W Sandomierzu

Czy Sandomierz zostanie Pomnikiem Historii?

Czy Sandomierz zostanie Pomnikiem Historii?

Wszystkie dokumenty zostały już złożone. Tworzenie wniosku trwało prawie dwa lata. Decyzję Prezydenta RP poznamy w styczniu.

Temat Sandomierza jako Pomnika Historii budził w ostatnim czasie wiele emocji w mieście. Zwłaszcza wśród mieszkańców Starego Miasta, środowiska artystycznego oraz niektórych radnych. Niedaleko położony Kazimierz Dolny czy Krzemionki koło Ostrowca Świętokrzyskiego znajdują się na liście najcenniejszych polskich zabytków. Brakuje tam niestety Sandomierza.

urzad miasta sandomierz
Podczas ostatniej sesji Rady Miasta, radna Agnieszka Frańczak Szczepanek składała interpelację w tej sprawie. Do tej pory nie otrzymała odpowiedzi z Urzędu Miasta, a minął już miesiąc.
Burmistrz poinformował nas, że procedura mająca na celu wpisanie Sandomierza na listę „Pomników Historii” rozpoczęła się w maju 2015 roku. Po wstępnych uzgodnieniach z Mariuszem Czuba, zastępcą dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa, wniosek został przekazany do dalszych konsultacji do kieleckiego oddziału tej instytucji w marcu 2016 roku.  Po weryfikacji wszystkich dokumentów wniosek w ostatecznej formie trafił do Generalnego Konserwatora Zabytków w październiku 2016 roku.

sandomierz_rynek

– Według posiadanych przeze mnie informacji komitet, który opiniuje wpisanie zabytkowego miasta lub obiektu zabytkowego na listę „Pomników Historii”, odbywa spotkania bardzo rzadko. W tym roku nie odbyło się żadne spotkanie tegoż gremium. Najbliższe obrady mają odbyć się prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2017 roku. Jestem przekonany, że na najbliższym posiedzeniu komitetu oceniającego, zapadnie decyzja o wpisaniu Sandomierza na listę „Pomników Historii”– informuje Marek Bronkowski, Burmistrz Sandomierza.

sandomierz

Za Pomnik Historii „Sandomierz- Obszar Dziedzictwa Kulturowego i Krajobrazowego” zostaną uznane zabytki pierwszej strefy konserwatorskiej. M.in. całe Stare Miasto z Bazyliką Katedralną, teren od Kościoła Św. Pawła do Zamku Królewskiego, Kościół Św. Jakuba, Kościół Św. Józefa, Kompleks Benedyktyński z Seminarium Duchownym, Cmentarz Katedralny i Wąwóz Królowej Jadwigi.
Pomnikiem Historii jest zabytek o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę Pomnika Historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W treści prezydenckiego rozporządzenia wyszczególnia się cechy danego zabytku świadczące o jego najwyższej wartości, określa się precyzyjnie jego granice i zamieszcza schematyczną mapkę obiektu. Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. Do dziś to najwyższe wyróżnienie nadano 60 zabytkom.

sandomierz_panrama
Za pomnik historii może być uznany obiekt, który ma szczególną wartość materialną, historyczną oraz kulturową, jest uznawany również za dziedzictwo narodowe. Pomnikiem może stać się obiekt architektoniczny, krajobraz kulturowy, układ urbanistyczny, zabytek techniki, obiekt budownictwa obronnego, park i ogród, cmentarz, miejsce pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowisko archeologiczne. Miano Pomnika Historii jest formą ochrony zabytków. Obiekt wpisany na tę listę otrzymuje dodatkowe punkty podczas oceny wniosków np. o renowację, konserwację czy wszelkiego rodzaju badania związane z historią obiektu.

kosciol-sw-jakuba

Ten status będzie szczególnie ważny dla sandomierskich Dominikanów, którzy prowadzą badania archeologiczne i starają się o renowację klasztoru oraz przyległych budynków.

Kinga Kędziora Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021