W Sandomierzu

Działasz dla młodzieży? Sięgnij po dotację

Działasz dla młodzieży? Sięgnij po dotację

50 tysięcy złotych z budżetu województwa trafi do najbardziej kreatywnych organizacji pozarządowych, które działają na rzecz młodzieży – rozstrzygnięty został organizowany po raz pierwszy przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego konkurs dla stowarzyszeń i fundacji pracujących z młodymi ludźmi. O jego efektach poinformowali na konferencji prasowej: marszałek Adam Jarubas, zastępca dyrektora Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Małgorzata Kowalińska oraz Rzecznik Młodzieży przy Urzędzie Marszałkowskim Barbara Zamożniewicz.

– Zadaniem i celem tego pilotażowego konkursu jest wpieranie aktywności młodzieży w województwie świętokrzyskim. Pokazał on, że zapotrzebowanie na tego typu działanie jest bardzo duże, a organizacje, które brały w nim udział wykazały się niezwykłą pomysłowością oraz kreatywnością przedstawiając bardzo ciekawe projekty – mówił marszałek Adam Jarubas, który zaznaczył, że idea takiego wsparcia będzie kontynuowana.

Na konkurs wpłynęły 42 oferty. Wszystkie zostały poddane ocenie formalnej i merytorycznej przez specjalnie powołaną komisję konkursową. Ostatecznie, po ocenie komisji, Zarząd Województwa zdecydował, że dotacje w wysokości od 2,5 tys. zł do 5 tys. złotych, trafią do 14 organizacji pozarządowych.

– Żadna aplikacja nie odpadła z powodów formalnych, ponieważ organizacje są bardzo dobrze przygotowane do tego typu działań. W sumie wszystkie aplikowały na sumę 220 tysięcy złotych. Tym konkursem daliśmy im sygnał, że doceniamy to co robią – mówiła Małgorzata Kowalińska, zastępca dyrektora Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach.

Nowy konkurs został ujęty w programie Współpracy Samorządu Województwa Świętokrzyskiego z organizacjami pozarządowymi na 2016 rok. Do rozdysponowania było 50 tysięcy złotych. Celem działania jest zwiększenie aktywności młodzieży w życiu społecznym i obywatelskim w regionie, poprzez podniesienie ich umiejętności społecznych – pracy w grupie, komunikowania się z różnymi środowiskami, umiejętności negocjowania i budowania zaufania, a także podejmowania decyzji.

– Konkurs jest wynikiem obserwacji, że organizacje pozarządowe wymagają wsparcia, ponieważ wiele robią na rzecz młodych ludzi. Teraz ważne jest w jaki sposób skorzystają z tej pomocy. Idea sprowadza się do tego, aby pobudzić w świętokrzyskiej młodzieży aktywność i chęć do działania w swojej społeczności – mówiła rzecznik młodzieży Barbara Zamożniewicz.

Na konferencję zaproszono pięciu przedstawicieli organizacji pozarządowych, koordynatorów projektów, którzy otrzymali wsparcie: Bartłomiej Fimlat – współautor projektu, członek OSP w Krasocinie, Maciej Ziernik – prezes zarządu Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach, Karolina Bulanowska – prezes zarządu Stowarzyszenia Edukacji Pozaformalnej „Kalejdoskop”, Karolina Cielebąk – koordynator projektu, opiekun grupy Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „Bałt”, Martyna Skrzyniarz – koordynator projektu Stowarzyszenia „Bielińska Przestrzeń Młodych”.
Przykłady projektów, które otrzymały dotację w konkursie:

„Młodzi ku przestrodze”, projekt Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasocinie.

Jest stworzony przez najmłodszych członków OSP w Krasocinie. Postanowili przygotować serię szkoleń dla dzieci z zakresu ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa oraz krótkie filmiki, które będą adresowane do starszych mieszkańców gminy. Aby dobrze przygotować się do spotkań z dziećmi, młodzi strażacy najpierw sami przejdą szkolenia, m.in. z zakresu efektywnej komunikacji i autoprezentacji. Film nagrają sami, potrzebują jedynie wsparcia przy obróbce i montażu: – Drażnią nas sytuacje, kiedy podczas akcji ratowniczych i gaśniczych młodzież, czy dorośli zamiast udzielić pomocy, czy zawiadomić odpowiednie służby wolą nagrać na telefon czyjeś nieszczęście, albo zrobić zdjęcia. Strażacy OSP Krasocin mają już takie przypadki w swojej pracy. Tym projektem chcemy z tym walczyć- piszą we wniosku.

„Synergia Młodych Liderów”, projekt Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach

To partnerskie przedsięwzięcie Regionalnego Centrum Wolontariatu, Stowarzyszenia Edukacja przez Internet oraz stowarzyszenia Homo Politicus wchodzących w skład Świętokrzyskiej Sieci Aktywności Młodzieżowej SYNERGIA. W ramach projektu zostanie wybranych i przeszkolonych 20 młodych liderów społecznych w wieku 13-25 lat z całego regionu. Po serii szkoleń zrealizują oni swoje autorskie mini-projekty, tzw. „Projekty Małych Zmian Społecznych” – co to dokładnie będzie zależy od pomysłowości młodzieży i lokalnych potrzeb. Młodzież będzie współpracowała pod okiem bardzo doświadczonych w działaniach społecznych starszych mentorów. Na zakończenie zostanie przygotowana duża konferencja na temat roli młodych liderów w lokalnym rozwoju społecznym.

„Młodzi- Aktywni”, projekt Stowarzyszenia Edukacji Pozaformalnej KALEJDOSKOP

Projekt będzie realizowany w gminie Pierzchnica i jego pomysł został zgłoszony przez 3 młodych mieszkańców tej gminy. Pierwszym etapem projektu będzie stworzenie 12-osobowej grupy młodzieży, która wspólnymi siłami przy wcześniejszym wsparciu szkoleniowym zorganizuje I Przegląd Inicjatyw Świętokrzyskiej Młodzieży. Do udziału w przeglądzie zostanie zaproszona młodzież z całego województwa. Młodzi organizatorzy spodziewają się ok 100 uczestników i chcą do wydarzenia zaangażować wielu partnerów z terenu gminy. Przegląd traktują jako bodziec do dyskusji i powołaniu Młodzieżowej Rady Gminy, o stworzeniu której myślą już od dawna. Chcą udowodnić, że w gminie jest bardzo aktywna i godna zaufania młodzież, którą warto wspierać i warto stworzyć stałą dla niej strukturę w postaci młodzieżowej rady.

„Akcja Smile 2”, projekt Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „Bałt”

Członków grupy Junior Bałt cechuje wielka determinacja w dążeniu do osiągnięcia swoich zamierzonych celów. Pomiędzy nimi stworzyły się nierozerwalne więzy przyjaźni, wspólnymi siłami radzą sobie z każdym zadaniem, za najważniejszy cel stawiają sobie działanie, pomaganie innym i dobrą zabawę. To oni stworzyli Akcję Smile, czyli Uśmiech, której w tym roku będzie już druga edycja. W zeszłym roku uczestnicy dopisali, i w tym roku młodzi organizatorzy spodziewają się ok 600 osób. W ramach wydarzenia odbędą się warsztaty bębniarskie i taneczne w wyniku których powstanie układ flesh mob i koncert z udziałem bębnów. Drugiego dnia zorganizują bieg charytatywny dzieci, młodzieży i dorosłych oraz mecz pokoleń, gdzie juniorzy spotkają się w sportowej rywalizacji z seniorami. Trzeci dzień przeznaczony będzie dla dzieci niepełnosprawnych i dzieci z domu dziecka – razem z nimi młodzi będą kolorować świat w ramach tzw. eksplozji kolorów, zostaną przygotowane konkursy i spektakl w wykonaniu młodzieży. Całemu przedsięwzięciu będzie towarzyszyć charytatywna zbiórka pieniędzy dla chłopca chorego na raka.

„Odkryj w sobie wolontariusza”, projekt Stowarzyszenia „Bielińska Przestrzeń Młodych”

Bielińskie stowarzyszenie powstało zaledwie rok temu i jego celem jest pobudzanie młodych ludzi, mieszkańców gminy do działania. W ramach swojego projektu sformułują 16-osobową grupę gimnazjalistów, którzy po wcześniejszych szkoleniach i odpowiednim przygotowaniu przeprowadzą samodzielnie lekcje-pogadanki o wolontariacie dla dzieci w szkołach podstawowych. W projekcie przewidziano wizytę do Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach oraz do jednej ze szkół, w której prężnie działa szkolny wolontariat. Wizyta będzie inspiracją do rozwinięcia szkolnego wolontariatu w Gminie Bieliny.

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

I Memoriał Franciszka Makowskiego

tsa24.com29 lipca 2021

Wolne Śpiewanie na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

Profilaktyczna sobota w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

Adam Kołodziej wywalczył srebrny medal w Suwałkach

tsa24.com26 lipca 2021

IV Gala Orderu Rzeki Wisły oraz Festival Dookoła Wody

tsa24.com26 lipca 2021

Uważajcie na oszustów internetowych

tsa24.com23 lipca 2021

Święto sandomierskich policjantów

tsa24.com23 lipca 2021

Zmarł sandomierski rzeźbiarz Szczepan Siudak

tsa24.com22 lipca 2021

XXX Festiwal Muzyka w Sandomierzu

tsa24.com21 lipca 2021