W Sandomierzu

Doświadczenie zawodowe kluczem do sukcesu

Doświadczenie zawodowe kluczem do sukcesu

 9 grudnia w sandomierskiej Budowlance odbyła się VI Regionalna Olimpiada Budowlana ,,BUDUJ Z PASJĄ” połączona z V edycją „Dnia Budowlańca” oraz konferencja podsumowująca projekt ,,Praktyki zagraniczne szansą zdobycia doświadczeń zawodowych”.

_dsc0379

W tym szczególnym dniu szkołę odwiedziło wielu znamienitych gości: Poseł na Sejm RP Marek Kwitek, Jan Maćkowiak – Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego, Małgorzata Lipa – w imieniu Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Kierownik Oddziału Kuratorium Oświaty w Sandomierzu, Marcin Piwnik – w imieniu Starosty Powiatu Sandomierskiego, Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski, Paweł Trybalski – przedstawiciel sponsora generalnego Grupy Ożarów, Paweł Wójcik – przedstawiciel firmy Siniat – sponsora Regionalnej Olimpiady Budowlanej „Buduj z pasją”, oraz przedstawiciele pozostałych sponsorów: Fakro, Greinplast, Akademii Technicznej PPG Deco; dyrektorzy, lokalni przedsiębiorcy, uczniowie sandomierskich szkół średnich, gimnazjum i szkoły podstawowej, uczestnicy olimpiady oraz lokalne media. Patronat nad imprezą sprawowali: Świętokrzyski Kurator Oświaty, Starosta Powiatu Sandomierskiego oraz Burmistrz Miasta Sandomierza.

buduj-z-pasja-11

dscf6038

Konferencja miała na celu podsumowanie działań w zakresie projektu ,,Praktyki zagraniczne szansą zdobycia doświadczeń zawodowych”. Ten międzynarodowy projekt finansowany ze środków unijnych trwał rok, a jego wartość wyniosła 148 tysięcy euro. Uczestnicy staży wraz z opiekunami osobiście podzielili się swoimi refleksjami i dokonaniami nabytymi podczas pobytu w Rimini. Prezentacje multimedialne przedstawiały zdjęcia z praktyk: place budowy, warsztaty samochodowe, serwisy informatyczne oraz sposób spędzania czasu wolnego. Udział w projekcie pozwolił uczniom zdobyć cenne doświadczenia i umiejętności zawodowe, zwiększył kompetencje językowe oraz podniósł samoocenę uczestników. Na miłe zakończenie goście zostali poczęstowani tortem w barwach włoskich oraz symbolem kuchni Italii – pizzą, a konsumpcję umilała muzyka włoska oraz prezentacje zdjęć z uczniowskich praktyk.

dscf6047

dscf6049

Już trzeci raz sandomierska budowlanka była organizatorem etapu regionalnego Ogólnopolskiej Olimpiady Budowlanej „BUDUJ Z PASJĄ” pod patronatem Krajowej Federacji Edukacji Zawodowej i Kultury Fizycznej „Budowlani” w Kielcach. W tym roku do konkursu przystąpiło 9 drużyn ze szkół zawodowych 3 województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Dwa zespoły z Limanowej i po jednej z Krakowa, Rzeszowa, Mielca, Buska Zdroju, Tarnobrzega, Stalowej Woli i Sandomierza Uczniowie oprócz testu składającego się z 40 pytań musieli zmierzyć się z zadaniem praktycznym – zawodnicy musieli wykazać się wysoką wiedzą i umiejętnościami z zakresu suchej zabudowy: I miejsce zdobyła drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. gen. Wł. Sikorskiego w Tarnobrzegu, II miejsce przypadło Zespołowi Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. prof. Z. Strzeleckiego w Sandomierzu, III – Zespołowi Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. J. Tischnera w Limanowej. Finał ogólnopolski, objęty patronatem Ministra Edukacji Narodowej, odbędzie się w Lublinie.

praktyki-zagraniczne-63

praktyli-zagraniczne-20

„ Dzień Budowlańca ” na stałe zagościł w kalendarzu imprez szkolnych. Tak, jak i w latach ubiegłych organizatorom przyświecała idea promowania we współpracy z firmami branżowymi: edukacji zawodowej, budowlanej, hydraulicznej i drogowej. Uczniowie klas budowlanych mogli wykazać się wiedzą i umiejętnościami wykorzystywanymi na placu budowy w konkursach ,, Maraton budowlany”- sztafeta 4 osobowa oraz „Koło wiedzy”. W pierwszym konkursie liczyła się szybkość i zgranie zespołu. Drużyna musiała przebiec po „placu budowy” na czas pokonując różne trudności: bieg w rurach, skok w workach, rzut piłką, bieg między płotkami, przemieszczanie się z dwoma wiadrami w szelkach i kasku., jazda taczkami. W „Kole wiedzy” –2-osobowe drużyny sprawdzały swoją teoretyczną wiedzę zawodową.

praktyli-zagraniczne-42

W trakcie trwania imprez szkolnych odbyło się uroczyste otwarcie pracowni pod patronatem Akademii Technicznej PPG DECO, którą przygotowywali nasi uczniowie pod opieką nauczyciela praktycznej nauki zawodu Michała Jajko. Wstęgę przecięła pani dyrektor Krystyna Kobylakiewicz wraz z przedstawicielem firmy Jarosławem Lysikiem i członkiem Zarządu Starostwa Powiatu Sandomierskiego Marcinem Piwnikiem. Ten szczególny dzień ukazał wagę doświadczeń zawodowych , które są kluczem do sukcesu. A nasza szkoła jest jedną ze ścieżek, która do niego wiedzie. Liczymy na to, że środowisko lokalne będzie postrzegać nas jako szkołę pozytywnego wyboru. Najlepszym jednak świadectwem są nasi uczniowie, chwaleni przez pracodawców.

źródło: ZSTiO w Sandomierzu

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

List samorządowców do Premiera Mateusza Morawieckiego

tsa24.com14 kwietnia 2021

Ratuj bezdomne zwierzaki z Sandomierza przed groźnymi kleszczami

tsa24.com14 kwietnia 2021

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

tsa24.com13 kwietnia 2021

„Kto ma, niech coś wrzuci. Kto nie ma, niech sobie weźmie”

tsa24.com12 kwietnia 2021

Podpisano umowę na zakup nowych autobusów

tsa24.com12 kwietnia 2021

Oddali hołd w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej

tsa24.com12 kwietnia 2021

Piekny gest parafian z Sandomierszczyzny dla Bartusia

tsa24.com12 kwietnia 2021

Jacek Kuliga nowym komendantem Staży Miejskiej w Sandomierzu

tsa24.com8 kwietnia 2021

Nowa edycja Zielonej ławeczki

tsa24.com8 kwietnia 2021