W Sandomierzu

Działasz dla młodzieży? Sięgnij po dotację

Działasz dla młodzieży? Sięgnij po dotację

50 tysięcy złotych z budżetu województwa trafi do najbardziej kreatywnych organizacji pozarządowych, które działają na rzecz młodzieży – rozstrzygnięty został organizowany po raz pierwszy przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego konkurs dla stowarzyszeń i fundacji pracujących z młodymi ludźmi. O jego efektach poinformowali na konferencji prasowej: marszałek Adam Jarubas, zastępca dyrektora Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Małgorzata Kowalińska oraz Rzecznik Młodzieży przy Urzędzie Marszałkowskim Barbara Zamożniewicz.

– Zadaniem i celem tego pilotażowego konkursu jest wpieranie aktywności młodzieży w województwie świętokrzyskim. Pokazał on, że zapotrzebowanie na tego typu działanie jest bardzo duże, a organizacje, które brały w nim udział wykazały się niezwykłą pomysłowością oraz kreatywnością przedstawiając bardzo ciekawe projekty – mówił marszałek Adam Jarubas, który zaznaczył, że idea takiego wsparcia będzie kontynuowana.

Na konkurs wpłynęły 42 oferty. Wszystkie zostały poddane ocenie formalnej i merytorycznej przez specjalnie powołaną komisję konkursową. Ostatecznie, po ocenie komisji, Zarząd Województwa zdecydował, że dotacje w wysokości od 2,5 tys. zł do 5 tys. złotych, trafią do 14 organizacji pozarządowych.

– Żadna aplikacja nie odpadła z powodów formalnych, ponieważ organizacje są bardzo dobrze przygotowane do tego typu działań. W sumie wszystkie aplikowały na sumę 220 tysięcy złotych. Tym konkursem daliśmy im sygnał, że doceniamy to co robią – mówiła Małgorzata Kowalińska, zastępca dyrektora Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach.

Nowy konkurs został ujęty w programie Współpracy Samorządu Województwa Świętokrzyskiego z organizacjami pozarządowymi na 2016 rok. Do rozdysponowania było 50 tysięcy złotych. Celem działania jest zwiększenie aktywności młodzieży w życiu społecznym i obywatelskim w regionie, poprzez podniesienie ich umiejętności społecznych – pracy w grupie, komunikowania się z różnymi środowiskami, umiejętności negocjowania i budowania zaufania, a także podejmowania decyzji.

– Konkurs jest wynikiem obserwacji, że organizacje pozarządowe wymagają wsparcia, ponieważ wiele robią na rzecz młodych ludzi. Teraz ważne jest w jaki sposób skorzystają z tej pomocy. Idea sprowadza się do tego, aby pobudzić w świętokrzyskiej młodzieży aktywność i chęć do działania w swojej społeczności – mówiła rzecznik młodzieży Barbara Zamożniewicz.

Na konferencję zaproszono pięciu przedstawicieli organizacji pozarządowych, koordynatorów projektów, którzy otrzymali wsparcie: Bartłomiej Fimlat – współautor projektu, członek OSP w Krasocinie, Maciej Ziernik – prezes zarządu Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach, Karolina Bulanowska – prezes zarządu Stowarzyszenia Edukacji Pozaformalnej „Kalejdoskop”, Karolina Cielebąk – koordynator projektu, opiekun grupy Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „Bałt”, Martyna Skrzyniarz – koordynator projektu Stowarzyszenia „Bielińska Przestrzeń Młodych”.
Przykłady projektów, które otrzymały dotację w konkursie:

„Młodzi ku przestrodze”, projekt Ochotniczej Straży Pożarnej w Krasocinie.

Jest stworzony przez najmłodszych członków OSP w Krasocinie. Postanowili przygotować serię szkoleń dla dzieci z zakresu ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa oraz krótkie filmiki, które będą adresowane do starszych mieszkańców gminy. Aby dobrze przygotować się do spotkań z dziećmi, młodzi strażacy najpierw sami przejdą szkolenia, m.in. z zakresu efektywnej komunikacji i autoprezentacji. Film nagrają sami, potrzebują jedynie wsparcia przy obróbce i montażu: – Drażnią nas sytuacje, kiedy podczas akcji ratowniczych i gaśniczych młodzież, czy dorośli zamiast udzielić pomocy, czy zawiadomić odpowiednie służby wolą nagrać na telefon czyjeś nieszczęście, albo zrobić zdjęcia. Strażacy OSP Krasocin mają już takie przypadki w swojej pracy. Tym projektem chcemy z tym walczyć- piszą we wniosku.

„Synergia Młodych Liderów”, projekt Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach

To partnerskie przedsięwzięcie Regionalnego Centrum Wolontariatu, Stowarzyszenia Edukacja przez Internet oraz stowarzyszenia Homo Politicus wchodzących w skład Świętokrzyskiej Sieci Aktywności Młodzieżowej SYNERGIA. W ramach projektu zostanie wybranych i przeszkolonych 20 młodych liderów społecznych w wieku 13-25 lat z całego regionu. Po serii szkoleń zrealizują oni swoje autorskie mini-projekty, tzw. „Projekty Małych Zmian Społecznych” – co to dokładnie będzie zależy od pomysłowości młodzieży i lokalnych potrzeb. Młodzież będzie współpracowała pod okiem bardzo doświadczonych w działaniach społecznych starszych mentorów. Na zakończenie zostanie przygotowana duża konferencja na temat roli młodych liderów w lokalnym rozwoju społecznym.

„Młodzi- Aktywni”, projekt Stowarzyszenia Edukacji Pozaformalnej KALEJDOSKOP

Projekt będzie realizowany w gminie Pierzchnica i jego pomysł został zgłoszony przez 3 młodych mieszkańców tej gminy. Pierwszym etapem projektu będzie stworzenie 12-osobowej grupy młodzieży, która wspólnymi siłami przy wcześniejszym wsparciu szkoleniowym zorganizuje I Przegląd Inicjatyw Świętokrzyskiej Młodzieży. Do udziału w przeglądzie zostanie zaproszona młodzież z całego województwa. Młodzi organizatorzy spodziewają się ok 100 uczestników i chcą do wydarzenia zaangażować wielu partnerów z terenu gminy. Przegląd traktują jako bodziec do dyskusji i powołaniu Młodzieżowej Rady Gminy, o stworzeniu której myślą już od dawna. Chcą udowodnić, że w gminie jest bardzo aktywna i godna zaufania młodzież, którą warto wspierać i warto stworzyć stałą dla niej strukturę w postaci młodzieżowej rady.

„Akcja Smile 2”, projekt Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „Bałt”

Członków grupy Junior Bałt cechuje wielka determinacja w dążeniu do osiągnięcia swoich zamierzonych celów. Pomiędzy nimi stworzyły się nierozerwalne więzy przyjaźni, wspólnymi siłami radzą sobie z każdym zadaniem, za najważniejszy cel stawiają sobie działanie, pomaganie innym i dobrą zabawę. To oni stworzyli Akcję Smile, czyli Uśmiech, której w tym roku będzie już druga edycja. W zeszłym roku uczestnicy dopisali, i w tym roku młodzi organizatorzy spodziewają się ok 600 osób. W ramach wydarzenia odbędą się warsztaty bębniarskie i taneczne w wyniku których powstanie układ flesh mob i koncert z udziałem bębnów. Drugiego dnia zorganizują bieg charytatywny dzieci, młodzieży i dorosłych oraz mecz pokoleń, gdzie juniorzy spotkają się w sportowej rywalizacji z seniorami. Trzeci dzień przeznaczony będzie dla dzieci niepełnosprawnych i dzieci z domu dziecka – razem z nimi młodzi będą kolorować świat w ramach tzw. eksplozji kolorów, zostaną przygotowane konkursy i spektakl w wykonaniu młodzieży. Całemu przedsięwzięciu będzie towarzyszyć charytatywna zbiórka pieniędzy dla chłopca chorego na raka.

„Odkryj w sobie wolontariusza”, projekt Stowarzyszenia „Bielińska Przestrzeń Młodych”

Bielińskie stowarzyszenie powstało zaledwie rok temu i jego celem jest pobudzanie młodych ludzi, mieszkańców gminy do działania. W ramach swojego projektu sformułują 16-osobową grupę gimnazjalistów, którzy po wcześniejszych szkoleniach i odpowiednim przygotowaniu przeprowadzą samodzielnie lekcje-pogadanki o wolontariacie dla dzieci w szkołach podstawowych. W projekcie przewidziano wizytę do Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach oraz do jednej ze szkół, w której prężnie działa szkolny wolontariat. Wizyta będzie inspiracją do rozwinięcia szkolnego wolontariatu w Gminie Bieliny.

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021