W Sandomierzu

Działa system powiadamiania o oszustwach

Działa system powiadamiania o oszustwach

W ramach Regionalnego Systemu Ostrzegania do mieszkańców naszego regionu docierają już komunikaty o próbach oszustw tzw. metodą „na wnuczka”.

Informacja jest przekazywana m.in. za pomocą mobilnych aplikacji i telegazety. Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach nawiązała w tym celu współpracę ze Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim.

Regionalny System Ostrzegania działa od początku ubiegłego roku. Do tej pory przekazywane informacje dotyczyły przede wszystkim ostrzeżeń meteorologicznych, hydrologicznych, informacji drogowych oraz innych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa. Dodatkowo mieszkańcy naszego regionu już od kilku dni są informowani o próbach oszustw metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Komunikat pojawia się w aplikacjach mobilnych czy telegazecie już po pierwszym odnotowanym przez funkcjonariuszy zgłoszeniu takiej próby.

Komunikat, który pojawia się w RSO jest ogólną informacją o metodach i sposobach działania sprawców. Skierowany jest on do wszystkich odbiorców systemu. Jednak uwrażliwia osoby młodsze, które zazwyczaj z niego korzystają, aby zwróciły uwagę na bliskich oraz inne osoby z otoczenia, szczególnie seniorów, które mogą stać się ofiarami oszustów.

Przypominamy, że RSO jest darmowym narzędziem, dzięki któremu w porę możemy zostać powiadomieni o zagrożeniu. O potencjalnym niebezpieczeństwie może być informowany każdy, kto ma dostęp do internetu, kanałów telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy. Ostrzeżenia są dostępne także na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego.
W RSO pojawia się następujące ostrzeżenie:

Uwaga dzwonią oszuści!!!

Dziś w województwie świętokrzyskim odnotowano próby wyłudzenia pieniędzy od osób starszych metodą NA WNUCZKA i NA POLICJANTA. Powiadom bliskich!!

Oszuści są bezwzględni. Podszywają się za członków rodziny, policjantów, urzędników i przedstawicieli innych zawodów, aby pozbawić seniorów oszczędności.

Zapamiętaj: policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy, nie przyjmują gotówki, nie prowadzą „działań operacyjnych” przez telefon, a dzwoniący najczęściej udają osoby wykonujące zawody cieszące się społecznym zaufaniem.
Przestępcy na ogół dramatycznym tonem proszą o pomoc – pożyczenie pieniędzy. Stosują różne „legendy”. Mówią, że są sprawcami wypadku i muszą zapłacić jego ofierze lub zostali porwani i potrzebują na okup. Twierdzą też, że mogą zainwestować na giełdzie, okazyjnie kupić samochód albo nieruchomość, czy muszą zwrócić dług. Przestępcy, aby osiągnąć cel zmieniają metody i legendy.

Zatroszcz się o osoby bliskie i w Twoim otoczeniu. Informuj, ostrzegaj, utrzymuj kontakt, interesuj się ich losem. W razie wątpliwości kontaktuj się z Policją pod numerami telefonów alarmowych 112 i 997.

Nie dajcie się oszukać!!!

KWP Kielce

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021