W powiecie

Dotrzymałem słowa – dwa lata kadencji Andrzeja Wzorka

Dotrzymałem słowa – dwa lata kadencji Andrzeja Wzorka

Burmistrz Miasta i Gminy Zawichost Andrzej Wzorek startował z komitetu wyborczego PSL. Wiele obiecał, czy dotrzymał słowa?

Budżet gminy wynosi zaledwie kilkanaście milionów zł. Jest on dodatkowo obciążony kredytem konsolidacyjnym w kwocie 5 milionów zł. Gmina boryka się z wieloma problemami, m. in. niżem demograficznym i małą liczbą uczniów w szkołach. W tym roku szkolnym były obawy, że nie uda się otworzyć pierwszej klasy w liceum. Jak podkreśla burmistrz, oświata jest dla miasta na pierwszym miejscu i dołoży starań aby utrzymać liceum.

-Zawichost potrzebuje długofalowego planowania inwestycji i rozwoju naszej gminy. Aktualnie martwi mnie niska efektywność pozyskiwania zewnętrznych finansów w tym środków unijnych oraz brak kontynuacji długofalowych działań tj. kanalizacja, rewitalizacja Miasta- powiedział przed wyborami Andrzej Wzorek.

Po dwóch latach sprawowania urzędu jak twierdzi burmistrz, może pochwalić się efektami i dotrzymanym słowem. Podkreśla, że na początku jego kadencji gmina zaczęła spłacać kredyt konsolidacyjny, to kwota prawie pół miliona rocznie. Jednak najważniejsze dla burmistrza Zawichostu są drogi.

fot-archiwum-prywatne

– W tym roku zrobiliśmy remont 8 dróg. M. in. Dwa odcinki w Czyżowie Plebańskim, Górki Dolne, Górki Górne, Linów i Chrapanów. Wkrótce wspólnie z powiatem podejmiemy prace przy remoncie dziewiątej drogi. Koszt tych prac to ponad milion zł.

Część funduszy pozyskano z tytułu likwidacji klęsk żywiołowych czy z Urzędu Marszałkowskiego. Dofinansowanie wyniosło 80%, reszta pieniędzy to wkład gminy. W trakcie trwania kadencji Andrzeja Wzorka przeprowadzono także remont budynku urzędu miasta. Zmieniono dach, wykonano nową elewację, a nawet klimatyzację. Na ten cel gmina przeznaczyła ponad 160 tys. zł. Obecnie trwają prace nad projektem o dofinansowanie budynku na stadionie miejskim. W planach jest stworzenie wielofunkcyjnego miejsca z szatniami, zapleczem socjalnym i sceną.

– PZPN nie wyda zgody na rozgrywki, w takich warunkach jakie obecnie panują na stadionie. Zawichojska młodzież jest bardzo aktywna i odnosi duże sukcesy w sporcie. Potrzebujemy tego lokalu, mamy gotową dokumentację i pozwolenie na budowę. Teraz czekamy na dofinansowanie- dodał Andrzej Wzorek.

Gmina posiada już program rewitalizacji, w którym główne miejsce zajmuje stadion i ciąg pieszo- rowerowy od domu kultury w kierunku szkoły, tzw. „Ul. Głęboka”. W projekcie zaznaczono konieczność utwardzenia drogi, położenie nawierzchni z kostki, oświetlenie i ławki dla spacerowiczów.

-Myślimy nad kortem tenisowym, w otoczeniu terenu szkoły. Chcemy zachęcać młodzież do aktywności fizycznej- skomentował burmistrz.

Drugim punktem programu rewitalizacji jest ul. Szkolna oraz ul. Leonarda . Ulice także wymagają zmiany nawierzchni, chodników i barierek ochronnych. Przy zespole zawichojskich szkół nie ma też odpowiedniego parkingu.

– Podpisaliśmy umowę o współpracy nad modernizacją ośrodka zdrowia. Całe piętro stoi puste i niewykorzystane. Przychodnia w Zawichoście wymaga przebudowy i dostosowania jej do osób starszych, niepełnosprawnych oraz rodziców z małymi dziećmi. Zbudowanie windy to koszt w granicach 100-150 tys. zł. Pod tym kątem projektujemy przebudowę. Wiemy, że remontu wymagają też toalety. Z rozmów z mieszkańcami wynika, że trzeba stworzyć w mieście rehabilitację. Mieszkańcy gminy muszą dojeżdżać na takie zabiegi do Dwikóz, Annopola czy Ożarowa. Po remoncie piętro będzie dostosowane do takich gabinetów. Obecnie pół ośrodka zdrowia jest nieużywana. Tej pracy jeszcze nie widać, ale mam nadzieje, że mieszkańcy zauważą efekty- powiedział Andrzej Wzorek.

W planach Burmistrza jest remont świetlic wiejskich i remizy strażackiej. Niedawno miasto pozyskało promesę od wojewody świętokrzyskiego na blisko 200 tys., zł. Te pieniądze zostaną przeznaczone na ochronę wąwozów lessowych.

Kinga Kędziora Palińska

14 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Łączy nas Wisła i San – wielkie sprzątanie

tsa24.com10 maja 2021

Zderzenie samochodu ciężarowego z ciągnikiem rolniczym

tsa24.com6 maja 2021

Druhowie z OSP Gałkowice ratują życie

tsa24.com6 maja 2021

Nowy blask zawichojskiej strażnicy

tsa24.com6 maja 2021

Podpisali umowę na budowę mostu w Samborcu

tsa24.com29 kwietnia 2021

HSW prezentuje nowe materiały z badań ZSSW-30 – strzelania z ppk SPIKE

tsa24.com29 kwietnia 2021

Wielkie poruszenie serc na majówkę w Sandomierzu

tsa24.com29 kwietnia 2021

Środki na pochylnię dla niepełnosprawnych i kolejne pulsoksymetry

tsa24.com28 kwietnia 2021

Wybrano najkorzystniejszą ofertę na rozbudowę mostu w Sandomierzu

tsa24.com27 kwietnia 2021