kultura i rozrywka

Darmowy Listopad w pięciu Rezydencjach Królewskich

Darmowy Listopad w pięciu Rezydencjach Królewskich

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu bierze udział w akcji „Darmowy Listopad w pięciu Rezydencjach Królewskich”. Tę prestiżową akcję zainaugurowała konferencja prasowa z udziałem prof. Piotra Glińskiego Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz dyrektorów pięciu muzeów, które biorą udział w tym wydarzeniu. Dyrektor Iwona Łukawska zaprezentowała ofertę sandomierskiego muzeum i zaprosiła do wzięcia udziału w tej ciekawej inicjatywie. Wicepremier prof. Piotr Gliński niezwykle pozytywnie wypowiedział się o współpracy resortu z sandomierskim muzeum. Podkreślił, że współorganizacja tej instytucji z lokalnymi samorządami jest dobrym rozwiązaniem i przynosi wymierne efekty. Jest także przykładem dobrej praktyki wspierania lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Spacery wirtualne po muzeach, webinaria, historyczna debata, 500 wirtualnych lekcji dla szkół, historia na wesoło dla dzieci to tylko kilka z wielu atrakcji, które zostały przygotowane na listopad przez najsłynniejsze Rezydencje Królewskie w Polsce. Kontynuowana od 2012 roku akcja Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich, której organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących siedziby polskich monarchów, zabytki i muzealne zbiory. Jej celem jest edukacja poprzez sztukę, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i seniorów. Ze względu na zagrożenie pandemiczne, Darmowy Listopad 2020 będzie miał w tym roku po raz pierwszy wyłącznie formułę online.
„Umożliwienie bezpłatnego zwiedzania w listopadzie muzeów – polskich rezydencji królewskich jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w kalendarzu kulturalnym naszego kraju. Dlatego, mimo tak bardzo niesprzyjających warunków, wynikających z epidemii koronawirusa, zdecydowaliśmy, aby nie zawieszać tego cennego przedsięwzięcia, a zrealizować je wirtualnie – poprzez udostępnienie zbiorów online i przygotowanie atrakcyjnej formuły ich prezentacji” – mówił podczas konferencji inaugurującej projekt minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. Podkreślał, że niezmiernie ważnymi elementami Darmowego Listopada, oprócz zwiedzania Muzeów, są propozycje edukacyjne skierowane do wszystkich grup wiekowych. W ofercie wirtualnego darmowego listopada znalazły się dostępne online lekcje muzealne, różnego rodzaju warsztaty, wykłady czy spacery
edukacyjne.
Do partnerów poprzednich edycji: Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie, dołączają w tym roku Muzeum Zamkowe w Malborku i Zamek Królewski w Sandomierzu. Od 6 listopada br. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako organizator akcji, oraz każda z Rezydencji Królewskich biorących udział w programie, rozpocznie na swoich stronach internetowych oraz social mediach, udostępnianie materiałów edukacyjnych. W specjalnych sekcjach dedykowanych Darmowemu Listopadowi online znajdą Państwo w każdym tygodniu m.in. 3 duże nowe wydarzenia online: webinarium pod wspólnym hasłem „Tu dzieje się historia”, filmy „Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem”, stanowiące wirtualne spacery po wnętrzach poszczególnych muzeów z gościem specjalnym, znaną aktorką Małgorzatą Kożuchowską, oraz historyczną debatę.
W mediach społecznościowych informacje o programie będą dostępne pod hasztagiem #darmowylistopad, co pozwoli na wspólną promocję programu wszystkich muzeów. Darmowy Listopad online – program i terminy publikacji głównych wydarzeń Wirtualne zwiedzanie Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem będzie poświęcone:
6 listopada – Zamkowi Królewskiemu w Warszawie
9 listopada – Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
13 listopada – Muzeum Zamkowemu w Malborku
16 listopada – Zamkowi Królewskiemu na Wawelu
23 listopada – Zamkowi Królewskiemu w Sandomierzu
Zapraszamy także na pięć webinariów Tu się dzieje historia:
12 listopada – webinarium Wizyty królewskie na Zamku w Malborku
19 listopada – webinarium Klejnoty i koronki. Dwa najpiękniejsze portrety w kolekcji Łazienek Królewskich
26 listopada – webinarium Flamandzkie i holenderskie malarstwo w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu
27 listopada – webinarium Aktualnie w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. „Ne’edár/ רַּדְעֶנ (Nieobecni – z dziejów społeczności żydowskiej).
30 listopada – webinarium Niepewne czasy, trudne wyzwania – Rzeczpospolita na zakręcie dziejowym (XVII w.) z Zamku Królewskiego w Warszawie
20 listopada o godz. 18.00 po raz pierwszy odbędzie się debata online pięciu muzeów pod wspólnym tytułem: Rezydencje królewskie. Oficjalne i letnie, dostępna – podobnie jak w pozostałych przypadkach – na stronach internetowych i w mediach społecznościowych uczestników i organizatora akcji.
Natomiast codziennie, począwszy od 9 listopada, od poniedziałku do piątku, wybrana rezydencja będzie publikowała na Facebooku ciekawostki edukacyjne pod tytułem Historia na wesoło, a pozostałe będą je udostępniać, opatrując hasztagiem #darmowylistopad.
Dodatkowo uczestnicy akcji do wspólnego programu Darmowego listopada dołączą swoje indywidualne propozycje online, związane ze specyfiką każdej instytucji, preferencjami edukacyjnymi, typem zbiorów i oczekiwaniami odbiorców.

Więcej informacji o akcji Darmowy listopad online oraz dodatkowych atrakcjach online poszczególnych rezydencji jest dostępnych na stronach:
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: www.mkidn.gov.pl
Zamku Królewskiego w Warszawie: www.zamek-krolewski.pl
Koordynator: Izabela Witkowska tel. 664 118 303 iwitkowska@zamek-krolewski.pl
Zamku Królewskiego na Wawelu: www.wawel.krakow.pl
Koordynator: Urszula Wolak – Dudek tel. 513 867 147 uwolak@wawel.org.pl
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie: www.lazienki-krolewskie.pl
Koordynator: Anita Kacprzyk tel. 518 716 067 a.kacprzyk@lazienki-krolewskie.pl
Muzeum Zamkowego w Malborku: www.zamek.malbork.pl
Koordynator: Agnieszka Kowalska tel. 725 622 640 a.kowalska@zamek.malbork.pl
Zamku Królewskiego w Sandomierzu: www.zamek-sandomierz.pl
Koordynator: Anna Boroń tel. 724 900 830 a.boron@zamek-sandomierz.pl

Wawel Royal Castle

 

Źródło U.M. Sandomierz

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Koprzywnickie Bziuki- na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

tsa24.com26 października 2021

Dniówka w sadzie Wójta Gminy Samborzec odpracowana

tsa24.com26 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021

II miejsce dla KGW Klimontowianki za potrawę z gęsiny

tsa24.com22 października 2021

Jesienny repertuar „Kina Starówka” w Sandomierzu

tsa24.com19 października 2021