnickich zdecydowanie nie jest miejscem docelowym dla rycerzy – dodał burmistrz.

– Władze miasta nie rozmawiają z nami na temat zmiany siedziby. Mamy świadomość, że umowa wygasa z końcem roku, nie wiemy co z nami dalej będzie. Nie padła żadna propozycja , mamy jednak nadzieją, że będziemy mogli kontynuować swoją działalność po 25 latach funkcjonowania Chorągwi. To dorobek wielu pokoleń młodych ludzi, którzy należeli do stowarzyszenia przez te 25 lat. Razem budowaliśmy i rozwijaliśmy Chorągiew i Strażnicę Kultury i Historii Królewskiego Miasta Sandomierza, która mieści się w Kamienicy. Nie można tego lekceważyć. Przez te lata samorząd zawsze nas wspierał i pomagał nam. Sprzęt był kupowany z dotacji miejskich. Takie traktowanie Chorągwi to również przekreślenie dorobku samorządu sandomierskiego na przestrzeni 25 lat, to po prostu marnotrawstwo – powiedział Karol Bury, Kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej i Prezes LKS Sandomierz, założyciel grupy rekonstrukcyjnej.

Kamienica Oleśnickich jest perłą Rynku Starego Miasta, to jedna z najstarszych sandomierskich kamienic. Od kilkunastu lat kamienica jest siedzibą Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Budynek ma ogromną wartość historyczną zarówno dla miasta jak i kraju, ponieważ w tym miejscu podpisano słynną Ugodę Sandomierską. Porozumienie zawarte 14 kwietnia 1570 roku miało na celu zaprzestanie walk między wyznaniami protestanckimi. Ugoda Sandomierska jest uważana przez historyków za jeden z najstarszych aktów ekumenicznych w Europie. Niestety budynek jest w opłakanym stanie i wymaga gruntownego remontu.

IMG_1084 (Kopiowanie)

1 (Kopiowanie)

2 (Kopiowanie)

3 (Kopiowanie)

2 (Kopiowanie)

3 (Kopiowanie)

Tekst: K.K. Palińska

Fot. Archiwum prywatne Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej 

15 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Sandomierzu

Dzień Babci i Dziadka w Sandomierzu akcja profilaktyczna

tsa24.com15 stycznia 2021

Wzmocniono ochronę przeciwpowodziową Sandomierza

tsa24.com14 stycznia 2021

Gmina pomaga dotrzeć do punktu szczepień na Covid-19

tsa24.com14 stycznia 2021
diecezja

Finał akcji „Gwiazdka dla Potrzebującego”

tsa24.com14 stycznia 2021

Jak mija drugi tydzień Ferie po Królewsku online ?

tsa24.com14 stycznia 2021

Proste i skuteczne sposoby na bezpieczne ferie

tsa24.com12 stycznia 2021

Powrót uczniów klas I-III do nauczania stacjonarnego

tsa24.com11 stycznia 2021

Prace remontowe w Miejskiej Bibliotece Publicznej

tsa24.com11 stycznia 2021

Dwunastu wykonawców zainteresowanych rozbudową mostu w Sandomierzu

tsa24.com8 stycznia 2021