W Sandomierzu

Działa system powiadamiania o oszustwach

Działa system powiadamiania o oszustwach

W ramach Regionalnego Systemu Ostrzegania do mieszkańców naszego regionu docierają już komunikaty o próbach oszustw tzw. metodą „na wnuczka”.

Informacja jest przekazywana m.in. za pomocą mobilnych aplikacji i telegazety. Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach nawiązała w tym celu współpracę ze Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim.

Regionalny System Ostrzegania działa od początku ubiegłego roku. Do tej pory przekazywane informacje dotyczyły przede wszystkim ostrzeżeń meteorologicznych, hydrologicznych, informacji drogowych oraz innych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa. Dodatkowo mieszkańcy naszego regionu już od kilku dni są informowani o próbach oszustw metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Komunikat pojawia się w aplikacjach mobilnych czy telegazecie już po pierwszym odnotowanym przez funkcjonariuszy zgłoszeniu takiej próby.

Komunikat, który pojawia się w RSO jest ogólną informacją o metodach i sposobach działania sprawców. Skierowany jest on do wszystkich odbiorców systemu. Jednak uwrażliwia osoby młodsze, które zazwyczaj z niego korzystają, aby zwróciły uwagę na bliskich oraz inne osoby z otoczenia, szczególnie seniorów, które mogą stać się ofiarami oszustów.

Przypominamy, że RSO jest darmowym narzędziem, dzięki któremu w porę możemy zostać powiadomieni o zagrożeniu. O potencjalnym niebezpieczeństwie może być informowany każdy, kto ma dostęp do internetu, kanałów telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy. Ostrzeżenia są dostępne także na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego.
W RSO pojawia się następujące ostrzeżenie:

Uwaga dzwonią oszuści!!!

Dziś w województwie świętokrzyskim odnotowano próby wyłudzenia pieniędzy od osób starszych metodą NA WNUCZKA i NA POLICJANTA. Powiadom bliskich!!

Oszuści są bezwzględni. Podszywają się za członków rodziny, policjantów, urzędników i przedstawicieli innych zawodów, aby pozbawić seniorów oszczędności.

Zapamiętaj: policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy, nie przyjmują gotówki, nie prowadzą „działań operacyjnych” przez telefon, a dzwoniący najczęściej udają osoby wykonujące zawody cieszące się społecznym zaufaniem.
Przestępcy na ogół dramatycznym tonem proszą o pomoc – pożyczenie pieniędzy. Stosują różne „legendy”. Mówią, że są sprawcami wypadku i muszą zapłacić jego ofierze lub zostali porwani i potrzebują na okup. Twierdzą też, że mogą zainwestować na giełdzie, okazyjnie kupić samochód albo nieruchomość, czy muszą zwrócić dług. Przestępcy, aby osiągnąć cel zmieniają metody i legendy.

Zatroszcz się o osoby bliskie i w Twoim otoczeniu. Informuj, ostrzegaj, utrzymuj kontakt, interesuj się ich losem. W razie wątpliwości kontaktuj się z Policją pod numerami telefonów alarmowych 112 i 997.

Nie dajcie się oszukać!!!

KWP Kielce

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W Sandomierzu

Uwaga Cyber-przestępczość! Fałszywe i niebezpieczne e-maile

tsa24.com20 października 2020

450.rocznica Zgody Sandomierskiej w dokumencie historycznym w TV

tsa24.com20 października 2020
koronawirus

Koronawirus – Sytuacja epidemiologiczna na dzień 20 X

tsa24.com20 października 2020

Medale sandomierskich karateków

tsa24.com19 października 2020

Ojciec Mateusz w Sulisławicach, zapraszamy przed TV

tsa24.com19 października 2020

Odszedł Aktor NieZwykły Wojciech Pszoniak

tsa24.com19 października 2020

Koronawirus – Aktualna sytuacja epidemiologiczna na 19 X

tsa24.com19 października 2020

Dekret Biskupa Sandomierskiego w związku z nową falą pandemii

tsa24.com18 października 2020

Punkty pobrań testów kontrolnych na obecność koronawirusa

tsa24.com16 października 2020