W Sandomierzu

Domki – hotele dla owadów

Domki – hotele dla owadów

Współczesny sposób gospodarowania przestrzenią, jak i nowoczesna forma rolnictwa nie sprzyja, a czasami wręcz skrajnie zagrażają wielu otaczającym nas organizmom.

Wiele pożytecznych z naszego punktu widzenia owadów ma bardzo ograniczoną możliwość znajdowania dogodnych miejsc do rozrodu czy też przeczekania niesprzyjających warunków atmosferycznych. Ich ubytek natychmiast wypełniają inne mniej wymagające gatunki, często te których bardzo byśmy nie chcieli.

By pomóc im warto zakładać tzw. „Hotele – domki” dla owadów. Ustawienie ich w naszym otoczeniu zwiększy szanse na poprawę bioróżnorodności i wzrost równowagi biologicznej wokół nas.

Pełny opis Parku Piszczele – „Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna”

W obrębie Sandomierskiego Parku „Piszczele” Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sandomierzu utworzył „Ścieżkę przyrodniczo – edukacyjną”.

Na trzydziestu drewnianych tabliczkach Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji umieścił informacje dotyczące występujących w parku naturalnych obiektów – głównie drzew i krzewów oraz przyrody nieożywionej. Oprócz nazw zawarte zostały też krótkie zwięzłe informacje, dotyczące opisywanych obiektów.

Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi mieszkańców i turystów na różne ciekawe gatunki drzew oraz naturalne elementy przyrodnicze, które można spotkać w obrębie „Parku Piszczele”. Ścieżka prezentuje relacje pomiędzy różnorodnymi naturalnymi elementami środowiska i ich wpływie na życie mieszkańców. Wskazuje możliwości dobrej koegzystencji mieszkańców oraz flory i fauny w obrębie miasta.

Zainstalowano Tablice stojące:

– łąka kwiatowa

– wierzby rosochate – głowiaste

– wierzby rosochate – głowiaste

– źródliska i strumienie

– głóg jednoszyjkowy

– zarośla bzu czarnego

– topola biała

– brzoza brodawkowata

Odnowiono i wyeksponowano naturalne źródliska występujące w Parku Piszczele, została także posadzona roślinność.

Ul dla pszczół  – domek powstał w starym pniu drzewa, a pracowite pszczoły można oglądać z bardzo bliska. W pniu powstało siedlisko dla pszczół murarek. Pszczoła murarka zapyla około stu osiemdziesięciu gatunków roślin uprawnych w tym drzewa i krzewy owocowe. Jest bezpieczna dla człowieka i jest niesamowicie spokojna.

Odnowiono budynek w Parku Piszczele „Zielone Centrum” które jest przeznaczone do spotkań, wykładów, prowadzenia „żywych lekcji przyrody” oraz projekcji związanych z przyrodą.

Odbyły się wakacyjne spacery zorganizowane przez MOSiR dla mieszkańców i turystów w Parku Piszczele.

Celem spacerów było promowanie wiedzy o przyrodzie i zjawiskach przyrodniczych, uczenie prawidłowych zachowań w kontaktach z dzikimi zwierzętami i roślinami.

Tematy spacerów:

1. „To co pełza, biega i lata”

Spacer w którym będzie opowiadane o tych owadach, zwierzętach i ptakach które można zaobserwować w Parku Piszczele.

2. „Co to za drzewo, co to za krzew”

Spacer, w którym uczestnicy będą zapoznawali się z rosnącymi w parku gatunkami drzew i krzewów. Uczyli się je rozpoznawać i poznawali ich wymagania.

3. „Do czego to może się przydać”

Spacer w którym będzie opowiadane o wartościach deptanych po drodze „chwastów”. Lub inaczej zapomniane dzikie warzywa, zioła, itp..

4. „Najdziwniejsza substancja świata”

Spacer wzdłuż strumyka i źródełek, w którym będzie mowa o niezwykłej substancji jaką jest woda, jej rola i znaczenie dla przyrody i nas. Dlaczego w tym miejscu wypływa i co się z nią dzieje.

5. „Leży sobie drzewo w lesie – drugie życie drzew”

Spacer, w którym bohaterami będą martwe drzewa, dziuple, stosy gałęzi i leżące liści. Słuchacze będą poznawali znaczenie dla przyrody pozostałości pni, liści i gałęzi, jakie w nich żyją owady, jakie grzyby. O krążeniu materii.

Ścieżka w planach ma być dalej rozwijana i docelowo objąć cały „Park Piszczele”, ma służyć zarówno mieszkańcom jak i turystom odwiedzającym Sandomierz, a także uczniom sandomierskich szkół jako „żywe lekcje przyrody” na które serdecznie wszystkich zapraszamy.

 

 

 

 

U.M. Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021