kultura i rozrywka

Dożynki miejskie 2021 z atrakcjami dla mieszkańców

Dożynki miejskie 2021 z atrakcjami dla mieszkańców

W dniu 15 sierpnia b.r. miały miejsce coroczne obchody święta plonów. Z tej okazji, z oddolnej inicjatywy mieszkańców prawobrzeżnego Sandomierza, o godz. 10:30 odbyła się Msza Św. w Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski. O godz. 17:00 rozpoczęło się natomiast wydarzenie plenerowe pod nazwą „Dożynki miejskie”, organizowane przez Miasto Sandomierz i Sandomierskie Centrum Kultury. W prawobrzeżnej części Sandomierza, na placu przy ul. Powiśle, zgromadziły się tłumy mieszkańców, na których czekał szereg atrakcji – zarówno pokazy artystyczne, jak i konkurs z nagrodami oraz atrakcje dla dzieci. Ciekawym wydarzeniem towarzyszącym było „Holi – Święto Kolorów”, czyli zabawa kolorowymi proszkami przy muzyce, w której wzięli udział zarówno najmłodsi, jak i dorośli uczestnicy dożynkowego pikniku. Cieszymy się, że mogliśmy gościć również komitet wspierający zbiórkę funduszy na leczenie małego sandomierzanina Bartka Przychodzkiego chorującego na SMA, a tym samym wesprzeć tę akcję charytatywną.

            Wydarzenie zainicjował pokaz obrzędowy „Od kłosa do chleba” przygotowany przez Wojciecha i Celinę Chmielów ze Stowarzyszenia „Razem dla Nadbrzezia”. Dzięki krótkiej etiudzie publiczność mogła przekonać się, jak dawniej wyglądało życie na sandomierskiej wsi, sianokosy, proces tworzenia chleba. Tradycyjne dzielenie się chlebem odbyło się z udziałem burmistrza, Marcina Marca, który wraz z gospodarzami oficjalnie rozpoczął wieczorne obchody.

            Chwilę później na scenie pojawił się Zespół Tańca Ludowego „Sędomir”, który zaprezentował tradycyjne pieśni ludowe („Cemu mnie matulu” „Gdzie odjeżdżasz”, „Oj chmielu chmielu”, „Zrobię ja tej swej matusi”) oraz kujawiaka i suitę tańców śląskich. Zespół przygotowany przez choreograf –  Iwonę Tomczyk, wystąpił w niepełnym składzie, jednak nie przeszkodziło to w zachowaniu wysokiej jakości artystycznej, z której znany jest „Sędomir”.

            Tego wieczoru wystąpiła jeszcze jedna miejska formacja – Sandomierskie Studio Piosenki, prowadzone przez Martynę Puszkę-Maziarz. Publiczność miała okazję usłyszeć sześciu wyjątkowych wokalistów (Klaudię Grzesik, Natalię Zimoląg, Antoninę Mazur, Giulię Kpogomou, Julię Maszczak i Wojciecha Leśniewskiego), którzy wykonali znane i lubiane hity muzyki rozrywkowej.

            Wydarzenie uświetniła swoim występem również Alicja „ALA” Śmielak, wokalistka pochodząca z Zawichostu. ALA ma na swoim koncie wiele sukcesów na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich, udział w programie „The Voice of Poland”, a także duet z Markiem Piekarczykiem w utworze „Nie widzę Ciebie w swych marzeniach” na jednym z jego akustycznych koncertów. Na Dożynkach wystąpiła w duecie z pianistą, Łukaszem Lechem. Koncert złożony był głównie z polskich przebojów, które wprowadzały publiczność zarówno w spokojny i melancholijny nastrój, jak i w radosny, pełen pozytywnej energii muzyczny klimat. Ciepły, niski głos wokalistki z pewnością pozostanie w pamięci słuchaczy na długo.

            Zwieńczeniem wieczoru była zabawa taneczna z zespołem Maxwel. Parkiet taneczny wypełniony był po brzegi, a uczestnicy wydarzenia tańczyli i śpiewali wraz artystami do późnych godzin nocnych. Nie zabrakło również utworów na bis.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło U.M. Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Gloria Artis dla Andrzeja Cebuli

tsa24.com13 października 2021

Spotkanie autorskie z Michałem Śmielakiem

tsa24.com13 października 2021

Popularny aktor Jerzy Bończak przyjedzie do Ossolina!

tsa24.com11 października 2021

Bonum Publicum – XVII edycja nagrody im. Aleksandra Patkowskiego

tsa24.com11 października 2021

Utrudnienia w ruchu na przejeździe kolejowym

tsa24.com8 października 2021

VIII Marsz Pier[w]si w Sandomierzu

tsa24.com8 października 2021

Planowane wyłączenia prądu

tsa24.com8 października 2021

100 lat Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

tsa24.com4 października 2021

Siatkarski weekend w Sandomierzu

tsa24.com4 października 2021