
W miniony weekend w dniach 19-20.07.2019 r. na Bulwarze im. Marszałka Piłsudskiego w Sandomierzu, odbyła się jedenasta edycja “Dookoła Wody Festival”. Muzyka szantowa, pieśni żeglarskie i flisackie, zdobne łodzie oraz flisacy dopełniły się niemal idealnie tworząc wyjątkową atmosferę.
W piątkowy wieczór, około godz. 19.30 w Starym Porcie oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał Grzegorz Świtalski oraz burmistrz Sandomierza Marcin Marzec. Burmistrz podkreślił znaczenie rzeki Wisły w historii miasta oraz wyraził radość ze sposobności zorganizowania kolejnej edycji festiwalu.
W niezwykłej scenerii w towarzystwie tradycyjnych łodzi, artystyczną część programu rozpoczął “CK Port Przemyśl”. Rozbrzmiały piosenki żeglarskie oraz flisackie pieśni. W kolejnej części programu Wojciech Dudziński (Ryczące Dwudziestki) i Piotr Pala (Drake), zabrali zgromadzoną publiczność w muzyczną podróż przy gitarowych dźwiękach. Autorski oraz tradycyjny repertuar piosenek wiślanych zaprezentował zespół Hambawenah. Na zakończeniu piątkowego koncertu wystąpił Sławek Wychowaniak, ze znanymi i lubianymi utworami. Swobodny nastrój, niezwykła sceneria przy akompaniamencie pieśni żeglarskich i wiślanych zachęciła przybyłą publiczność do wspólnego śpiewu i tańca. Rozpalone około godz. 22.00 ognisko okazało się doskonałym dopełnieniem wyjątkowej atmosfery.
W sobotnie popołudnie w Starym Porcie, u podnóża sandomierskiego wzgórza zamkowego, łodzie Sandomierskiej Floty Wiślanej oraz zaproszonych gości prezentowały swoje wdzięki. Tak rozpoczął się drugi dzień „Dookoła Wody Festiwal”.
Uczestnicy animacji mieli okazję zapoznania się ze zbiorem opowieści autorstwa Andrzeja Stańskiego pt. “Szaman z Rzeki” oraz spróbowania swoich sił w podstawowych węzłach żeglarskich. W trakcie tzw. ,,Flisackiego postoju” zainteresowani mieli niepowtarzalną okazję zwiedzania tradycyjnych jednostek flisackich.
Około godziny 17.00 przybyli mieszkańcy miasta oraz turyści mieli okazję obserwować paradę łodzi, w której udział wzięli m.in.: Dubas „Sandomierka”, Bat „Solec”, Bat „Flisak”, „Elutka”, „SMyk”, „Dzika” oraz „Korona”. Do parady dołączyły również nowoczesne motorówki, których właściciele z szacunkiem podeszli do pływających tradycyjnych, drewnianych łodzi. Prawdziwa gratka dla pasjonatów fotografii, którzy mieli sposobność uchwycenia wyjątkowych kadrów.
Uczestnicy Festiwalu po raz trzeci mieli możliwość wzięcia udziału w wyjątkowym rytuale chrztu łodzi. Tradycyjnym łodziom wiślanym nadano imiona „Jaga” oraz „Zawisza”. Po raz pierwszy w chrzcie wzięła udział reprezentacja Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
Wieczorową porą na nadwiślańskiej scenie zagościł ponownie “CK Port Przemyśl”, który swoją energiczną muzyką porwał publiczność do wspólnej zabawy. Następnie na scenie pojawił się pochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego zespół „Pod Wiatr”, miłośnicy piosenki żeglarskiej, zabrali zgromadzoną publiczność na magiczną, morską przygodę. Zespół Mechanicy Szanty, poza piosenkami żeglarskimi i szantami, zaprezentował również muzykę z pogranicza folku irlandzkiego i country. Zaproszeni artyści przypadli do gustu zgromadzonej publiczności, która długo nie pozwała im zejść ze sceny prosząc o kolejne bisy i długo oklaskując. Wspólnym śpiewom i tańcom nie było końca.
Jak podkreślił Grzegorz Świtalski festiwal to nie tylko doskonała okazja do wysłuchania koncertów muzyki wodniackiej, ale również misja – zwrócenie uwagi na rzekę Wisłę i niszowych działań z nią związanych.
Źródło: UM Sandomierz
Facebook
RSS